DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

J. A. Komenský chce pozvať 28. marca najlepších učiteľov na párty. Podľa čoho má vyberať?

pridané 04.02.2011, autor Biba Zelinová pošli na vybrali.sme.sk

Netuším, aké kritérium by si J. A. Komenský mali na výber hostí zvoliť. Možno by si zvolil schopnosť naučiť, alebo vytvoriť dobrú atmosféru v triede alebo škole. Dôležité by pre neho bola spolupráca s kolegami v škole alebo aj mimo školy, dobrá komunikácia s rodičmi. Možno by to nemusel byť ani učiteľ alebo učiteľka. Veď výchova alebo vzdelávanie sa deje kdekoľvek, nielen v škole. Podľa čoho by ste vyberali vy? Koho by ste pozvali? Nebojte sa byť konkrétni?

Danka SKLADANOVÁ, Obchodná akadémia, Levice

Myslím si, že jeho rozhodnutie je jasné. Vyplýva z Komenského životnej filozofie. Vybral by učiteľov, ktorí hrou dokážu zaujať žiakov a učia ich čo najviac pre reálny život. A kto to odmeria? Nuž len sám život a budúce uplatnenie žiakov.

Ľuboš LUKÁČ, ZŠ, Šmeralova ulica, Prešov

Hmm... Mal by pozvať učiteľov a všetkých tých, ktorí sa snažia urobiť zo školy druhý domov dieťaťa, miesto, kde sa dieťa bude cítiť príjemne a rado tam bude chodiť. Samozrejme by mal pozvať aj účastníkov celého procesu, teda deti. A koho by nemal pozvať? Všetkých tých, ktorí doteraz len „experimentovali”, či už s učiteľmi alebo deťmi.

Ľubica BEZEKOVÁ, Základná škola, Pliešovce

Mali by vyberať žiaci, ktorí opustili školské lavice a s nadhľadom vidia, čo im ktorý učiteľ do života dal. Nemá to byť len o povrchných sympatiách, či si učiteľ vie so žiakmi „pokecať”, ale či ich aj naučil niečo pre život. To vidno až s odstupom času. Ja si spomínam na dve také pani učiteľky. Stále budú pre mňa naj, aj keď už neučia. Učiteľstvo z nich išlo akosi prirodzene, taká učiteľka by som chcela byť. Vybrať by mal tých učiteľov, ktorí zanechali stopu v srdciach a v mysliach žiakov.

Ibolya STRAUSSOVÁ, Základná škola, Nižný Klátov

Na párty by mali ísť učitelia, pre ktorých žiak nie je iba meno či číslo v zozname.

Anna DVORŠČÁKOVÁ, Obchodná akadémia, L. Mikuláš

Pravý učiteľ má byť prirodzená autorita. Nemusí zvyšovať hlas preto, aby ho ostatní počúvali. Dôveruje žiakom a oni jemu. Pripustí svoju chybu a nebojí sa ukázať, že je človek. Nevyvyšuje sa a svoju prácu robí s láskou. Dobrý učiteľ si udržiava nadhľad a hľadá to, v čom je žiak dobrý, nie naopak. Dobrý učiteľ stále študuje, snaží sa ísť s dobou, chápať ju a prijímať zmeny. Možno som idealistka, ale ešte stále tomu verím.

Slávka KALAKAYOVÁ, ZŠ, Hroncova ulica, Košice

Ja by som vyberala z učiteľov, ktorí berú svojich žiakov ako partnerov a rodičov ako kolegov, ktorí berú učiteľovanie ako POSLANIE. Nemusí to byť „svetoznámy” učiteľ. Aj šedivá myška môže prekvapiť a urobiť niekoho šťastným.

Anna STEINHÜBELOVÁ, Obchodná akadémia, Banská Bystrica

Spýtala by som sa tých, čo už opustili školské lavice a sú v praxi, ktorý učiteľ ich mučil, či nemučil a naučil, či nenaučil. Len v praxi, či na VŠ ocenia prácu učiteľa.

Danica BOŽOVÁ, ZŠ, Mierová ulica, Svit

Ku Komenskému by si zaslúžil pozvánku Jozef Dubašák – slovenský reprezentant v behu cez prekážky a zároveň tréner mladých atlétov AK Steeple Poprad. Dvojrolu zvláda excelentne. Na súťaže v behoch chodí i so svojimi zverencami, kde často vyhráva on i jeho deti. Osobný príklad je najlepšia pedagogická metóda.

Jana BUDINSKÁ, ZŠ, Malokarpatské nám., Bratislava

Ja by som v súčasnej dobe techniky pozvala aj tých, ku ktorým sa aj na facebooku hlásia bývalí žiaci a radi si ich pridávajú ako priateľov. Alebo tých, ktorých aj bývalí žiaci na ulici pozdravia a milo sa im prihovoria.

Martin JARAB, Súkromná základná škola, Žilina

Toto všetko zaváňa súťaživosťou a politikou. Urobíme niečo pre učiteľov a potom sa pochválime, verejnosť to ocení. Myslím si, že spolupráca je omnoho dôležitejšia ako vyberanie tých najlepších. Snažiť sa je oveľa viac ako byť najlepší. Osobne nikdy nechcem a nebudem rozdeľovať učiteľov na najlepších, lepších a horších. Keby som bol niekedy vybraný na takúto párty, neprišiel by som, lebo existuje mnoho skvelých učiteľov, o ktorých neviem, ale neboli pozvaní.

