Antická bohyňa s vôňou mora

pridané 18.05.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Atény pomenované podľa gréckej bohyne múdrosti ponúkajú prechádzky starobylými uličkami, ktoré dýchajú antickou atmosférou, keďže staroveké pamiatky nájdete na každom rohu. Medzi dominanty mesta však jednoznačne patrí Akropola, ktorá vás napriek davu turistov očarí krásnym výhľadom, kusom histórie či zrodom starovekej drámy v amfiteátroch. Pod majestátnou Akropolou nájdete malú, útulnú štvrť s bielymi domčekmi nazývanú Anafiotika. Prechádzka úzkymi uličkami, z ktorých vidíte priamo do gréckych domácností, poteší najmä introvertov. Nestretli sme tu totiž ani živú dušu iba niekoľko mačiek. Tak ako vo väčšine južanských krajín, aj v Aténach je čulý ruch. Napriek tomu sa nikto nikam neponáhľa, vládne tu poobedná siesta.

Veľkým lákadlom je tiež grécka kuchyňa, pre ktorú sú charakteristické rozmanité šaláty, gyros, moja obľúbená mousaka či tzatziky. Famózne jedlo a milí ľudia vám zaistia zážitky, aké nezažijete v každom meste. Miestni vás možno upozornia, aby ste si všade pýtali bločky a tak prispeli k zlepšeniu gréckej ekonomiky. Na námestí Syntagma, kde sa pravidelne konajú demonštrácie či iné spoločenské podujatia, sa každú hodinu menia vtipne oblečené stráže.

Pred horúcim slnkom sa ukryte do kráľovských záhrad, kde môžete pozorovať húfy korytnačiek. Luxusná štvrť Kolonaki je plná nóbl barov, reštaurácií, butikov a veľvyslanectiev. Práve odtiaľ sa môžete vyviesť lanovkou na vrch Lykavittos, kde na vás čaká najkrajší výhľad na mesto aj more. Hneď ako sme prekročili hranicu medzi štvrťami Kolonaki a Exarchiou, pochopili sme, že istý americký sprievodca mal asi pravdu, keď napísal: „Je to štvrť študentov, nižších sociálnych vrstiev, anarchistov, imigrantov, drogovo závislých a túlavých psov.“ Zjavila sa pred nami ulica plná dymu, a tak sme sa staršej predavačky opýtali, čo sa deje. Vraj protestujúci študenti. Večer pod vysvietenou Akropolou v uličkách Plaky plnej malebných obchodíkov sme stretli gréckeho pána, ktorý sa nám prihovoril plynulou slovenčinou. Vraj pred 30-timi rokmi študoval v Bratislave na Technickej univerzite.

Milý rozhovor mi opäť potvrdil, že toto sú okamihy, pre ktoré milujem cestovanie a spoznávanie nových miest, ľudí a kultúr. Navštívili sme aj grécku agoru, prechádzali sme sa rovnakými miestami ako Sokrates, avšak o pár storočí skôr. Na miestach, kde bolo hlavné trhovisko, aj kde prebiehali aténske súdy. Ocitli sme sa aj pri najzachovalejšom starovekom chráme Theseion. Z námestia Monastiraki sme sa metrom vybrali preskúmať prístav Pireus a neďaleké pobrežie Glyffada.

Na pláži už bolo leto v plnom prúde a my sme si užívali príjemné lúče slnka, studené frappé, šumenie mora a nakoniec i večeru pozostávajúcu z bravčového a kuracieho souvlaki, mousaku, tzatziky, gréckeho šalátu a gyros či zaujímavú delikatesu v podobe ryže zavinutej v litoch viniča. Ochutnali sme tiež vínny variant ouza a mali sme čo robiť, aby sme celú fľaštičku vypili. Pre milovníkov zábavy je nevyhnutnou zastávku štvrť Gazi, ktorá je známa rušným nočným životom. Je plná krásnych, vysvietených barov so živou hudbou a posedením na strechách domov.

Autor: Barbora BABICOVÁ

100000 komentárov k článku: “Antická bohyňa s vôňou mora”