DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Vieme o všetkomSvet potrebuje všestranných učiteľov

Britská expertka Varinder Lehk školám odporúča investovať do kontinuálneho vzdelávania. Jazykové školy a centrá by mali do svojej praxe zaviesť systém kontinuálneho vzdelávania učiteľov. Iba tak budú schopné poskytovať svojim študentom kvalitnú a plnohodnotnú výučbu. Myslí si to britská lektorka a expertka na vzdelávanie Varinder Lehk, ktorá 9. a 10. júna 2017 vystúpi v Bratislave na konferencii pre učiteľov angličtiny ELT FORUM (www.eltforum.sk).

Varinder Lehk, ktorá sa v akademickej oblasti pohybuje už vyše 25 rokov, hovorí, že prvým krokom k zadefinovaniu vzdelávacieho programu pre učiteľov je identifikácia ich potrieb. Za najefektívnejšie spôsoby považuje individuálne pohovory a observácie, pričom druhé z nich môže realizovať buď tréner učiteľa, ako aj jeho kolegovia.

„V rôznych fázach profesijného života by mal každý učiteľ vyskúšať niečo nové, vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Možností je veľa. Mohol by sa zapojiť do vedeckého výskumu, prihlásiť sa s prezentáciou na domácu alebo medzinárodnú konferenciu, vyskúšať učiť vyšší jazykový stupeň alebo triedy zložené zo žiakov so špeciálnymi potrebami,“ hovorí Varinda Lekh, ktorá za dobrých učiteľov považuje tých, pre ktorých je učenie vášňou.

Najlepšie možnosti uplatniť sa vo svete majú podľa nej všestranne zameraní a flexibilní učitelia, ktorých individuálny rozvojový program zahŕňa širokú a rôznorodú škálu pedagogických aktivít a zručností. Dobrý učiteľ by mal mať podľa britskej expertky päť základných osobnostných čŕt: trpezlivosť, kreativitu, schopnosť prinášať inovácie, odvahu riskovať, ako aj otvorené zmýšľanie.

Ďalšími kľúčovými spíkrami na tohtoročnom siedmom ročníku konferencii ELT FORUM bude pedagóg a tréner Thomas Jones, ako aj uznávaný Duncan Foord, autor kníh Developing teacher a From English Teacher to Learner Coach. Aktualizovaný zoznam spíkrov, ako aj rôzne zaujímavosti nájdete na facebookovej stránke Eltforum.sk.

ELT FORUM sa koná aj tento rok na Ekonomickej Univerzite. Organizátorom je Asociácia jazykových škôl SR. Mediálnymi partnermi sú časopisy DOBRÁ ŠKOLA, Friendship a The Slovak Spectator. 

24.03.2017


Malá finančná akadémia

Malá finančná akadémia – projekt, ktorý učí žiakov nielen finančnej gramotnosti a tímovej práci, ale rozvíja aj kreativitu a fantáziu.

Malá finančná akadémia je primárne určená žiakom 3. a 4. ročníkov základných škôl. Každá trieda, ktorá sa do projektu zapojila, získa štartovací balík, v ktorom nájde učiteľ všetky potrebné materiály a pomôcky pre deti. V balíku bude originálna metodická príručka s aktivitami pre deti a s prístupom k interaktívnym materiálom. Bude v ňom zároveň aj kompletná sada predmetov potrebných pre realizáciu hry „Naše mesto“, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou projektových aktivít.

Hra je postavená na tímovej práci žiakov, ktorí si počas trvania projektu vymenia známkovanie za platenie a odmeňovanie ich vlastnou triednou menou. Za zarobené peniaze, ktoré si sami pomenujú a vyfarbia, si kupujú makety budov do svojej časti mesta. V štyroch skupinách tvoria svoju mestskú časť, presne podľa vlastných predstáv a dotvárajú makety napríklad plastelínou, papierovými objektmi, legom a podobne. Na záver postavia centrum mesta, ktoré vznikne dohodou všetkých žiakov. Výsledky svojej práce odprezentujú žiaci aj svojim spolužiakom a rodičom. Počas hry má každý žiak svoju jedinečnú úlohu. Každá štvrť má svojho bankára, novinára a architekta. Skupina za vzdelávacie aktivity získava peniaze, ktoré investuje do rozvoja svojej štvrte. Okrem tímovej práce takto žiaci rozvíjajú aj svoju kreativitu a fantáziu. 

Projekt Malá finančná akadémia sa začína 13. marca 2017 a potrvá najneskôr do 8. apríla 2017. Informácie o projekte nájdete na stránke www.akademia.kozmix.sk.

