Otázky sú dôležité!

pridané 09.06.2011, autor Vlado Burjan pošli na vybrali.sme.sk

Kto chodí do školy, aby sa v nej niečo dozvedel – učitelia alebo žiaci? Predsa žiaci! Tak prečo potom v škole kladú otázky prevažne učitelia? Veď pýtať by sa mal ten, kto nevie (a chce vedieť) a odpovedať by mal ten, kto vie. Napadá mi niekoľko vysvetlení: 1. To, čo sa žiaci učia, ich nezaujíma a nevzbudzuje v nich zvedavosť. 2. Učiva je veľa, času málo a učitelia vnímajú otázky žiakov ako zdržovanie. 3. Učitelia občas reagujú na otázku štýlom „Ako to, že to nevieš? To sme už preberali!“ To všetko je zlé. Dávajte žiakom priestor na otázky a oceňujte dobré otázky! Richard Feynman (nositeľ Nobelovej ceny za fyziku) spomína, ako ho mama zvykla spovedať: „Tak čo si sa dnes v škole opýtal?“ Skvelá výchova!

DOBRÁ ŠKOLA, jún 2011

Jeden komentár k článku: “Otázky sú dôležité!”

1. Pravda pravdúca pridal Zuzana, 13.06.2011
    Dala som žiakom robiť testové otázky na súťažný test z cestovného ruchu. Každý mal spraviť 5 otázok vo forme Power Pointových snímkov. Asi 80% otázok sme museli prerábať, pretože boli nesprávne, nedalo sa na ne odpovedať jednoznačne a pod. Takže som so žiakmi zahájila minikurz robenia otázok a bolo veľa takých, ktorí potom poukazovali na nesprávne kladené otázky na písomkách a pri skúšaní učiteľov. A tak to má byť. Pochopili.