Keď v škole rastú rodičia

pridané 02.12.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Labyrint petržalských panelákov sa vynára z novembrovej hmly. Sobotné ráno, rodičia smerujú do školy. Nie na rozospaté mimoriadne rodičko, ale na konferenciu s názvom Rastieme spolu usporiadanú len pre nich.

Cirkevná základná škola Narnia spolupracuje s rodičmi viac, ako je u nás bežné. Riaditeľ sa s nimi porozpráva už pri prijímacom konaní, aby sa obe strany uistili, že dokážu spolu dobre vychádzať.

Preto vznikla aj táto konferencia pre rodičov: aby lepšie rozumeli tomu, čo ich deti v škole robia, aby sa sami niečo nové naučili a svojim deťom tak ukázali, že učiť sa nové veci má zmysel. A aby im rôzni odborníci poradili, ako so svojimi deťmi lepšie vychádzať a lepšie im rozumieť. Zámienkou však bola aj oslava 20. výročia školy.

Pri registrácii rozdávali dobrovoľníci – gymnazisti návštevníkom menovky, na ktorých bolo fixkou napísané len ich krstné meno. Hneď od začiatku tak bolo jasné, že si tu príliš nepotrpia na oficiality a bolo to vidno aj na workshopoch, rozdelených do troch deväťdesiatminútových blokov, keďže sa na nich často a celkom neformálne diskutovalo. A v žiadnej triede neboli prísne rady lavíc, sedelo sa najčastejšie v kruhu.

Predstavy rodičov o tom, ako by mala vyzerať škola, sa často odvíjajú od toho, čo si pamätajú z vlastných školských čias. Tí, ktorí prišli na sobotnú konferenciu, už ale vedia, ako sa chce učiť súčasná Generácia Z a že počítačové hry pre ňu nemusia znamenať len márnenie času.

Najväčší záujem bol o workshopy o vzťahoch s deťmi a o umení komunikácie, no rodičia si mohli aj oddýchnuť od myšlienok na potomkov, napríklad pri arteterapii, kde sa modelovalo z hliny, alebo na voňavom zážitkovom seminári o bylinkách.

Riaditeľa Romana Baranoviča som sa opýtala, či by sa niečo také dalo zorganizovať na hociktorej bežnej slovenskej škole, kam majú hviezdni prednášajúci z Bratislavy ďaleko. Nevidí v tom problém, veď niečo zaujímavé pre rodičov si môžu pripraviť aj sami učitelia a v každom regióne sa nájde niekto, koho stojí za to pozvať. Podstatné je, aby škola mala svoju víziu, ktorou sa chce rodičom svojich žiakov pochváliť.

Lenka KUNOVÁ

Foto: archív CZŠ Narnia

100000 komentárov k článku: “Keď v škole rastú rodičia”