DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Inšpirujte saVčely, komunitné záhrady a alternatívne meny v Bratislave a vo Zvolene: príďte sa dozvedieť viacPre všetkých, ktorých zaujímajú komunitné permakultúrne záhrady, mestské včely a alternatívne peniaze, pripravila ŽIVICA inšpiratívne diskusné večery. Švajčiarski aj slovenskí experti sa prídu podeliť o svoje skúsenosti s realizáciou týchto aktivít v Bazileji.

„Budujeme celkom tri záhrady: dve v Bratislave (v areáli Vodárenského múzea v Karlovej Vsi a v Klube dôchodcov v Devínskej Novej Vsi) a jednu vo Zvolene (na sídlisku Balkán). Vo všetkých už prebehli prvé stretnutia pestovateľov a začalo sa s plánovaním a sadením,“ uvádza projektová manažérka Lucia Katonová zo Živice. Komunitná záhrada je vyčlenený priestor, o ktorý sa stará skupina ľudí a spoločne tam záhradníči. Slúži na stretávanie zapojenej komunity, pestovanie potravín či organizovanie súvisiacich workshopov.

S pribúdajúcou chemizáciou poľnohospodárstva a monokultúrnym pestovaním plodín na veľkých plochách úzko súvisí aj ubúdanie včiel na vidieku. Vhodnejším domovom sa im môže stať práve mesto. „Snažíme sa obnoviť chov mestských včiel na vhodných plochách, akými sú aj strechy budov. Napríklad v Bratislave budú včely umiestnené na streche Starej tržnice alebo v záhrade Vodárenského múzea,“ hovorí manažérka aktivít pre Bratislavu Petra Ďurišová.

Úspešné príklady zo zahraničia sú dôkazom toho, že lokálna doplnková mena môže byť udržateľnou alternatívou k oficiálnej mene a rôznymi spôsobmi podporovať a stimulovať miestnu ekonomiku. „Obchody v Bratislave a Zvolene budú mať príležitosť zapojiť sa do siete podnikov, v ktorých sa dá platiť lokálnym platidlom – bratislavským alebo zvolenským živcom. Verejnosť tak bude môcť podporiť sebestačnosť a väčšiu nezávislosť svojho mesta,“ uzatvára Petra Ďurišová.

Diskusie sa uskutočnia:
11. novembra 2013 o 17:30 na Námestí SNP 21/31 v Starej radnici vo Zvolene
12. novembra 2013 o 17:30 v Nadácii otvorenej spoločnosti na Baštovej 5 v Bratislave.

Všetky tieto aktivity realizuje Živica od mája 2013 vďaka projektu Nevyšliapanou cestou. Partnerom projektu je švajčiarska organizácia Urban AgriCulture Netz Basel.

Pre viac informácií kontaktujte: Petru Ďurišovú - durisova[at]zivica.sk, 0918 495 964

Projekt je podporovaný prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce a spoločnosti dm – drogerie markt.


06.11.2013


K aktualitám

Najnovšie číslo


Najnovšie čísloOdporučte nás riaditeľoviPredplaťte

E-mail: prispevky[at]casopisdobraskola.sk
Telefón: 02/63 81 26 89
Šéfredaktor: RNDr. Vladimír Burjan burjan[at]casopisdobraskola.sk
Sídlo redakcie: DOBRÁ ŠKOLA, Vranovská 2710/6, 851 02 Bratislava-Petržalka
ISSN 1338-8444

© 2019 Nezisková organizácia DOBRÁ ŠKOLA®. Všetky práva vyhradené.