13.03.2017


JA Slovensko má 25 rokov

Na Slovensku sa programy Junior Achievement realizujú už od jari 1992. Česko-kanadský podnikateľ a filantrop Tomáš Baťa mladší inicioval príchod tohto moderného spôsobu podnikateľského a ekonomického vzdelávania pre mladých ľudí do Čiech i na Slovensko. 
V prvom roku pôsobenia organizácia poskytovala školám len jeden stredoškolský program – Aplikovaná ekonómia, do ktorého sa vtedy zapojilo 80 študentov zo 4 škôl na Slovensku. Už o dva roky to bolo skoro 300 študentov zo šestnástich škôl. Do jubilejného dvadsiateho piateho školského roka Junior Achievement Slovensko vstupuje s neuveriteľným počtom vyše 300 000 absolventov. 
JA programy vychovávajú k myšlienke podnikania, k ekonomickej aktivite, finančnej gramotnosti a vytvárajú u mladých ľudí ekonomické a sociálne zručnosti. Ponúkajú preventívne riešenia pre nezamestnanosť slovenskej mládeže a pripravujú ju na prechod zo školy do praktického života. Trh práce sa v súčasnosti rýchlo mení a viac ako inokedy je potrebné pripraviť ľudí schopných riešiť problémy v každej oblasti. V skutočnosti sú podnikateľské zručnosti práve tie, ktoré treba pestovať, ak chce mladý človek uspieť na Slovensku, v Európe či vo svete. 
Najdôležitejšiu úlohu pri rozvoji JA programov zohralo najmä vytváranie aktívnych partnerstiev medzi podnikaním a vzdelávaním. Mnohí z absolventov dnes úspešne podnikajú. Nepochybne by ich cesta mohla byt inšpiráciou pre všetkých študentov. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte stránku www.jaslovensko.sk.

06.09.2016


O projekt Moja prvá škola je enormný záujem

Viac ako tisíc základných škôl a v rámci nich už viac ako tri a pol tisíca učiteľov sa v priebehu necelých dvoch týždňov stihlo prihlásiť do projektu Moja prvá škola. Súčasne však naďalej pokračuje proces prihlasovania ďalších záujemcov, ktorých počet každodenne narastá. Zvyšné školy, ktoré zatiaľ nevyjadrili záujem zapojiť sa majú možnosť tak urobiť do konca tohto roku. 

„Sme potešení záujmom učiteľov o náš projekt. Je to pre nás záväzok, aby sme ich očakávania dokázali naplniť v čo najvyššej miere a verím, že sa  nám to aj podarí,“ hovorí Ján Machaj, riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB, ktorá projekt organizuje.  
Cieľom projektu Moja prvá škola je inšpirovať pedagógov 1. stupňa základných škôl na Slovensku k inováciám vo vyučovacom procese a k jeho modernizácii. Prepájajú sa v ňom moderné didaktické materiály a digitálny vzdelávací obsah z portálu www.kozmix.sk, ktorý doposiaľ na Slovensku pre túto vekovú kategóriu žiakov absentoval.

Medzitým v rámci projektu prebehli už aj prvé zo série vzdelávacích seminárov pre prihlásených učiteľov. Potrvajú až do 8. júla tohto roka a neskôr znova od septembra a uskutočňujú sa postupne v sieti 15 školiacich centier po celom Slovensku. Účasť na nich je pre učiteľov bezplatná. Termíny seminárov sú dostupné na webe projektu: www.mojaprvaskola.sk, na podstránke semináre.

Učitelia na seminároch získajú bezplatne metodiku Moja prvá škola, v ktorej nájdu viac ako 200 inšpiratívnych vzdelávacích aktivít pre okamžité použitie v škole. Lektormi seminárov sú učitelia z praxe, ktorí sa radi podelia o svoje praktické skúsenosti s ostatnými učiteľmi. 
Odborným garantom projektu Moja prvá škola je Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove. Partnermi projektu sú spoločnosti AGEMSOFT, Samsung a Slovak Telekom.  
Viac informácií o projekte je dostupných na: www.mojaprvaskola.sk

02.06.2016


Vojaci očami detí

Minister obrany Peter Gajdoš, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim a mesačník Ministerstva obrany SR OBRANA vyhlasujú pre žiakov základných škôl 15. ročník výtvarnej súťaže Vojaci očami detí.

Spomedzi súťažných prác porota zložená z profesionálnych výtvarníkov, zamestnancov rezortu obrany a profesionálnych vojakov vyberie po tri najlepšie diela v kategórii mladších žiakov i v kategórii starších žiakov. Ocenení v oboch kategóriách získajú diplomy a hodnotné ceny. Víťazné práce budú uverejnené v mesačníku OBRANA a na rezortnej internetovej stránke.

