DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Aká matka – taká Katka, aký otec – taký syn

pridané 02.12.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Kedy sa učiteľ zapotí najviac? Neznalý veci by povedal, že pred neočakávanou otázkou od žiakov alebo v riaditeľni. Tí odolnejší možno len v školskej jedálni po dobrej gulášovej polievke. No len učitelia vedia, že kropaje potu a zvláštny druh nervozity sa objavia spolu s príchodom rodičov do školy. Stretnutia s rodičmi na športových podujatiach alebo počas diskusií v škole, ktoré sú v západných krajinách bežné, sa na Slovensku ešte stále akosi nenosia. Škoda. Preto príchod rodiča znamená väčšinou nepríjemnosti. 

Viete povedať, akí rodičia vám dajú zvyčajne zabrať najviac? Pre lepšiu orientáciu v množstve pováh, ponúkame zopár typov, v ktorých si určite nájdete aj tých „vašich“.

Odborníci na všetko

Sami sú bývalými učiteľmi alebo majú učiteľa v rodine, prípadne aspoň nedávno videli film Pánovi učiteľovi z lásky, a to im stačí na to, aby vedeli, ako máte učiť. Nikdy im neukážte, že ste z nich nervózni, vtedy sa cítia ako školskí inšpektori. 

Makarenkovi nasledovníci

Už od dverí zborovne sa s krikom pýtajú, čo zasa vyviedlo ich dieťa. Rozhovor prerušujú ráznymi vyjadreniami: Veď ja mu ukážem! Zavediem pravidlá a disciplínu! Skúste nenápadne do rozhovoru prepašovať pár osvietených myšlienok o železnej ruke rodiča, no v zamatovej rukavici. 

Prokurátori a sudcovia

Žijú v paranoidnom svete, v ktorom učiteľ „sedí“ na ich dieťati. Sú presvedčení, že každý problém ich dieťaťa je vaša vina. Neprišli viesť dialóg, prišli vám prednášať „o spravodlivosti“. Kým chodia len za vami, sú neškodní. Pokiaľ sa vyberú priamo za vedením, pravdepodobne budete musieť čo-to vysvetľovať.

Anonymní autori

Pravidelne opravujete úlohy, ktoré vypracovali v mene svojho dieťaťa a hlavne v mene lepšej známky. Keď im taktne naznačíte, že o tom viete, sväto-sväte tvrdia, že dieťa má doučovateľku, že si vstúpilo do svedomia alebo že ho zázračne osvietilo. Vašou zbraňou je trpezlivosť: záverečná školská práca vyplaví pravdu na povrch.

Neúnavní prenasledovatelia

Telefonujú vám kvôli svojmu dieťaťu aspoň raz týždenne a priemerná dĺžka hovoru je tak 20 minút. Keď nevolajú, aspoň mailujú. Na facebooku sa vás neostýchajú požiadať o priateľstvo a keď vás stretnú na parkovisku, spravia si súkromné rodičko. No ak im s úsmevom na perách poviete, nech prídu ráno o siedmej, ak potrebujú niečo prebrať, odrazu to nie je až také súrne. 

Vyťažení duchovia

Majú toľko práce, že do školy prísť nestihnú, na maily neodpovedajú, no vy podľa rodného listu dieťaťa viete, že existujú. Dokonca poznáte aj ich hlas – zo záznamníka. Ak sa s nimi ani do polroka nezoznámite, volajte odbor sociálnych služieb. 

Martina Sondej Hosťovecká

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Aká matka – taká Katka, aký otec – taký syn”

Your comment