DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Osa pre mládež

pridané 28.08.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Výraz kniha pre mládež mi vždy pripadal čudný. Pod pojmom mládež si spravidla predstavím asociálnu partičku z niektorého mravokárneho socialistického „mládežníckeho“  filmu. A slovenská knižná socialistická produkcia sa od tej filmovej veľmi nelíšila. Potom prišiel rok 1989 a po ňom dlho dlho pre tú „mládež" knižné nič. Prázdno. A odrazu uprostred tejto knižnej „mládežníckej“ ničoty zo dňa na deň výnimočný autor.

Prišiel a v krátkom čase po sebe vychrlil dva knižné skvosty. Aby sme nezabudli, volá sa Juraj Šebesta. Prvým skvostom bol jeho knižný mládežnícky debut Keď sa pres smeje. Zaujal ním, získal si pozornosť a rešpekt. A ten druhý skvost, to je strela do desiatky v terči. Meno tej strely je Venussha, takto si hovorí na facebooku, má trinásť, civilným menom Lucia a má ťažký týždeň. Nevie sa rozhodnúť medzi dvoma nádejnými idolmi (po starom potenciálnymi frajermi), čaká ju rande, život bez telky a samozrejme záchvaty rodičov. Tí majú navyše vymenené roly – mama chodí do práce a tatko je nezamestnaný a stará sa o domácnosť. 

Šebesta je absolútne súčasný. Dievčina Lucia – nie nepodobná jeho vlastnej dcére – žije na facebooku, v trápnej škole, v Mekáči a s rodičmi, z ktorých by sa normálny človek zbláznil (alebo ani nie). Čítate a smejete sa – situácie sú uveriteľné, presné, hravé a kvetnato vtipné. A okrem toho, Juraj Šebesta používa excelentný jazyk – slang tínedžerov, ktorý nie je trápnym pokusom imitovať ich reč, ale živým, iskrivým a originálnym jazykom. A keď sa knihy chopili ilustračne Katarína Slaninková a graficky Martina Rozinajová, vznikol vizuálny zjav. Ostrožltá kniha s čiernymi ilustráciami sa stala osou medzi lenivými knižnými muchami pre mládež. Venussha je šťavnatým sústom pre 12 až 16-ročných, nie takých, akých si predstavujeme, ale takých, akými naozaj sú.

Tibor HUJDIČ

Knihu Venussha a výber z toho najlepšieho z literatúry pre tínedžerov nájdete v kníhkupectve Mrkvicka.sk.

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Osa pre mládež”

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.