DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Surfujte s nami – február 2017

pridané 31.01.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Prečo sa Fínom na školách podarilo to, čo sa u nás nedarí už niekoľké desaťročie? Ak ste už kdesi počuli slovo"hygge" a zaujíma vás, čo presne znamená, ste na správnej webovej adrese. Zaujímavý je aj posun od nastávajúcej priemyselnej revolúcie k etickým problémom, ktoré prináša. Dočítate sa, že matematika a rozprávka môžu mať spoločné viac, ako by sa zdalo. A pre dejepisárov tu máme tiež niečo, čím sa dá okoreniť všedná hodina.

Fíni vytvorili jeden z najinšpiratívnejších vzdelávacích systémov na svete, napriek tomu ho stále vylepšujú. V roku 2015 boli fínske školy pozvané zapojiť sa do projektu, v ktorom navrhnú, odskúšajú a na záver vyhodnotia svoj vzdelávací experiment (inováciu). Prihlásilo sa viac ako 700 škôl a vybraných 100 projektov môžete sledovať na hore uvedenej webstránke. Časom pribudnú opisy 100 inšpiratívnych projektov zo sveta. Projekt sa oplatí spoznať bližšie, veď práve zmeny zdola a inšpirácie od kolegov nás najviac posúvajú vpred. 

Ak by nebolo Brexitu a Trumpa, slovom roka vo Veľkej Británii by bolo dánske hygge. Ťažko definovateľný pojem (slovenský článok, ktorý ho bližšie vysvetľuje, nájdete na bit.ly/cojehygge) zastrešuje dánsky životný štýl, spôsob života a nazerania na svet. Ako učiteľov a rodičov nás môže zaujímať to, ako sa hygge prejavuje vo výchove a rodičovstve Dánov. Na webstránke The Danish Way of Parenting nájdete stovky článkov na rôznorodé témy týkajúce sa dánskeho školstva, výchovy, vzdelávania a rodinného života. Je to poučné a zároveň aj príjemné čítanie. 

Súčasťou riadiaceho systému tzv. autonómnych áut, ktoré ovláda počítač a nie ľudský vodič, bude aj algoritmus, ktorý mu napomôže rozhodnúť sa pri kolíznych situáciách. Praktická otázka najvhodnejšieho riešenia dopravnej situácie môže byť zároveň aj etickým problémom. Predstavte si, že autu zlyhajú brzdy a rúti sa na ostrovček plný ľudí, čakajúcich na električku. Pri náraze môže niekoľko z nich zahynúť, no vodičovi sa vďaka airbagom pravdepodobne nič nestane. Druhou možnosťou je nasmerovanie auta do betónovej bariéry na opačnej strane cesty, no hrozí, že vodič zahynie alebo utrpí vážne zranenia (bit.ly/moralmach). Vedci z MIT vytvorili stránku Moral Machine, ktorá formou simulácií modeluje rôzne dopravné kolízie a hľadá riešenia etických problémov – koho by bolo „výhodnejšie“ v danej situácii obetovať. Téma je vhodnou na diskusiu o morálnych dilemách budúcnosti a jednotlivé úlohy z Moral Machine sa môžu stať zaujímavou súčasťou etickej výchovy.

Matematika a rozprávky? Prečo nie! Pozrite si webstránku českého učiteľa Mareka Veselého, ktorý vymyslel a zozbieral desiatky matematických slovných úloh, ktoré obliekol do rozprávkového šatu. Deti v nich pomáhajú Snehulienke vypočítať priemernú výšku trpaslíkov, čertom radia, ako lepšie prikladať do kotla, hľadajú zlato na ostrove pokladov a podobne. Príbehy sú vtipné, zábavné a rozvíjajú matematické schopnosti žiakov. Stránku si zamilujete o to viac, že obsahuje aj fyzikálne detektívky. 

Animovaný seriál ČT o českých dejinách vznikol už v rokoch 2010 až 2012. Pozostáva celkovo zo 111 cca 3-minútových častí, ktoré divákov sprevádzajú dejinami od praveku až po koniec 20. storočia. Na webstránke sú dostupné nielen videá, ale aj interaktívne hry a vedomostné kvízy. 

Peter Farárik

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami – február 2017”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post