Deti sú zaujímavejšie ako dospelí (beseda)

pridané 16.05.2012, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Malá Jarka niekedy svoju mamu nevidí aj niekoľko dní. Veľakrát nemá čo jesť, musí sa vedieť o seba postarať sama. Jedného dňa unesie niekoľkomesačné dvojičky do opusteného záhradného domčeka.

Toto je časť bizarného príbehu románu Piata loď od Moniky Kompaníkovej, ktorý získal minulý rok cenu Anasoft Litera. Jeho krásna autorka sa prišla porozprávať so študentmi Súkromného gymnázia na Českej ulici v Bratislave napríklad aj o tom, ako vznikol tento námet.

Jedna z najúspešnejších slovenských kníh bola napísaná na materskej dovolenke. Keď sa Monike narodilo prvé dieťa, spomenula si na správu spred rokov o českom dievčati, ktoré unieslo bábätko. Čo sa nakoniec s nimi stalo, sa jej nepodarilo vypátrať: tento príbeh prekryli v médiách „dôležitejšie veci“ (živelné pohromy, politické summity...). V tom čase bývala v Bratislave-Vinohradoch na sídlisku pri Istrocheme, kde stretávala množstvo detí z nie práve najlepších sociálnych pomerov. Tam sa tiež zoznámila s dievčaťom s kľúčom na krku, ktoré sa staralo o seba aj o svojho mladšieho brata. Autorka stretla svoju literárnu postavu – a to dokonca až potom, čo ju vytvorila.

Deti sú pre Moniku zaujímavejšie ako dospelí a majú to podľa nej aj omnoho ťažšie. Deti, ktoré sa správajú deštruktívne k sebe alebo svojmu okoliu, hoci na to nemajú žiaden zjavný dôvod, bývajú často iba obrazom svojich rodičov. Preto aj Piata loď je podľa Moniky viac o dospelých ako o deťoch – alebo skôr pre dospelých ako pre deti.

Kniha má mimoriadne vydarenú grafickú úpravu a ilustrácie. Ale tiež nezvyčajný cyklámenovo ružový obal. A to ako provokatívnu narážku: nikto z autorkinho okolia vraj nečakal, že práve ona – mladá žena na materskej môže napísať niečo iné ako naivný „ženský román“.

Lenka KUNOVÁ

100001 komentárov k článku: “Deti sú zaujímavejšie ako dospelí (beseda)”

1. Dobry den,chcela by som sa spytat,ze ako by to fuonavglo,ked mam 2 deticky,jedna ma 2 roky a druha 9 mesiacov,ze ci by sa dalo prist s oboma,alebo ako by to vyzeralo,ci by sa obe mohli niekde hrat(myslim teraz skor mladsiu) a ako prebiehaju take stretnuti pridal Jovana, 06.06.2012