Účastníci súťaže môžu posielať svoje práce označené spiatočnou adresou, adresou a ročníkom školy, ktorú navštevujú, telefónnym kontaktom a dátumom narodenia najneskôr do 13. mája  na adresu: Redakcia OBRANA, Kutuzovova 8, 832 47 Bratislava.

05.04.2016


Pomôžeme vám prísť na veľtrh práce Profesiadays

Počas 17. a 18. februára sa v bratislavskej Inchebe koná jedno veľmi zaujímavé podujatie. Ide o veľtrh práce  – Profesiadays. 

Hoci výchovní poradcovia i deviataci sú už trochu presýtení akciami, ktoré prezentujú rôzne povolania a rôzne školy, v tomto prípade určite platí, že ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Na veľtrhu bude prítomných množstvo slovenských aj medzinárodných firiem, ktorých pracovníci ochotne priblížia profily ich zamestnancov na konkrétnych pozíciách. 

Profesiadays je organizovaný ľuďmi, ktorí majú medzinárodné skúsenosti s trhom práce, s aktuálnymi požiadavkami moderného sveta kariéry a aj preto sa nezameriavjú len na prezentáciu subjektov ponúkajúcich prácu či vzdelanie, ale aj na motivačný program. Práve v sprievodnom programe vystupujú úspešní ľudia, ktorí hovoria o svojich cestách za úspechom a aj tom, že vzdelanie nestačí.  A práve toto robí akciu Profesiadays odlišnou od iných. Žiak si uvedomí, že najprv potrebuje smerovanie, víziu, okruh záujmov a až potom mu môže pomôcť vzdelanie. Desaťtisíce nezamestnateľných absolventov, ktorí vyštudovali niečo, čo ich nebaví alebo s čím sa neuplatnia, sú živým dôkazom toho, že to musíme robiť inak. 

Na veľtrh práce Profesiadays sa môžu dostať vaši žiaci spolu s vami s organizačnou podporou Peter Lengyel Education. Na adrese lengyel.edu@gmail.com alebo na www.facebook.com/peterlengyeleducation dostanete viac informácii o celom dni a organizačnom zabezpečení.

Okrem jednociferných nízkych prepravných nákladov v prípade využitia vlakovej dopravy po celom  Slovensku dostanú vaši žiaci pútavý program, množstvo zaujímavých prednášok na mnohých pódiách a pracovné úlohy s mapou veľtrhu, ktoré ich „nakopnú“ k hľadaniu informácii o jednotlivých profesiách. Pre učiteľov je pripravené kompletné organizačné zabezpečenie pred akciou, na veľtrhu motivačná prednáška, malý darček a možnosť školy získať kariérny mentoring pre budúcich deviatakov priamo vo svojej škole. 

11.01.2016


Živá literatúra opäť útočí

Oplatí sa čítať slovenskú literatúru? Na túto otázku si odpovedali študenti stredných a vysokých škôl, ale aj tí, ktorí navštívili v ostatných dňoch niektorú z knižníc kvôli projektu Živý bič: Živá literatúra útočí na čítanky! Už štvrtý rok totiž cestujú spisovatelia po Slovensku a predstavujú vlastnú tvorbu, ako aj diela svojich obľúbených spisovateľov. 

„Cieľom projektu je šíriť povedomie o hodnotnej domácej literárnej tvorbe, či už formou spestrenia učebného programu, alebo besedami pre verejnosť,“ hovorí koordinátorka projektu Jana Ondiková. „Osobné stretnutia so spisovateľmi búrajú stereotypné vnímanie spisovateľa ako neprístupného, čudného človeka. Zároveň efektívnejšie otvárajú cestu k súčasnej tvorbe, ku ktorej majú študenti neraz príliš ďaleko.“ 

Besedy so spisovateľmi na školách či v knižniciach nie sú len o ich tvorbe, ale o literatúre ako takej. Študentov často zaujímajú odpovede na otázky typu, čo je to postmoderna, aké je to byť spisovateľom, či môže byť bestseller hodnotným čítaním alebo ako to je s vulgárnymi slovami v literatúre. „S používaním vulgarizmov v texte je to rovnaké ako s čili,“ odpovedal Tomáš Varga na besede v Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre. „Študenti, máte radi čili? Tak viete, že keď to s ním preženiete, ani len netušíte, ako to jedlo vlastne chutí."

Monika Kompaníková, Peter Balko, Zuska Kepplová, Silvester Lavrík, Ján Litvák, Peter Juščák – to sú mená ďalších autorov, s ktorými sa študenti či návštevníci knižníc mohli v uplynulých dňoch stretnúť. Živý bič zavŕšia besedy s  Lacom Keratom na Gymnáziu vo Vrábľoch, Mareka Vadasa na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Stanislava Rakúsa na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach či Máriusa Kopcsaya na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne. 

