Preč s príkladmi a cvičeniami!

pridané 06.05.2011, autor Vlado Burjan pošli na vybrali.sme.sk

Keď už sme pri tej matematike, uvažovali ste niekedy nad tým, aké skreslené a škodlivé posolstvo vysielame o tomto predmete používaním slov „príklad” a „cvičenie” v učebniciach a zbierkach? V bežnom jazyku nazývame „príkladom” niečo, čo je nám dávané ako vzor, ktorý by sme mali napodobňovať, po ktorom by sme mali opakovať. My ale predsa nechceme (aspoň dúfam!), aby matematika bola imitáciou či mechanickým napodobňovaním nejakých príkladov. V matematike by sme žiakom mali čo najmenej ukazovať „Pozri, robí sa to takto.” A cvičenia? Cvičiť možno žonglovanie s troma loptičkami. V matematike by sme však mali tvoriť modely, aplikovať metódy či riešiť problémy. Nie nacvičovať. Preto odporúčam dávať žiakom radšej úlohy a problémy.

100000 komentárov k článku: “Preč s príkladmi a cvičeniami!”