Surfujte s nami - apríl 2016

pridané 31.03.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Kto by nepoznal Strom života? Počas dlhých rokov fungovania ukázal čaro prírody už niekoľkým generáciám. Možno vás zaujme, ako nájsť riešenia logických problémov a sledovať pri tom úspešnosť svojich žiakov. Vedeli ste, že vynikajúci učebný a metodický materiál sa dá nájsť v bakalárskych a diplomových prácach študentov? A urobiť si poriadok v plánoch a úlohách zasa nie je až také ťažké?

Organizácia Strom života je už dlhoročne známa ako jedna z najaktívnejších slovenských organizácií, ktoré sa venujú environmentálnej výchove. Pamätníci jej prvých táborov majú dnes už vlastné deti, no Strom života, zdá sa, nestarne. Dôkazom je množstvo činností, ktoré nájdete na hore uvedenej webstránke. Jednou z nich sú aj časopisy pre deti Strom a Stromáčik.  Jednotlivé čísla nájdete v archíve webstránky vo formáte pdf. Ak hľadáte pútavé články pre využitie na biológii alebo environmentálnej výchove, práve časopis Strom môže byť dobrá voľba. Okrem článkov sú na jeho webstránke dostupné aj viaceré zaujímavo spracované edukačné videá v sérii Vedecké okienko.

Z dielne projektu Adaptive Learning Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne sme si už predstavili interaktívny výukových modul pre geografiu s názvom Slepé mapy. Tentoraz sa pristavme pri Tutorovi – je to inteligentný systém na tréning riešenia problémov, ktorý obsahuje množstvo rôznorodých logických, matematických a programovacích úloh. Učiteľom umožňuje rozšírenie výučby o zaujímavé príklady a v jeho užívateľskom prostredí je možné založiť a spravovať vlastnú triedu. Učiteľ tak môže sledovať štatistiku úspešnosti riešení jednotlivých žiakov prakticky okamžite.

Český národný register záverečných prác na hore uvedenej adrese je bránou do sveta bakalárskych a diplomových prác z viacerých českých univerzít. Pomocou jednoduchého filtra tu môžete nájsť a čítať tisíce študentských prác, medzi ktorými sú aj práce zamerané na didaktiku jednotlivých predmetov. Bol som milo prekvapený ich kvalitou a praktické výstupy viacerých z nich by som učiteľom okamžite odporučil. Nájdete v nich množstvo spracovaných metodík, pracovné listy, projektové zadania a inšpirácie. Niekedy je dobré učiť sa od študentov.

Nezáleží na tom, či učíte I. alebo II. stupeň, matematiku či geografiu. Na tejto webstránke nájdete množstvo námetov a nápadov pre všetky vekové kategórie a predmety. Obsah je síce len v angličtine, šikovní učitelia však nebudú mať problém prispôsobiť si ho pre potreby svojich žiakov. Osobne mám najradšej sekciu Activities, kde dokážem stráviť celé hodiny. Toľko jednoduchých a pritom skvelých nápadov pokope sa len tak nevidí! Zadania niektorých z nich sú na stiahnutie dostupné len platiacim členom, aj bez platenia je však tento web učiteľskou zlatou baňou.

Máte chaos vo svojich úlohách, plánoch a povinnostiach? Urobte si poriadok s webovou aplikáciou Trello, s ktorou budete pracovať efektívnejšie a prehľadnejšie, čo vám môžem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Trello je aj ideálnym pomocníkom pri spolupráci, riešení projektov a uplatnenie nájde aj v škole (viac možností jeho využitia v škole je opísaných na: bit.ly/trelloskola). Funguje na jednoduchom princípe nástenky, na ktorú pripínate lístočky do stĺpcov (kategórií), čím sa veci stávajú prehľadnými. 

Peter Farárik

100000 komentárov k článku: “Surfujte s nami - apríl 2016”