Organizátorom projektu Živý bič: Živá literatúra útočí na čítanky! je občianske združenie ars_litera, ktoré je zároveň usporiadateľom literárnej ceny Anasoft litera. Projekt je realizovaný vďaka úzkej spolupráci so zapojenými knižnicami a pedagógmi škôl. Koná sa aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, softvérovej spoločnosti Anasoft, Bratislavského samosprávneho kraja a Ars Bratislavensis.

10.12.2015


Aj učitelia sa radi hrajú

Pojem konferencia označuje niečo také vážne a dôstojné, že u niektorých jedincov môže spôsobiť chuť podriemať si. Na 1. konferencii Slovenskej komory angličtinárov však na niečo také nebol čas. V programe bolo toho toľko zaujímavého, že nebolo možné stihnúť všetko, čo človek chcel. Uvediem teda aspoň pár príkladov pre lepšiu predstavu.

Medzinárodní prednášajúci boli múdri a vtipní zároveň a ponúkli veľa inšpirácie z vlastnej praxe. Ak ste si vždy mysleli, že najlepším učiteľom cudzieho jazyka je rodený hovoriaci, Peter Medgyes by vás vyviedol z omylu už v úvodnej prednáške. Non-natives totiž obyčajne vedia viac o systéme jazyka, lepšie rozumejú svojim žiakom, keď­že sami raz prešli rovnakú cestu ako oni.  

Komplexy z vlastnej slovenskej angličtiny dostali isté trhliny aj po prednáške Louela Rossa Calleju, v ktorej sa ukázalo, že sa často snažíme byť pápežskejší ako pápež a že medzi bielou bezchybnou angličtinou a čiernymi chybami je množstvo (teraz módnych) odtieňov šedej.

Program bol rozdelený do paralelne prebiehajúcich sekcií, najviac príspevkov sa týkalo využitia drámy, aktivít pre najmenších žiakov alebo učenia tínedžerov a dospelých, takže si každý učiteľ mohol vybrať to, čo potreboval. 

Od maďarskej edupreneurky Barbi Bujtás sme sa napríklad dozvedeli, ako pri malých žiakoch využiť ich záľubu v počítačovej hre Minecraft a vtipné bolo aj porovnávanie citosloviec zvieracích zvukov v angličtine a slovenčine. Akčné boli najmä workshopy v sekcii dráma, pričom scénky v angličtine nie sú len zábavným zabíjaním hodiny – žiaci sú počas nich schopní hovoriť celkom spontánne a v relatívne prirodzenom kontexte. A konečne sa tu mohli trochu zahrať aj učitelia. V jednom momente dokonca celá Moyzesova sieň Filozofickej fakulty UK s veľkou chuťou napodobňovala rukami čeľuste nebezpečných žralokov.

Pozrite si fotogalériu z prvého a z druhého dňa konferencie.

Lenka KUNOVÁ

Foto: Ondrej Koščík / Ondrejko.photo

28.10.2015


Živelná a zelená slávnosť

Aj keď bol prítomný samotný minister, bez ohľadu na protokol privítala 9. októbra Mirka Piláriková v piešťanskej Elektrárni najprv zástupcov škôl, teda učiteľov a žiakov, kvôli ktorým sa celá slávnosť konala. Takáto úprimná a neformálna atmosféra pretrvala počas celého odovzdávania cien Živel a certifikátov zelených škôl.

Ako členka poroty, ktorá v lete posudzovala nominácie na spomínanú cenu Živel, som už o víťazoch vedela vopred, napriek tomu bolo pre mňa sledovanie vyhlasovania výsledkov a odovzdávania cien dojímavé. Najmä v prípade Miroslavy Okuliarovej, ktorá aj napriek tomu, že bola našou suverénnou kandidátkou na víťazku v učiteľskej kategórii, zostala úprimne a šťastne prekvapená. (Viac sa o víťazoch ceny Živel dočítate v novembrovej DOBREJ ŠKOLE na strane 23.)

Takmer trojhodinový program plynul rýchlo. Aj zástupcovia sponzorov rečnili krátko a bez papiera, hymnu Zelenej školy prišli zarapovať mladí rapperi zo stredného Slovenska a bol aj breakdance, takže prítomné deti sa určite nenudili. Intelektuálnu noblesu ceremoniálu dodali prednášky Jany Nováčkovej a nášho šéfredaktora Vladimíra Burjana.

Celý čas bolo zrejmé, že koordinátori projektu Zelená škola majú so zapojenými učiteľmi a žiakmi blízke, takmer osobné vzťahy. A že celý ceremoniál dal učiteľov a žiakom to, čoho sa im obyčajne dostáva málo: ocenenie a pocit výnimočnosti za tvorivosť a vlastnú iniciatívu. Ktovie, či si to všimla aj návšteva z ministerstva.