Miron ZELINA, pedagóg a psychológ, riaditeľ Ústavu humanitných štúdií PF UK

Veľmi zaujímavú odpoveď Mirona Zelinu na našu anketovú otázku si môžete prečítať v časopise na strane 12.

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100008 komentárov k článku: “J. A. Komenský chce pozvať 28. marca najlepších učiteľov na párty. Podľa čoho má vyberať?”

 1. Presne sa to povedať nedá, ale... pridal Lenka, 07.02.2011
  Všetci sa zhodnú na tom, že nie je možné stanoviť celkom exaktné kritériá, podľa ktorých by bolo možné jednoznačne povedať, kto je dobrý učiteľ. Je to preto, lebo učiteľ vkladá do svojej práce svoju osobnosť - a tie bývajú rôznorodé. Čo je u jedného prednosť, u druhého môže byť nedostatkom...
  Napriek tomu každý dokáže povedať, ten je/nie je dobrý učiteľ. Dobrý učiteľ má rád decká a robí svoju robotu poctivo. To stačí a nie je to vôbec málo.
 2. Dvojrolu zvláda excelentne pridal Danica Božová, 10.02.2011
  Ku Komenskému by si isto zaslúžil pozvánku Jozef Dubašák - slovenský reprezentant v behu na 3 km cez prekážky a zároveň tréner mladých atlétov AK Steeple Poprad v jednej osobe. Dvojrolu zvláda excelentne. Na súťaže v behoch chodí i so svojimi zverencami - väčšinou popredné pozície získava on i jeho mladí zverenci.
 3. A čo tak koho by nemal pozvať? pridal Ľuboš Lukáč, 14.02.2011
  Hmm, po krátkej úvahe... - mal by pozvať učiteľov a všetkých tých, ktorí sa snažia urobiť zo školy druhý domov dieťaťa, miesto kde sa dieťa bude cítiť príjemne a rado chodiť. Samozrejme by mal pozvať aj účastníkov tohto procesu, teda deti.
  A koho by nemal pozvať? Všetkých tých, ktorí doteraz len "experimentovali", či už s nami učiteľmi alebo deťmi....
 4. Kritéria na .... pridal Jana Balážová, 15.02.2011
  Biba, pri hľadaní materiálov na záverečnú prácu DVUi som našla tento citát a spomenula som si, že by mohli byť kritéria na skvelú párty. Mimochodom kde sa bude konať?
  Najlepším učiteľom nie je ten,
  kto toho najviacej vie,
  najviac vydrží,
  je rovnako zdatný na tenisovom kurte ako na medzinárodnej konferencii.
  Skutočnou osobnosťou je ten,
  kto dokáže vo svojich žiakoch podnietiť túžbu po ďalšom poznávaní,
  rozvíjať schopnosti,
  o ktorých nemali tušenie,
  kto dokáže primäť ľudí,
  aby sa snažili „byť sami sebou“,
  pochopiť svoje možnosti vo všetkých sférach a dosiahnuť optima,
  kto dokáže viesť žiakov tak,
  aby mohli teóriou a praxou
  prekročiť limity generácie svojich učiteľov.
  J. Pešková
  Citát k knihy Pedagogicko-didaktická práca učiteľa, Erich Petlák, 2008
 5. Párty bude ... pridal Biba Zelinová, 15.02.2011
  Všetko to tak vyzerá, že najviac známych a skvelých učiteľov bude na konferencii Učíme pre život v Poprade. Takže tam by sme mohli urobiť skvelú učiteľskú párty. Čo vy na to?
 6. no, koho? pridal ala99, 08.03.2011
  Navrhovala by som všetkých učiteľov, ktorí okrem vysokej profesionality dávajú do svojej práce aj srdce a dušu. a do toho popradu by som hneĎ šla, ale kto mi to zaplatí?
 7. typické ala99 pridal Baris, 11.03.2011
  Nech si má ísť učiteľ zobrať čo i len ocenenie, alebo má ísť na párty, je zvedavý, kto mu to preplatí. Učitelia, spamätajte sa! Nemáte sa najhoršie na svete... ;) PEACE

  PS: Som viacmenej jedna z vás, no aj kvôli tomuto sa k Vám nehlásim...
 8. Nevzdelanosť rodičov pridal Jana Gulova, 17.02.2012
  Dobrý večer pani Slávka Kalakayová, úplne s Vami súhlasím, že aj šedivá myška môže prekvapiť a že ,,učiteľovanie" je poslanie, hlavne v dnešnej dobe, ale dovolím si Vám oponovať v tom, že učiteľ by mal rodičov brať ako kolegov. Nemyslím si, že matka, ktorá má 35 rokov a základné vzdelanie, nebola si schopná urobiť ani len učňovku sa tlačí do popredia pomaly na každej akcii vašej školy. Myslím si, že to nerobí dobré meno Vašej škole. Ako Vám môže pomáhať pani Farkašová, keď ona sama potrebuje vzdelanie? Myslím si, že najprv si treba toho rodiča aj troška ,,preklepnúť,, než ho začnem angažovať v škole, nemyslíte? Želám Vám veľa pracovných aj osobných úspechov.

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.