DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Habemus papam!

pridané 02.10.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Zvolaním Habemus papam! sa z balkóna baziliky Sv. Petra vo Vatikáne ohlasuje úspešné zavŕšenie konkláve a koniec sedisvakancie, teda obdobia uprázdneného pápežského stolca. Aj rezort školstva nedávno absolvoval nezvyčajne dlhú sedisvakanciu, keďže dočasné poverenie ministerky Matečnej nemožno považovať za reálne obsadenie postu ministra školstva. Medzi reakciami odborníkov a médií na výber novej šéfky rezortu zatiaľ prevláda opatrný optimizmus, posilnený možno aj tým, že niektoré mená, ktoré sporadicky unikali z „národniarskeho konkláve“, vzbudzovali oprávnené obavy o budúcnosť nášho školstva. Nemožno poprieť, že curriculum vitae novej ministerky vzbudzuje rešpekt a jej prvé verejné výstupy naznačujú, že na čelo rezortu sa postavila inteligentná a erudovaná žena s triezvym uvažovaním a príjemným vystupovaním. To samotné však, žiaľ, ešte nemusí byť na Slovensku zárukou úspechu. Rizík vidím hneď niekoľko.

Prvým je fakt, že doterajšie profesionálne pôsobenie Martiny Lubyovej sa odohrávalo v akademickej sfére a v prostredí vedy, výskumu či medzinárodných organizácií. Je to typický background väčšiny doterajších ministrov školstva, zároveň je však pokračovaním dlhodobého problému, že naši ministri pomerne málo rozumejú práve tej časti rezortu, ktorá tvorí väčšinu ich agendy a v ktorej čakajú na riešenie tie najpálčivejšie problémy (rozumej regionálnemu školstvu).

Druhým rizikom je skutočnosť, že rezort zostáva v gescii SNS a že aj Martina Lubyová je nominantkou (hoci nie členkou) tejto strany. Priame či skryté zasahovanie Andreja Danka a ďalších funkcionárov SNS do riadenia rezortu môže napáchať mnohé škody a značne limitovať možnosti novej ministerky. Tá síce toto nebezpečenstvo pri svojom nástupe odmietla, ale to, samozrejme, nič neznamená.

Tretí veľký otáznik nesúvisí ani s osobou ministerky, ani so Slovenskou národnou stranou. Je ním riziko, že prípadné reformné kroky ministerky dostatočne nepodporia ďalší koaliční partneri (najmä Smer, ktorý má v rukách ministerstvo financií) a ani ďalšie organizácie a lobistické skupiny, ktoré čoraz intenzívnejšie a radikálnejšie vstupujú do diskusií o budúcnosti vzdelávania na Slovensku. Reč je o ZMOSe, zamestnávateľských organizáciách a rôznych lobistických skupinách, ktoré tvrdo(hlavo) presadzujú svoje partikulárne záujmy.

V našej pravidelnej ankete sme sa tentoraz opýtali čitateľov, ktoré kritériá by pre nich boli najdôležitejšie pri výbere ministra či ministerky školstva (viď dolu). Nechávam na vaše posúdenie, do akej miery ich spĺňa naša nová ministerka. A jej držím palce.

Vladimír BURJAN

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Habemus papam!”

Your comment