Lenka KUNOVÁ

28.10.2015


Leto v CERN-e na HST 2015

Už sedemnásty rok usporadúva Európska organizácia pre jadrový výskum – CERN vzdelávacie podujatie High School Teacher Programme pre stredoškolských učiteľov fyziky z celého sveta. Počas troch júlových týždňov majú učitelia možnosť nahliadnuť do sveta modernej fyziky, a to priamo v stredisku CERN-u pod vedením jeho používateľov a zamestnancov. 

Zaujímavý program

Tento rok sem prišlo okolo 50 učiteľov z viac ako 30 rôznych krajín sveta. Ponuka celého programu je určená najmä učiteľom z členských krajín CERN-u (teda aj Slovenska) a krajín, ktoré sú pozorovateľmi tejto organizácie. Títo účastníci majú možnosť nechať si uhradiť náklady na pobyt od organizátora. 

Bohatý program pozostáva z prednášok, návštev výskumných centier, diskusií, praktických aktivít v skupinách, workshopov aj spoločensko-kultúrnych aktivít. Pozornosť je zameraná na modernú časticovú fyziku, ktorá u nás, žiaľ, stále ostáva marginálnou súčasťou štandardov. Učitelia majú možnosť získať kvalitný teoretický základ priamo z prvej ruky od popredných vedeckých odborníkov. 

Výborná príležitosť pre učiteľov fyziky

Prednášky sa striedali s praktickými činnosťami, v ktorých si fyzikári vyskúšali rolu žiakov a bádateľov realizujúcich jednoduché experimenty aplikovateľné v školskej praxi. Väčšina týchto praktických stretnutí sa odohrávala v novom zariadení Cernu S’Cool LAB, ktoré je výborným miestom pre školskú exkurziu. Na stránke CERN-u si môžete dohodnúť návštevu, na ktorej domáci lektori zrealizujú s vašimi žiakmi rôzne experimenty. Podnetné boli aj exkurzie do výskumných centier, a to aj na miesta, ktoré bývajú pre bežných turistov zatvorené.

Podujatie HST je vynikajúcou vzdelávacou akciou, ktorú by si stredoškolskí učitelia fyziky nemali nechať ujsť. Počas troch týždňov zažijete intenzívny kontakt s modernou fyzikou a budete mať príležitosť spoznať kolegov z rôznych kútov sveta. Komunikačným jazykom je angličtina. Pre prihlásenie je potrebné zaslanie životopisu a vyplnenie prihlasovacieho formulára. Prihlasovanie pre rok 2016 začne začiatkom decembra. 

Pre viac informácií sledujte stránku http://hst.web.cern.ch

Marek BALÁŽOVIČ

Gymnázium Ľ. Štúra, Zvolen

09.09.2015


Stredoškoláci vyrobili solárne zariadenie

S pojmom energia sa stretávame na každom kroku. Väčšinou ide o premenu jednej formy energie na inú, pričom neraz dochádza k znečisťovaniu životného prostredia a postupnému zmenšovaniu zdrojov energie. V súčasnosti sa preto pracuje na využívaní alternatívnych zdrojov. 

Práve na túto tému bol zameraný náš projekt Zelená energia. Nadácia Volkswagen Slovakia ho vybrala medzi desať, ktoré podporila grantom v projekte Stredné školy a technika.

Vďaka tejto nemalej finančnej pomoci žiaci našej školy pod vedením pána Alberta, učiteľa odborných predmetov, úspešne zostrojili solárne dobíjanie akumulátora. Zhotovené zariadenie sleduje dráhu slnka, a tak zvyšuje svoju výkonnosť. Pri realizácii projektu sme využili získané zručnosti žiakov študijného odboru mechanik automobilových liniek, ktorí sa podieľali na výrobe mechanickej časti zariadenia, a žiakov študijného odboru mechanik elektrotechnik, ktorí spolupracovali pri návrhu, výrobe a osadení elektronickej časti zariadenia, kompletnej elektrickej inštalácii, návrhu programu a naprogramovaní mikropočítača Arduino. 

Žiaci si takto prehĺbili svoje praktické vedomosti a zručnosti a škola získala názornú multifunkčnú učebnú pomôcku, ktorú bude vedieť využiť v rámci teoretického i praktického vyučovania, prípadne krúžkovej činnosti. 

Jozef ŠTRBÁK

SOŠ automobilová, Bratislava

20.08.2015


Modré hory prišli zarapovať na najlepšiu lesoochranársku školu

Titul Lesoochranárska škola 2015 za aktivity v školskom roku 2014 – 2015 získala Spojená škola na Letnej ulici z Popradu. Jej žiaci si v pondelok 29. júna mohli za to užiť hlavnú cenu, živý benefičný koncert projektu Modré hory. 

