Zamyslenie sa nad slovom vychovať

pridané 01.05.2010, autor Vlado Burjan pošli na vybrali.sme.sk

Často uvažujem nad tým, ako vznikli jednotlivé slová a na aké súvislosti poukazuje ich etymológia. Tak napríklad v nem­eckom slove erziehen (vychovať) zaznieva ziehen ťahať. Výchova je vnímaná ako „ťahanie” dieťa nahor, na úroveň dospelého. Rovnako anglické bring up či raise (vychovať) naznačuje zdvíhanie, cestu nahor. V našom vychovať počujem chovať, vo význame kŕmiť, ži­viť.

100003 komentárov k článku: “Zamyslenie sa nad slovom vychovať”

1. Výkrm pridal xénia, 11.11.2010
    S tým chovom je to výstižne. Aspoň za predmet slovenský jazyk to môžem zodpovedne prehlásiť. To, čo je obsahom školských učebníc, naozaj pripomína výkrm, nie vzdelávanie. Labyrint samoúčelných gramatických poznatkov ovalí aj učiteľa a nieto zdvihne žiaka! Zvládnuť takéto množstvo rozdrobených faktov možno naozaj len za cenu výkrmu, nie zmysluplného poznania. Zdá sa, že v tomto predmete ide len o kvantitu.
  2. Rozdrobené fakty pridal Biba Zelinová, 12.11.2010
    Rozdrobené fakty v učebniciach a školských programoch, škola rozdrobená na predmety, učitelia rozdrobení do kabinetov, žiaci rozdrobení do tried. Len aby sa "náhodou"nespojili, lebo sa vzbúria. To je nástroj manipulácie s ľuďmi (nielen v socializme). Som rada, že dnes žijeme v čase, kedy sa budujú kontakty na sociálnych sieťach, ľudia sa zapájajú do komunitných aktivít vo svojich bydliskách. Len spájanie názorov a síl nám pomôže vykĺznuť z izolácie. DOBRÁ ŠKOLA hľadá témy, ktoré by mali učiteľov spájať.
  3. Doplnenie nemčiny ;) pridal Tibor Repček, 12.11.2010
    Pekné zamyslenie. Ja len doplním, že nemecky sa vychovať povie aj "hochbringen" (doslova "doniesť hore") alebo ešte "großziehen" ("ťahať do veľkosti").

Mimochodom, Poliaci to majú podobné ako my: "wykarmić" :)