DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Dobrý dôvod na dobrý rituál

pridané 05.06.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Koniec roka je možnosť stráviť trochu času aj so svojimi kolegami.

Ritualizované správanie je s nami od narodenia. Je to presne stanovený postup, ktorý sa často opakuje, až nadobúda rutinný charakter. Poznáte to: najprv do polovice júna písomky, odpovede žiakov, stres, potom zaokrúhľovanie známok, stres, koncoročné výlety, stres, vysvedčenie, konečne relax.

To, čo nasleduje potom, sa s menšími obmenami od jednej školy k druhej dá tiež nazvať rituálom. Podľa samotnej povahy tohto rituálu ho môžeme nazvať oslavným rituálom. Podľa presnej situácie, ku ktorej sa viaže, je to rituál rekreačný, ktorý podľa rozsahu skupiny zasa patrí medzi firemné rituály. 

Chcela som vedieť, ako takýto oslavný rituál prebieha na školách niektorých mojich priateľov, ktorí aktívne učia. Zaujímalo ma, či sa u nich každý rok opakuje rovnaký scenár v čase, kedy škola stíchne a dospelá časť jej obyvateľstva si už bez obáv môže vyložiť nohy na stôl.

Len si tak posedieť

Učiteľ Tibor Repček hovorí, že u nich na evanjelickom gymnáziu v Liptovskom Mikuláši je rituálom účasť na slávnostných službách Božích a následne malé posedenie s kolegami. O koncoročnom rituáli prievidzského gymnázia úsmevne hovorí angličtinárka Eva Baloghová: „Prvého júla varíme na školskom dvore guláš. Pani riaditeľka mieša takou obrovskou varechou v takom obrovskom kotle a my ostatní učitelia pomáhame. Väčšinou však pomáhajú aktívni, angažovaní a kolektívne orientovaní učitelia.“

Zdá sa, že guláš je obľúbeným záverečným jedlom väčšiny učiteľov. Podobný učiteľský rituál opísala aj Ibolya Straussová, učiteľka prvého stupňa na Základnej škole v Nižnom Klátove pri Košiciach: „Presunieme sa do susednej obce k našej pani riaditeľke, tá nám navarí neuveriteľný guláš z diviny (manžel je poľovník) a za triezva jej ešte pooberáme všetky čerešne na stromoch. Potom vylosujeme, koho manžel po nás príde a pritom je nám stále do spevu.“

Niekde aj bowling a wellness

Je však mnoho škôl, ktoré svoje zvyky a rituály obmieňajú. Jediné, čo sa nemení, je chuť skupiny ľudí spolu niečo osláviť a navzájom sa rozlúčiť. 

Riaditeľka základnej školy v Novákoch Anna Chlupíková pripraví pre svojich učiteľov zakaždým niečo iné: „Už sme mali aj opekačku, aj posedenie v škole, tento rok pôjdeme do neďalekého rekreačného zariadenia na obed a bowling. Ideme všetci, celá škola, aj nepedagogickí pracovníci! Všetci budeme hádzať!“ 

Katka Kosánová zo ZŠ s MŠ z Bratislavy prekvapila informáciou o zaplatenom dvojdňovom teambuildingu v Modre, kde na všetkých čakali zábavné workshopy i čas pre seba a dokonca bazén. Myslím si, že takúto ponuku by každý učiteľ rád zmenil na každoročný rituál. 

V odpovediach sa objavili aj jednodňové turistické výlety, návšteva reštaurácií s exotickou kuchyňou, priateľský športový turnaj učitelia proti učiteľom, ale aj grilovačka pod stromom v areáli školy. 

Ak ešte žiadny rituál spojený s koncom školského roka nemáte, je ten správny čas nejaký zaviesť.

Martina SONDEJ HOSŤOVECKÁ

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Dobrý dôvod na dobrý rituál”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post