DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Rímske dolce far niente

pridané 07.12.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Jeho historické centrum nie je veľmi rozsiahle, hoci ukrýva neuveriteľné množstvo architektonických a umeleckých skvostov. Takmer všade sa dostanete pešo a nie je nič lepšie ako túlanie sa úzkymi uličkami, kde každú chvíľu natrafíte na historickú pamiatku, zašitý kostolík či príjemnú kaviareň. Tieto prechádzky potešia viac než cestovanie špinavým metrom. A to rímske teda špinavé je. 

Uno caffé, per favore

Ideálny čas na návštevu kolísky rímskej civilizácie neexistuje. Určite sa však vyhnite sviatkom, v lete tu tiež bude viac turistov než zvyčajne. Z letiska sa najrýchlejšie dostanete vlakom. Využite však možnosť odviezť sa vlakom regionale, ktorý je o polovicu lacnejší než Leonardo Express, ktorý vám odporučí bedeker. Ubytovanie Rock Night B&B je snom všetkých rockerov a nájdete ho blízko stanice Termini a Baziliky Santa Maria Maggiore, v ktorej sa môžete vyspovedať v slovenčine. Je tomu tak asi preto, že Cyril a Metod tu v minulosti obhajovali staroslovienčinu ako liturgický jazyk pred trojjazyčníkmi. Pred bránou tohto pôsobivého chrámu sa tiež odohráva poviedka Jána Hrušovského Pompiliova madona

Neďaleko kostola nájdete reštaurácie s výbornou talianskou kuchyňou za sympatické ceny (odporúčam birreriu Marconi) či kostol Santa Maria Prassede, skrytý za nenápadnými dverami. Vo vnútri však nájdete nádhernú mozaikovú výzdobu a miesto na rozjímanie, pri ktorom vás vyrušia len miestni v tichej modlitbe. Väčšina turistov sem totiž nezablúdi. 

V podobnom duchu je dobré absolvovať celý pobyt. Je jasné, že väčšina z nás chce vidieť známe pamiatky ako Španielske schody, Panteón či hodiť si mincu do Fontány di Trevi. Po absolvovaní povinných turistických atrakcií si však nájdite čas na návštevu parku Villa Borghese, v ktorom si môžete naplánovať člnkovanie na jazere, piknik, výlet na bicykloch či príjemnú prechádzku. 

Ak chcete spoznať Rím z pohľadu miestnych, prejdite cez most na druhú stranu Tiberu a vzdiaľte sa od rušného centra do štvrti Trastevere. Úzke uličky, vo vetre vejúca čerstvo opratá bielizeň, dielničky remeselníkov a útulné trattorie. Práve tu môžete ochutnať fantastické cestoviny, víno i dezerty a môžete sa spoľahnúť, že nedostanete turistické menu. Mojím obľúbeným je podnik CampoRisto, ktorý zákazníkov víta slovami: Sme proti vojne a turistickému menu. 

Ochutnajte špagety carbonara, lasagne bolognese, tiramisu či pannacottu. Osviežte sa domácim vínom či Aperol Spritzom. A nezabudnite na zmrzlinu a fantastické ristretto.

Pieta a rohatý Mojžiš

Ak vás láka návšteva múzeí, kúpte si lístky online, preskočíte tak rady turistov čakajúcich na vstup. V každom prípade do nich vyrazte hneď ráno alebo pred záverečnou. V poslednú nedeľu v mesiaci sú niektoré múzeá zadarmo, avšak v týchto dňoch sa nevyhnete dlhému čakaniu. Je na vás, či chcete radšej ušetriť peniaze alebo vzácny čas. 

Ak chcete vidieť Michelangelovu Pietu ukrytú v Chráme sv. Petra, vydržte do večera. Cez deň by ste museli vystáť nekonečný rad, aby ste prešli detektormi, okolo piatej rad zmizne a vy sa pohodlne môžete kochať výhľadom z kupoly či obdivovaním interiéru tohto svätostánku. 

Ďalšie významné Michelangelove dielo nájdete v Bazilike San Pietro in Vincoli. V tomto nenápadnom kostolíku neďaleko Kolosea si pokojne sedí rohatý Mojžiš. 

Koloseum je hlavnou turistickou atrakciou a je asi povinnosťou každého milovníka histórie túto úžasnú stavbu navštíviť. Výhodou je, že vstupenka platí aj na Forum Romanum a vŕšok Palatín. Túlaním sa po starobylých cestičkách a obdivovaním zachovaných torz starovekých budov strávite niekoľko hodín. 

Rím vo filme

Ak ste fanúšikom Dana Browna a jeho knihy Anjeli a démoni, tiež si prídete na svoje. Navštívte námestie Navona s Berniniho Fontánou štyroch riek alebo Anjelský hrad, ku ktorému vedie Anjelský most. Alebo si strčte ruku do Úst pravdy, rovnako ako Audery Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme. Kúpanie vo Fontáne di Trevi v štýle Dolce vita asi nebude možné, no hoďte do nej aspoň mincu, ktorá by vám mala zaručiť návrat na toto turistami zamorené miesto. Ak milujete trhoviská, malé a autentické nájdete v židovskej štvrti na Campo di Fiori, nad ktorým sa týči tajomná socha Giordana Bruna. 

Najlepšie cestoviny ochutnáte v Pasta Imperiale na Via dei Coronari. Porcia stojí iba 5 eur. A predraženú kávu zase v najstaršej kaviarni Caffé Greco. Tam ju voľakedy pil aj Goethe či Stendhal. 

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Rímske dolce far niente”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post