Krajina čistá a svieža ako vietor, ktorý sa nad ňou preháňa

pridané 28.09.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Rozprávkové výhľady, studené more, prechádzky po pláži, zelené pasienky, kamenné ploty, ovečky a veľmi nestále počasie, to je Írsko.

Mulranny. Malebné mestečko v grófstve Mayo na západnom pobreží Írska. Miesto, kde som prežila dve vzrušujúce letá. Prostredie plné zelene všetkých odtieňov a ovečiek, piesočnatá pláž lemovaná ružovými okruhliakmi, kamenný domček s úžasným výhľadom. Čas tu nebeží. Aspoň mne sa tak zdá.

Smaragdový ostrov

Mojím pracovným prostredím sa stala kaviarnička Yvonne´s Cottage na cyklistickej trase Greenway dlhej 42 kilometrov vedúcej z prístavného mestečka Westport na ostrov Achill. Ide o bývalú železničnú trať vhodnú nielen pre bicykel, ale aj pešiu turistiku. Lemujú ju zelené políčka rozdelené nízkymi kamennými plotmi, na ktorých sa pokojne pasú ovečky. Fascinujú ma výhľady na Atlantický oceán a nádherný záliv Clew Bay, nad ktorým sa týči tretí najvyšší vrch tohto grófstva. Posvätná hora Croagh Patrick ponúka nielen krásny výhľad, ale je aj významným pútnickým miestom. Svätý Patrik, patrón krajiny, naň vraj vyšiel po kolenách. Pod vrchom stojí pamätník Coffin Ship – loď plná kostier, ktoré majú pripomínať všetkých ľudí, ktorí umreli počas plavby loďou na ceste do Ameriky, keď sa snažili utiecť pred hladomorom, ktorý tu vypukol v 19. storočí v dôsledku veľkej neúrody.

Muzikálni a priateľskí Íri

Vo voľnom čase si vychutnávam pivo Guinness v niektorej z typických írskych krčmičiek. Zábava v nich je chytľavá, nesmie chýbať živá muzika a ak má niekto chuť predviesť, čo v ňom je, neváha a už stojí pri mikrofóne a spieva. Čo na tom, že občas trochu falošne. Vo všeobecnosti sú však Íri národ veľmi muzikálny, väčšina z nich dobre ovláda hru na hudobné nástroje a hudobný sluch má takmer každý.

Okrem toho sú Íri veľmi priateľskí a usmievaví. Všetci milujú „keltský“ futbal, ktorý je národným športom. Pôvodným jazykom obyvateľstva je írska gaelština, avšak už dávno ju vytlačila angličtina, napriek tomu, že sa stále vyučuje v školách. Všade naokolo si však všímam názvy v tomto starom keltskom jazyku.

Írska kuchyňa nepatrí medzi vychytené. Jednoznačne sa však oplatí ochutnať chowder, teda hustú smotanovú polievku plnú darov mora. Najlepšiu som jedla v hoteli Alice´s na ostrove Achill, ktorý je s pevninou prepojený moderným mostom a ukrýva malebný záliv Keem Bay s plážou v údolí. V letných mesiacoch je obľúbeným miestom na piknik. Okrem cyklotrasy sem vedie aj pobrežná cesta Atlantic drive, ktorá ponúka pohľad na nekonečný oceán a strmé skalnaté útesy. Najkrajšie z nich sú Cliffs of Moher, ktoré sa nachádzajú neďaleko bohémskeho študentského mesta Galway. Za návštevu stojí aj národný park Connemara či niektorý zo starobylých hradov a záhadných kláštorov, ktorých je na tomto ostrove neúrekom.

Zo západu na východ

Keď sa nasýtim romantickej, no drsnej írskej prírody, je čas zamieriť vlakom do hlavného mesta. Cesta z Westportu do Dublinu trvá tri a pol hodiny, no je veľmi pohodlná. Dublin neohúri krásou ani príjemným prostredím. Napriek tomu sa tu nájdu miesta, ktoré očaria. Jedným z nich je štvrť Merrion Square. Typické tehlové domy v radovej zástavbe s farebnými dverami. Keď vojdem do tých s číslom 29 prenesiem sa do minulosti. Ukrývajú múzeum, ktoré ukazuje život meštianstva v 18. storočí. Prechádzam izbou pre slúžku, kuchyňou, jedálňou, spálňou, detskou izbou i izbou guvernantky. Múzeum je útulné a dýcha históriou.

Mojou druhou zastávkou je väznica Kilmainham Gaol. Trošku napätá atmosféra, zanietený výklad sympatického sprievodcu o bojoch za nezávislosť, autentická prehliadka, to všetko ponúka nie veľmi prívetivá budova. Po prehliadke, z ktorej mrazí, sa presúvam cez záhradu Múzea moderného umenia do Guiness storehousu. Teda do továrne, v ktorej prebieha proces tvorby jedného z najfajnovejších piviek. Múzeum je to obrovské, pekne prepracované, ale nič by sa nestalo, ak by som ho vynechala. V centre mesta ma víta monument v podobe obrovskej ihly tzv. Spire of Dublin. Ešte si dám posledné pivo v slávnom Temple bare, prejdem cez most Ha´Penny a popri rieke Liffey.

Ak sa zmierite so skutočnosťou, že ak ráno svieti slnko, o pár minút môžete premoknúť do nitky, Írsko je správnou voľbou.

Barbora Babicová

100000 komentárov k článku: “Krajina čistá a svieža ako vietor, ktorý sa nad ňou preháňa”