Vieme o všetkom

Farahnaz už môže chodiť do školy

Škola pre deti v Afganistane nie je samozrejmosťou. Tisícky z nich, často siroty alebo polosiroty, pracujú na ulici a predajom drobného tovaru sa snažia pomôcť uživiť svoju rodinu. Hoci ako každé deti majú svoje sny a rady by sa stali lekármi, učiteľmi či vedcami, vymeniť ulicu za školu si nemôžu dovoliť.

V rámci programu adopcií na diaľku v spolupráci s afganskou organizáciou Aschiana dostane rodina od darcu mesačný príspevok, aby dieťa nemuselo pracovať. V danom čase sa rodina zaviaže, že umožní dieťaťu vzdelávanie v štátnej škole. Preto sme my, stredoškoláci z 2. A, už šiestykrát organizovali zbierku pre afgánske deti. Pomohli sme tak zabezpečiť prostredníctvom občianskeho združenia Človek v ohrození náklady (330 €) na jednoročné školné pre 13-ročnú Farahnaz Sayed Khan Agha z Afganistanu.  Vyzbierali sme ale až 600 €, budeme sa teda podieľať aj na adopcii ďalšieho školáka z Afganistanu.

Pracovníci občianskeho združenia Človek v ohrození sú s adoptovanými deťmi v pravidelnom kontakte – dvakrát ročne dostanú darcovia fotografie a listy od adoptovaných detí a ich študijné výsledky.

Do zbierky sa zapojili študenti, učitelia, pracovníci a aj riaditeľ našej školy, no i predstavitelia mesta Prievidza a mnohí ďalší. Suma bola zaslaná 20. decembra 2013 na účet spomínaného občianskeho združenia.

Filip ŠTANCEL
2. A, Obchodná akadémia, Prievidza