12. ročník celoslovenskej súťaže pre školy organizovalo Lesoochranárske zoskupenie VLK spolu s Občianskym združením TATRY a Nadáciou Aevis. Popis svojich  lesoochranársky zameraných aktivít do súťaže zaslalo 12 základných a stredných škôl z celého Slovenska. 

Víťazná škola sa venovala zážitkovému učeniu zameranému na lesy a ich ochranu a na búranie predsudkov voči vlkom, a to na prírodovedných predmetoch i vonku. Žiaci si pozreli tematicky zamerané filmy i výstavu, vypočuli prezentáciu o ochrane lesov a tvorili knihy o Tatrách do súťaže Les ukrytý v knihe. Na rozšírenie Súkromnej rezervácie Vlčia v Čergove prispeli úctyhodnou sumou 230 € získanou predajom darčekových predmetov na žiackej burze, ktoré si sami vyrobili v rámci tvorivých dielní. Pomáhali na infostánku v meste, zbierali podpisy pod petíciu na ochranu vlkov a o svojich aktivitách informovali prostredníctvom lokálnych médií. 

Základná škola s MŠ Tajovského v Poprade a Gymnázium Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici získali čestné uznanie a knižné publikácie. Popradská škola zaujala kreativitou pri oslovení rôznych cieľových skupín – na škole premietali filmy, vysielali rozhlasovú hru a pripravili multimediálne prezentácie, ktoré sú k dispozícii aj širokej verejnosti. Počas infostánku na škole vyzbierali na rozšírenie SPR Vlčia 100 €. Štiavnické gymnázium v priebehu školského roka organizovalo okrem iných aktivít infostánky pre širokú verejnosť, dvakrát v uliciach mesta a do tretice počas vianočnej akcie na škole a pre študentov pripravili tri odborné prednášky. Zaujímavosťou je, že za väčšinou aktivít v tomto prípade stála študentka, ktorá aj školu do súťaže prihlásila.

Srdečná vďaka všetkým učiteľom a žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže, za všetko, čo robili a robia pre  lesy a ich obyvateľov. Naša veľká vďaka tiež patrí skupine Modré hory za odohratie koncertu bez nároku na honorár. 

Zatiaľ sme sa rozhodli ďalší ročník nevyhlasovať. Naďalej však budeme aktivity škôl v tejto oblasti sledovať a jednej aktívnej škole udelíme titul Lesoochranárska škola.

Juraj LUKÁČ

náčelník LZ VLK

29.06.2015


Študenti zachránili vyše 8000 stromov

Vedeli ste, že jedna tona zberového papiera zachráni až 17 stromov? Mladí žiaci zapojení do projektu Úsmev pre strom takto zachránili až 8 806 stromov! 

Pokiaľ nám životné prostredie nebude ľahostajné, zber papiera nikdy nevyjde z módy. Svoje o tom vedia aj školy, ktoré zber papiera organizujú niekoľkokrát do roka, a tak sa priamo podieľajú na spomaľovaní miznutia stromov z našich lesov. Viac než 517 tisíc kilogramov zberového papiera sa podarilo vyzbierať 58 základným a stredným školám. Okrem toho žiaci vo svojich školských areáloch sami vysadili skoro 1000 stromčekov. A toto všetko za jeden školský rok. 

Cieľom projektu je oslovovať učiteľov, žiakov a ich rodičov s myšlienkou ochrany životného prostredia, zberu papiera, jeho recyklácie a používania produktov z recyklovaného papiera. Školy sa počas celého roka snažili plniť dve povinné disciplíny: Zbieraj a recykluj (zber papiera) a Zasaď strom – Park Harmony (výsadba stromčekov v areáloch škôl). Najviac kilogramov papiera vyzbierala ZŠ z Bardejova, ktorej sa podarilo odovzdať 52 080 kg papiera. A až 200 stromov pribudlo v areáli ZŠ v Záhorskej Vsi. 

Pri celkovom vyhodnocovaní organizátori zohľadňovali aj počet žiakov škôl. Po sčítaní vyzbieraných kilogramov papiera a vysadených stromčekov (za každý bolo škole pridelených bonusových 10 kg papiera), podľa prepočtu kilogramov na jedného žiaka získali prvé tri miesta: ZŠ s MŠ Karola Strmeňa, Palárikovo (184,6 kg/žiak), ZŠ s MŠ Pavla Ušáka Olivu, Kátlovce (158 kg/žiak) a ZŠ s MŠ v Skačanoch 539 (130,9 kg/žiak).

