DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Ministerstvo školstva poslalo školským jedálňam 68 nových receptov

pridané 26.08.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

V rubrike Číslo na zamyslenie zvykneme komentovať rôzne zarážajúce údaje týkajúce sa vzdelávania. Ide spravidla o čísla, ktoré sú prekvapujúco nízke alebo, naopak, prekvapujúco vysoké.

Tentoraz je to však inak: číslo 68, počet receptov poslaných ministerstvom na školy, nie je šokujúce svojou veľkosťou, ale tým, že vôbec existuje. Že v súčasnej situá­cii nášho školstva ministerstvo rieši recepty pre školské jedálne.

Riadeniu rezortu školstva sme sa na stránkach DOBREJ ŠKOLY už venovali mnohokrát a opakovane sme pritom poukazovali na rôzne chyby, ktoré ho sprevádzajú. Jedným z najväčších problémov, na ktorý poukazujeme znova a znova, je preregulovanosť nášho školstva – jeho prílišná spútanosť rôznymi legislatívnymi predpismi (zákonmi, vyhláškami, nariadeniami, usmerneniami, pokynmi) a neustále zasahovanie „vyšších“ (neraz zbytočných) článkov riadenia do práce „nižších“ (väčšinou kľúčových) článkov.

V teórii riadenia sa tomu hovorí mikromanažment. Ide o niekedy až chorobnú snahu vedenia mať pod kontrolou každý jeden detail a zasahovať aj do drobností, ktoré by pokojne mohli byť v kompetencii nižšieho manažmentu, či dokonca pracovníkov samotných.

Sklony k mikromanažmentu spravidla pramenia z presvedčenia o vlastnej dokonalosti vedenia a v jeho nedôvere k ostatným – my jediní vieme, ako veci treba robiť, a ak svojim podriadeným všetko do detailov nenalinkujeme, urobia to menej dobre alebo dokonca zle.

V čom je mikromanažment zlý? Nezriedka vedie k horším výsledkom, pretože „tí dole“ by veci často vedeli urobiť sami lepšie. Navyše spoľahlivo potláča ich iniciatívu a pocit zodpovednosti za vlastnú prácu. A čo je úplne najhoršie: zamestnáva vrcholový manažment, ktorý sa venuje nepodstatným drobnostiam a nemá čas riešiť zásadné, koncepčné problémy. 

Recepty, ktoré minister Draxler osobne prezentoval na tlačovej konferencii, sú priam učebnicovou ukážkou škodlivého mikromanažmentu. Ibaže by si na ministerstve mysleli, že nič vážnejšie už v našom školstve riešiť netreba.

Vladimír BURJAN

 

Ilustračné foto: bigstockphoto.com

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Jeden komentár k článku: “Ministerstvo školstva poslalo školským jedálňam 68 nových receptov”

  1. Subsidiarita pridal Peter Sabol, 29.08.2015
    Inými slovami - mal by platiť princíp subsidiarity.

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post