Otestujte si všeobecné študijné predpoklady I.

pridané 18.10.2010, autor Vlado Burjan pošli na vybrali.sme.sk

DOBRÁ ŠKOLA vám namiesto krížovky ponúka inú možnosť „inteligentného relaxu”, a to v podobe otázok z rôznych testov a žiackych súťaží. Tentokrát sme vybrali zopár otázok z testov všeobecných štdijných predpokladov. Tieto otázky sú konkrétne zamerané na testovanie analytického myslenia, na schopnosť odhaľovať analógie a spoločné vlastnosti pojmov. Správne odpovede nájdete na konci testu.

1. Tri z uvedených pojmov spája istá logická súvislosť. Ktorý pojem do tejto skupiny nepatrí?

A) úrok

B) dedič

C) splátka

D) ručiteľ

2. Tri z uvedených pojmov spája istá logická súvislosť. Ktorý pojem do tejto skupiny nepatrí?

A) macocha

B) vdova

C) sirota

D) pozostalá

3. Tri z uvedených pojmov spája istá logická súvislosť. Ktorý pojem do tejto skupiny nepatrí?

A) svah

B) stráň

C) pláň

D) úbočie

4. Tri z uvedených pojmov spája istá logická súvislosť. Ktorý pojem do tejto skupiny nepatrí?

A) audítor

B) kostymér

C) dramaturg

D) choreograf

5. Tri z uvedených pojmov spája istá logická súvislosť. Ktorý pojem do tejto skupiny nepatrí?

A) tadeto

B) odkiaľsi

C) skade

D) kedysi

6. Tri z uvedených pojmov spája istá logická súvislosť. Ktorý pojem do tejto skupiny nepatrí?

A) priveľký

B) pridrahý

C) prikrátky

D) pripravený

7. Dvojica pojmov báseň ⇒ verš je v rovnakom logickom vzťahu ako dvojica pojmov

A) oči ⇒ uši.

B) kino ⇒ film.

C) zákon ⇒ paragraf.

D) román ⇒ poviedka.

8. Dvojica pojmov rieka ⇒ brod je v rovnakom logickom vzťahu ako dvojica pojmov

A) more ⇒ odliv.

B) púšť ⇒ karavána.

C) prales ⇒ klčovanie.

D) horský masív ⇒ priesmyk.

9. Dvojica pojmov prídavné meno ⇒ vlastnosť je v rovnakom logickom vzťahu ako dvojica pojmov

A) sloveso ⇒ činnosť.

B) podmet ⇒ prísudok.

C) vybrané slovo ⇒ diktát.

D) číslovka ⇒ matematika.

10. Dvojica pojmov vylúčenie ⇒ škola je v rovna­kom logickom vzťahu ako dvojica pojmov

A) vykázanie ⇒ armáda.

B) vyhostenie ⇒ krajina.

C) vydedenie ⇒ pozostalí.

D) prepustenie ⇒ výpoveď.

11. Dvojica pojmov hodina ⇒ minúta je v rovnakom logickom vzťahu ako dvojica pojmov

A) týždeň ⇒ deň.

B) teplota ⇒ stupeň.

C) váha ⇒ hmotnosť.

D) milimeter ⇒ meter.

Všetky uvedené otázky sú z testov spoločnosti EXAM testing. Boli použité v rámci talentových skúšok na niektoré stredné školy, ktoré si u spoločnosti EXAM objednali vypracovanie a vyhodnotenie týchto skúšok. Obdobný typ otázok sa pravidelne vyskytuje aj v testoch projektu KOMPARO.

(B, A, C, A, D, D, C, D, A, B, A)

DOBRÁ ŠKOLA 2, október 2010

100001 komentárov k článku: “Otestujte si všeobecné študijné predpoklady I.”

1. otazka pridal -me-, 27.06.2011
    aky je priemer poctu spravne zodpovedanych otazok?