Deti sa venovali i nepovinnej aktivite: Vieš kresliť a máš nápad? (kreslenie výkresov na tému Separovanie a recyklovanie papiera). Dokopy nakreslili 271 výkresov, tri z nich boli aj odmenené. 

Súťaž tento rok prebiehala od 1. 9. 2014 a ukončená bola 30. apríla 2015. Víťazným školám boli ceny odovzdané 18. 6. 2015 v kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici na veľkom finále projektu Úsmev pre strom s názvom Stromy vo vašich rukách. Táto akcia prebehla s podporou SHP Harmanec a SHP Slavošovce v spolupráci s garantom projektu – Slovenskou agentúrou životného prostredia, EKO-INVESTu a kultúrneho centra Záhrada. Lucia PILIAROVÁ

Essence Communications, Banská Bystrica

25.06.2015


Splnili Cesty k dobrej škole svoj cieľ?

Učitelia z nášho gymnázia chcú napĺňať ciele konferencie Cesty k dobrej škole. Chceme ísť rôznymi cestami, chceme byť stále lepší a vzhľadom na špecifiká našej školy možno aj originálnejší. 

Čítame DOBRÚ ŠKOLU, poznáme jej obsah a zaujal nás program konferencie. Vytvorili sme rekord, konferencie sa zúčastnili takmer všetci naši slovenskí učitelia na čele s riaditeľkou školy, ktorá na tento deň vyhlásila riaditeľské voľno. V dobrej viere, že získané nápady a návrhy zužitkujeme v praxi. 

Čo s tým ďalej mienime robiť? V pondelok mávame pravidelné pracovné porady, tzv. devotions. Tá prvá po konferencii sa niesla v znamení Ciest. Hodnotili sme vystúpenia prednášajúcich, workshopy. Nie všetko splnilo naše predstavy a očakávania, ale práve o to išlo – vyvolať diskusiu a zamyslieť sa, čo a ako ďalej. Ako implementovať to, o čom sa na konferencii hovorilo, do našej práce.

Diskusia na našom stretnutí bola zaujímavá, v niektorých momentoch až búrlivá, a to snáď napovedá, či naznačuje, že účasť na konferencii nebola márna a všetci naši učitelia pôjdu cestami, ktoré naozaj vedú k dobrej škole.  

Ľubomíra PETRICOVÁ
Evanjelické gymnázium v Tisovci

09.06.2015


Úspešné semináre o výučbe pomocou tabletov

Bezplatné semináre organizované v rámci projektu Škola na dotyk AKADÉMIA absolvovalo v tomto roku už 1 100 učiteľov zo základných a stredných škôl. Pridali sa tak k takmer 800 pedagógom, ktorí využili možnosť získať nielen teoretické, ale aj praktické skúsenosti ako vyučovať s tabletmi a ďalšími dotykovými technológiami na konci minulého roka. 

Projekt je určený pre všetkých učiteľov, ktorí sa chcú naučiť, ako používať nové technológie vo vyučovacom procese. Semináre sú vedené učiteľmi, ktorí za takmer dvojročné fungovanie projektu získali cenné praktické skúsenosti z výučby s tabletom, ktoré môžu odovzdať kolegom. Semináre sú pre učiteľov úplne zadarmo a prebiehajú v malých skupinkách s maximálnym počtom 15 účastníkov, takže školiteľ má možnosť venovať sa úpčastníkom aj individuálne a nadobudnuté teoretické vedomosti si účastníci môžu okamžite aj prakticky vyskúšať.

Od októbra do decembra 2014 prebehlo na 10 slovenských školách takmer 80 seminárov k prvému modulu, ktorý bol venovaný tabletovým aplikáciám a ich využitiu vo výučbe. Učitelia vyjadrili v anonymnej ankete veľkú spokojnosť s úrovňou seminárov a kompetentnosťou školiteľov. Až 97 % z nich považuje zručnosti a vedomosti získané na seminári za prínosné pre svoju pedagogickú prax. 

Aj preto sa organizátori rozhodli rozšíriť ponuku seminárov o druhý modul, ktorý je zameraný na systém Samsung School. „Ide o moderný spôsob manažmentu tabletovej učebne, keď učiteľ vidí aktívne plochy tabletov všetkých žiakov, môže im odosielať internetové stránky, centrálne spúšťať aplikácie, odosielať im dokumenty a prijímať ich, pracovať so žiakmi v skupinách, testovať a mať žiacke tablety vždy pod kontrolou,“ vysvetľuje prednosti systému riaditeľka základnej školy na Školskej ulici v Bošanoch, Jana Kontúrová.

