(M)učiteľská trilógia 2. časť: Dajme svetu vedieť, že učíme inak!

pridané 01.12.2010, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

„siahol na tvoj idol – si fanatický obdivovateľ? nepochybujem o tom, že p. králik je skvelý učiteľ, určite áno, ale súhlasím s nestoriussom, že to už je ťažký prípad narcisizmu. vedomý si toho, že budem mať čiaročku hlboko v mínusových hodnotách, vďaka „fanoušom” tvojho razenia. btw – sám som učiteľ (zástupca riaditeľa) a p. králika by som bral do našej školy všetkými desiatimi, ale mnoho podobných „super bomba mega karmových” aktivít p. králika u nás robíme úplne bežne a v tichosti...

To bola negatívna reakcia na môj článok. Diskutér ma označil za narcistickú osobu, ktorou možno aj som, no nakoniec priznáva, že napriek môjmu nesympatickému vychvaľovaniu by ma bral všetkými desiatimi. Ak dávame svetu vedieť, že učíme inak, robíme si sami sebe PR (práca s verejnosťou). Predstava učiteľa, ktorý je sám sebe PR manažérom, pôsobí trochu komicky, no má svoje opodstatnenie. Moje (m)učiteľské PR aktivity rozdelím do troch základných činností.

1.    Písanie tlačových správ

Pred každou aktivitou napíšeme a pošleme do všetkých médií a tlačových agentúr tlačovú správu. Stačí stručne, na pár riadkov, suchým štýlom zhrnúť fakty. (Kde, kedy, kto, čo...).

2. Písanie blogov

Po každej akcii, ale i nevšednej aktivite v triede napíšeme voľným, osobným štýlom pútavý článok, ktorý uverejníme na internete (dobraskola.com, blog.sme.sk), alebo v tlači (DOBRÁ ŠKOLA, regionálne noviny). Blogovanie je najsilnejšia stránka mojej PR agentúry.

3. Osobný kontakt

Na školských a triednych aktivitách, projektoch, výletoch, netradičných rodičovských združeniach v prírode pod stanom máme možnosť spoznať sa s rodičmi aj inak ako pracovne. Pri nich môžem ukázať rodičom, kým skutočne som. Som pán Učiteľ! Prečo by sme mali dávať svetu vedieť, že učíme inak? Myslím, že som odpoveď celkom slušne sformuloval v diskusii, kde ma spomínaný zástupca nazval narcisom: Ja robím tie „streštenosti” preto, lebo sa v škole rád zabávam a vidím, že aj deti to baví. Dôvodom, prečo môžem naďalej učiť a celkom slušne z toho žiť, je to, že často dostávam rozličné ponuky na spoluprácu. Nie preto, že som najlepší. Keď chodím prednášať, stretávam učiteľov, ktorí sú lepší než ja. Je to jednoducho preto, že ma poznajú z mojich blogov. Ak chcem ďalej učiť (a to zatiaľ chcem), potrebujem platené mimopracovné ponuky, aby som uživil seba a rodinu. Tie prídu len vtedy, keď ma budú ľudia poznať.

Dávid KRÁLIK
Súkromná ZŠ Harmónia, Bratislava

Tip: Ak máte pocit, že nie ste zdatní v písaní blogov, skúste prispievať do rôznych diskusií. Zviditeľníte sa a postupne sa zlepšíte vo formulovaní vlastných názorov.

Dvanásť rád D. Králika začínajúcim blogerom

1. Úvod a aj celý blog by nemal byť napísaný sucho ako hodnotiaca koncoročná správa. Začnite priamo in medias res.

2. Blog zbytočne nenaťahujte. Stručne vyjadrite všetko podstatné.

3. Nepíšte iba o projektoch, ale aj o každodenných zážitkoch, v ktorých vás čitatelia spoznajú ako človeka. Pomôže vám to vyhnúť sa monotematickosti a nezačnete čitateľov nudiť.

4. Snažte sa vyhýbať „otrepaným” témam typu nedostatok financií v školstve. Keď sa predsa len rozhodnete písať o podobnej téme, príďte s nejakým originálnym nápadom, ako peniaze do školstva dostať.

5. Pozor na gramatické chyby – diskutéri sú nekompromisní a keď pre nič iné, zvozia vás za zlý pravopis.

6. Diskutujte a obhajujte svoje názory slušne, so cťou a bez agresie.

7. Pozor na prílišnú generalizáciu, t. j. na výroky o širších skupinách obyvateľov (Rómoch, deťoch, novozbohatlíkoch, Bratislavčanoch atď.)

8. Uverejňujte články v hlavnom „vysielacom čase“, t. j. v pondelok až piatok medzi 9. a 18. hodinou. Dosiahnete tým ich vyššiu čítanosť.

9. Opatrne s bulvárom, aby ste nestratili priazeň. Ak použijete bulvárny nadpis, bude mať síce článok veľkú čítanosť, no ak nebude jeho obsah zodpovedať nadpisu, odradíte tým čitateľov. Budú sa cítiť oklamaní. Ak sa vám podarí napísať zopár nezaujímavých článkov s bulvárnym nadpisom a napokon napíšete niečo skutočne zaujímavé, málokto si to potom prečíta.

10. Nepoučujte, ani príliš nemoralizujte. Naznačte, čo chcete povedať a zvyšok nechajte na čitateľa.

11. Pridajte k článku fotky. Dohodnite si však vopred súhlas rodičova žiakov. A aj keď ho máte, nepoužite citlivé fotky z bazénu. Lepšie bude spoločné foto.

12. Aký portál (printové médium) si vybrať? Zvoľte si niekoľko typovo rozdielnych portálov. Nemal by však chýbať nejaký verejný internetový portál s vysokou čítanosťou (ktorý nie je špeciálne určený učiteľom) a nejaký odborný portál.

Ďalšie časti (M)učiteľskej trilógie:

Predslov

Časť 1: Učme inak!

Časť 3: Vážme si sami seba!

100000 komentárov k článku: “(M)učiteľská trilógia 2. časť: Dajme svetu vedieť, že učíme inak! ”