DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Na Slovensku po anglicky a ešte viac

pridané 10.06.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Minulý víkend som si uvedomila, čo sa v slovenskom, prepáčte za módne slovo, diskurze o školstve dlhodobo tají: angličtinári majú potenciál byť najprogresívnejšími učiteľmi. Pod nevinnou zámienkou vyučovania anglického jazyka sa totiž medzi nimi šíria na naše pomery také nehoráznosti ako kultúrne povedomie, tvorivosť, kritické myslenie alebo sociálne zručnosti.

Na to všetko som prišla, keď som spätne rozmýšľala o vystúpeniach, ktoré som videla na konferencii ELT forum. Organizuje ho Slovenská komora angličtinárov a má medzinárodnú úroveň aj atmosféru. Keď sa po registrácii ovešaná taškami s Dobrými školami na rozdávanie a s konferenčnými materiálmi rozhliadam po vestibule, okrem slovenčiny počujem sem-tam aj „native“ angličtinu. Pripomína to tu menší jarmok, akurát namiesto medovníkov a varešiek stánky prekypujú učebnicami, slovníkmi a knihami od výmyslu anglofónneho sveta.

Englishes

Pred úvodnou prednáškou Davida Crystala si sadám vedľa sympatického pána indického výzoru s menovkou Rakesh Bhanot. Ukradomky si v bulletine prečítam, že je nadšencom haiku a spíkrom s medzinárodnými skúsenosťami. Priznáva sa, že po slovensky vie len „pivo“ a poučí ma, že David Crystal vie o angličtine úplne všetko a keď niekto niečo nevie, tak sa ho môže na čokoľvek opýtať. Dialóg v mojej „Slovglish“ a v jeho „Indglish“ je pekným úvodom k prednáške o najrôznejších Englishes tohto sveta.

David Crystal je fantastický. Rozpráva hodinu a pol a štyristo ľudí so zatajeným dychom sleduje príbeh angličtiny, ktorý sa pred nimi odohráva. Je to viac sociolingvistická one man show ako konferenčná prednáška. A neobsahuje ani slajd PowerPointu.

Od New Yorku po Canberru

Miestnosti, v ktorých prebiehajú workshopy, sú vtipne označené názvami významných miest anglicky hovoriaceho sveta. Spolu na konferencii prednáša 44 hostí, pričom prevažujú tí zahraniční z Británie, Grécka, Turecka, dokonca aj z Malajzie, ale aj od susedov z Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska. Práve medzinárodná atmosféra zabezpečuje, že sú, na rozdiel od ostatných učiteľských konferencií, úplne vylúčené akékoľvek domáce žabomyšie vojny a hovorí sa len o podstatných veciach – ako učiť tvorivo, s naplno zapojeným srdcom aj mozgom, ako zo súčasného sveta vyťažiť, čo je pre nás aj študentov obohacujúce, nie ako sa pred ním skrývať.

Cez prestávku sa zamiešam do davu s diktafónom. Mariana Majerníková z gymnázia v Spišskej Novej Vsi: „Som tu prvýkrát. O konferencii som sa dozvedela prostredníctvom mojej kolegynky, ktorá je tu už tretíkrát. Hovorila, že je to veľmi dobrá konferencia, kde sú rôzne inovatívne nápady pre učiteľov do praxe, tak som sa rozhodla, že tentoraz pôjdem s ňou.“ Z bližšie nešpecifikovaného miesta blízko Spišskej Novej Vsi pricestoval aj Miles Cook, pôvodne z Londýna. Presťahoval sa na Slovensko za svojou terajšou manželkou a živí sa učením angličtiny. Niektorí účastníci pred mojimi otázkami utekajú, príjemne zhovorčivé sú však Erika Pisoňová a Bea Szabó so SOŠ z Komárna. Prišli už tretíkrát. Erika: „Je to dobrá príležitosť, aby sa angličtinári stretli a dozvedeli sa o nových knihách a metódach.“ Bea: „A je to aj lacnejšie ako chodiť do zahraničia alebo si platiť workshopy.“

Úcta k učiteľom tu nie je len frázou

Zastavujem hlavnú organizátorku konferencie Lyndu Steyne: „Chceme vzbudiť povedomie o kvalite učenia angličtiny. Dúfame, že táto konferencia a ďalšie aktivity Komory v regiónoch prispejú k budovaniu profesionality angličtinárov. Osvojovanie si jazyka je osvojovanie si zručností. Nejde o známky, alebo o maturitu, alebo o cambridgeské skúšky. Jazyk je niečo, čo budete potrebovať celý život. A ako dnes povedal pán profesor (David Crystal), je to globálna zručnosť, vďaka ktorej môžeme komunikovať, ale sa aj veľa naučiť od iných ľudí a z iných kultúr.“ V konferenčnom virvare nás preruší pán s rebríkom a s organizačnou otázkou, Lynda sa však dokáže opäť skoncentrovať: „Chceme pozdvihnúť štatút učiteľov. Podľa vyjadrení viacerých politikov to vyzerá, akoby učiť mohol ktokoľvek. Ale my ako učitelia sme experti, špecialisti na to, čo robíme. Jeden z dôvodov, pre ktorý robíme túto konferenciu, je práve to, aby si nás ľudia viac vážili.“

V závere prednášajúcich usadili v polkruhu pred publikum a opýtali sa ich, čo si z tejto konferencie odnášajú. Ani jeden z nich nemal problém prejaviť uznanie niektorému zo svojich kolegov. A keď jedna z prednášajúcich vyhlásila, že ktokoľvek z návštevníkov-učiteľov by tam mohol vystupovať spolu s nimi, súhlasne a spokojne prikyvovali. Pocit, ktorý dali učiteľom v hľadisku, netreba opisovať zbytočnými slovami.

Lenka KUNOVÁ

Ilustračná fotografia: www.n3.sk

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Na Slovensku po anglicky a ešte viac”

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.