Vieme o všetkom

Tajná moc médií

V rámci projektu „Secret power – media“ prišla na týždennú návštevu Evanjelickej spojenej školy v Martine (ESŠ) delegácia žiakov a učiteľov zo Španielska, Švédska, Turecka a Poľska.

Prvý deň absolvovali účastníci prehliadku mestského úradu. Zahraničných hostí zaujala najmä prezentácia výsledkov projektu Transparentné mesto. Ďalší deň čakala študentov návšteva prevádzkovateľa portálu Azet v Žiline, kde sa dozvedeli nielen to, akým spôsobom sa pracuje na internete, ale aj ako prebieha tvorba webových stránok, spravovanie sociálnej siete alebo ako webový portál zabezpečuje ochranu údajov a spolupracuje s políciou.

Ďalšia mediálna návšteva pokračovala v Stanici Záriečie, ktorá predstavuje protiklad k sociálnej sieti Azet. Záriečie je totiž alternatívny priestor k mainstreamovej produkcii, ktorú vidíme v Azete. Stanica ponúka divákom dokumentárne i politické filmy, alternatívne divadlo a hudbu. V súčasnosti sa venuje dokonca aj animácii. Študenti mali možnosť nahrať riekanky a jazykolamy vo vlastnom jazyku, ku ktorým stanica v Záriečí vytvorí animácie. „Študenti mohli vidieť nielen to, ako médiá fungujú, ale všetko si tiež vyskúšať na vlastnej koži,“ popísal prínos projektu učiteľ ESŠ Martin Pilát. „Dnešná doba je ovplyvnená médiami, ktoré nám sprostredkúvajú informácie a aj istý pohľad na svet a je dôležité uvedomiť si, akú majú moc. Vďaka tomuto projektu sa žiaci učia posúdiť a zhodnotiť tento vplyv,“ povedal riaditeľ školy zo susedného Poľska.

Sprievodným programom medzinárodného stretnutia bola návšteva Múzea slovenskej dediny, hradu Strečno alebo bowlingový turnaj študentov. „Kolegom zo Slovenska vďačíme za pekný a bohatý program. Čakajú nás ešte ďalšie cesty a návštevy partnerských škôl, ale už teraz vieme, že je dôležité, aby žiaci aktívne prispievali do všetkých častí projektu,“ dodal riaditeľ školy z Poľska.

Hedwiga TKÁČOVÁ

07.05.2013