Surfujte s nami – máj 2017

pridané 11.05.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Myslíte si, že hodiny telesnej výchovy nemôžu byť zábavné a inšpiratívne? Telocvikari.sk vás presvedčia o opaku. Príjemný hlas herca Roba Rotha môžete zase počuť v rozhlasovej relácii, ktorá humorne oboznamuje o udalostiach v dejinách. Máte radi hádanky? Vyskúšajte so žiakmi tie na Historywebe. Ak ste nestihli navštíviť výstavu Sen x skutočnosť v SNG, nezúfajte, môžete si ju pozrieť virtuálne aj spolu s pracovnými a metodickými listami.

www.telocvikari.sk

V súčasnosti existujú metodické portáli pre viaceré vyučovacie predmety. Teší nás, že sa medzi ne zaraďuje už aj priestor, kde môžu svoje skúsenosti a námety zdieľať učitelia telesnej výchovy. Na webstránke nájdete inšpiratívne videá a články, ktoré vám pomôžu zlepšiť a spestriť hodiny telesnej výchovy. Pozrite si ukážky vyučovacích hodín od skúsených pedagógov, zoznámte sa s netradičnými športami a pohybovými hrami, alebo si prečítajte zaujímavé rozhovory a reportáže.

www.vtedy.sk

Poznáte obľúbenú rozhlasovú reláciu Čo sa stalo...s Robom Rothom? V priebehu niekoľkých minút sa v nej zábavnou formou dozviete, aké udalosti sa stali v dejinách v tom-ktorom dni (dátume). Každodenné dejiny približuje aj projekt TASR s názvom Vtedy, ktorý sa zameriava na Slovensko v rokoch 1945 až 1995. Obzretia do minulosti môžu byť pútavým spestrením školského dejepisu.

bit.ly/matematickehadanky

Možno neviete, ale mnohé hádanky, ktorými sa bavíme aj dnes, majú svoj pôvod v stredoveku. Jedným z najznámejších stredovekých autorov takýchto hádaniek bol Alkuin, ktorý vydal zbierku s viac ako päťdesiatimi hádankami. Tri z nich nájdete preložené v článku na Historywebe. Celá zbierka je v angličtine dostupná na bit.ly/alkuinhadanky.

senxskutocnost.sng.sk

Úspešnú výstavu SNG s názvom Sen × skutočnosť. Umenie & propaganda 1939 – 1945,  dopĺňa výborne spracovaná webstránka. S využitím obrazového materiálu z výstavy podáva informácie o kľúčových udalostiach slovenského štátu - vysvetľuje, za akých okolností došlo k osamostatneniu Slovenska, ako sa situácia v ňom vyvíjala počas druhej svetovej vojny a prečo bol po Hitlerovom páde nevyhnutný jeho zánik. K obsahu, ktorý je členený do 4 kapitol sprístupňuje webstránka aj sériu pracovných a metodických listov, ktoré vytvorilo Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG. Interaktívnou formou približujú vizuálnu kultúru a ideológiu obdobia slovenského štátu.

bit.ly/milujemevedu

Chcete žiakov (aj seba) nadchnúť vedou? Skúste to so sériou populárno-náučných videí z dielne Masarykovej univerzity v Brne. Youtube kanál Milujeme vědu obsahuje videá s rôznorodými pokusmi a bádateľskými aktivitami. Dozviete sa napríklad prečo je nebo modré, ako funguje elektrická gitara, ako funguje kaleidoskop, alebo prečo sa v zime cesty posýpajú soľou.

100000 komentárov k článku: “Surfujte s nami – máj 2017”