DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Surfujte s nami - február 2016

pridané 05.02.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Koho by bavilo pozerať si kultúrne pamiatky v 2D, ak si ich môže poobzerať v 3D z každej strany? Ak učíte výtvarnú výchovu alebo na strednej umeleckej škole, určite to vyskúšajte. Viete, že aj rieka má svoj život? Deti s ním môžete zoznámiť počas letných táborov. I nazrieť do publikácií o didaktikách rôznych predmetov nemusí byť nutne nuda. Poradíme, ako vytvoriť prezentáciu, ktorá bude vyzerať ako od profíkov. Psychológov možno zaujme hra, ktorá je pomôckou pre ľudí s dyslexiou a ak sa vaši študenti rozhodli pre olympiádu z geografie, nazrite do databázy skvelých testov u našich západných susedov.

Výborný portál www.webumenia.sk, na ktorom nájdete bohatú zbierku výtvarného umenia zo slovenských galérií, má svojho nasledovníka. Slovakiana je novým portálom kultúrneho dedičstva Slovenska. Nájdete tu viac ako milión digitalizovaných kultúrnych objektov aj s ich stručnými popismi. Užívateľské prostredie je mierne chaotické, ale pri troche snahy nájdete to, čo potrebujete. Zaujímavou je najmä sekcia Virtuálna exkurzia, kde máte spolu so žiakmi možnosť spoznať vybrané historické a kultúrne pamiatky cez ich trojrozmerne nasnímané modely, ktoré obsahujú aj nahovorený výklad. Portál má potenciál stať sa vhodným vzdelávacích zdrojom pre výtvarnú výchovu či predmet Umenie a kultúra. Najväčším prínosom však bude najmä pre umelecké odbory SOŠ.

Ak hľadáte spôsob, ako premeniť vyučovanie biológie na zážitok, skúste to s metodickou príručkou Kroky k rieke od OZ Sosna. V dvadsiatich kapitolách nájdete množstvo nápadov a inšpirácií na aktivity spojené so životom rieky, cez ktoré sa žiaci stanú pátračmi a vedcami. Príručka bude výborným pomocníkom aj pre všetkých koordinátorov environmentálnej výchovy a pracovníkov letných táborov v prírode. 

bit.ly/oborovedidaktiky 

Študovanie neraz teoretizujúcich didaktík vyučovacích predmetov sa na prvý pohľad nemusí javiť ako niečo, načo by mal učiteľ v záplave svojich každodenných povinností čas a chuť. Občas to však môže byť poučné. Pozrite si rozsiahlu českú publikáciu Oborové didaktiky: vývoj – stav – perspektívy, v ktorej sa pracovníkom Masarykovej univerzite v Brne podarilo zosumarizovať históriu, súčasný stav a perspektívy didaktík väčšiny vyučovacích predmetov. 

sway.com

Vstúpte do budúcnosti prezentácií, vyskúšajte novú aplikáciu od Microsoftu s názvom Sway. Pomocou Sway môžete vytvárať originálne multimediálne prezentácie pre svoje vyučovacie hodiny alebo v ňom zadať úlohu pre žiakov. Tí sa určite potešia množstvu dostupných foriem a šablón, pomocou ktorých je tvorba profesionálne vyzerajúcich prezentácií doslova hračka. Aplikácia je dostupná aj v slovenčine a obsahuje návody, ktoré vám pomôžu začať od nuly. Prezentácie je možné zabudovať aj na webstránku školy. Prečo sa teda neprezentovať pred rodičmi a verejnosťou svetovo? 

Poznáte vo svojom okolí deti s dyslexiou? Ak áno, vyskúšajte s nimi aplikáciu (hru) Tablexia, ktorá bola vytvorená na tréning ich kognitívnych schopností. Je určená nielen pre školy ako doplnok výučby a pedagogicko-psychologické poradne, ale aj ako pomôcka pre ľudí s dyslexiou, pre ich samostatný rozvoj. Hra obsahuje šesť hracích modulov, ktoré zaujmú nielen svojou hrateľnosťou, ale aj výborným grafickým spracovaním. A čo je najlepšie, hra je dostupná aj v slovenčine. 

Peter Farárik

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami - február 2016”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post