Do konca školského roka prebehne ešte 35 seminárov, z toho na prvý modul sa zameria 12 seminárov, zvyšných 23 školení sa bude venovať práve ovládaniu a využívaniu systému Samsung School. Semináre sa uskutočnia už na dvanástich školách po celom Slovensku, a to v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre, Bošanoch, Púchove, Šamoríne, Sabinove, Detve, Trstenej, Poprade a najnovšie aj na škole v Košiciach a Leviciach.

Viac o projekte Škola na dotyk AKADÉMIA ako aj termíny nadchádzajúcich seminárov sú dostupné na stránke www.akademia.edulab.sk.

Školenia realizuje nezisková organizácia EDULAB v spolupráci s vybranými školami a s podporou spoločnosti Samsung Electronics.

28.05.2015


Rohullah a Reza

Na ďalšiu besedu projektu smevškole sa nám vďaka spolupráci s neziskovou organizáciou Berkat, festivalom Jeden svet a projektom Rafael podarilo pozvať dvoch mladých afganských utečencov. Rohullah má 23 rokov, začal študovať angličtinu na univerzite v Kábule, ale pre problémy v krajine musel odísť. Teraz by u nás rád dokončil svoje vzdelanie. Reza má 19, vyučil sa za stolára a doma mal svoju vlastnú dielňu.

Začali sme krátkym príspevkom o našej zbierke pre afganské deti v rámci projektu Škola namiesto ulice. Nasledovala beseda v angličtine, do ktorej prispeli aj pracovníčky projektu Rafael. Rohullah a Reza nám porozprávali, prečo ušli z rodnej krajiny alebo aké sú najväčšie rozdiely medzi životom tam a na Slovensku. Dozvedeli sme sa, čo robievali vo voľnom čase, aké slovenské jedlá im chutia, či sa im páčia slovenské dievčatá. Rohullah prezradil, že rád chodieva večer von a počúva opitých ľudí „rozprávať od srdca, čo si myslia“. Obidvaja boli veľmi sympatickí, otvorení každej otázke a dokonca veľakrát zažartovali napriek tomu, že sú v ťažkej situácii tisícky kilometrov od domova a rodiny.

Tomáš ČULÁK
3. A, Obchodná akadémia, Prievidza

23.04.2015


Život v radosti (nech sa nám deje čokoľvek)

Prednedávnom sa mi dostala do rúk kniha autorky Brandon Bays s jednoduchým názvom Cesta. Autorka v nej píše: „Každý z nás prichádza na tento svet ako dokonalý, čistý, bezchybný diamant. Ale v dôsledku strastí dospievania a prežívaním životných trápení sa náš vrodený lesk stráca pod nánosmi špiny. V dospelosti celú tú špinu prekryjeme náterom žiarivého, lesklého laku. Potom túto pozlátku prezentujeme svetu a čudujeme sa, prečo sa nikomu vôbec nezdá výnimočná. Časom môžeme dokonca sami uveriť, že táto ochranná vrstva je našou skutočnou podobou a prispôsobíme jej celú svoju osobnosť. Ak ale máme šťastie, život nám dá dar – akýsi „budíček.“ Niečo sa stane a my na moment prelomíme svoj stvrdnutý povrch, pozrieme sa pod všetky tie vrstvy nánosov a zazrieme jasný, žiarivý lesk vychádzajúci z hĺbky nášho vnútra. A ak máme skutočne veľké šťastie, po zvyšok života sa budeme neustále vracať k svojej podstate, k dokonalej vnútornej kráse a slobode. Zistíme, že sme vlastne vždy boli a navždy zostaneme tým dokonalým, bezchybným diamantom.“

Zažiť príbeh o ceste k vlastnej podstate, o objavení veľkosti svojho vnútra nám umožnil náš riaditeľ Dušan Žaludko. V spolupráci so psychologičkami Henrietou Boruchovou a Zuzanou Martinkovou zorganizoval pre nás dvojdňový sociálno-psychologický výcvik po názvom „Život v radosti (nech sa nám deje čokoľvek)“. 

Zaoberali sme sa témami ako predchádzanie stresu a jeho zvládanie, relaxácia a vizualizácia, ako vnímame ľudí a ako vnímajú oni nás, umenie počúvať, komunikačné bariéry, efektívna komunikácia, úspech a osobná spokojnosť, asertivita a ľudská dôstojnosť. Učili sme sa porozumieť sebe samým aj iným ľuďom, primerane spracovávať a vyjadrovať svoje emócie, pocítiť a precítiť vnútornú harmóniu, nadobudnúť pocit istoty a zdravého sebavedomia. Rozšírili sme si schopnosť citlivého vnímania a reagovania na podnety od ľudí okolo nás. Rozvíjali sme naše komunikačné zručnosti v kladení otázok, aktívnom počúvaní, poskytovaní spätnej väzby, vyslovovaní a prijímaní konštruktívnej kritiky. To všetko v príjemnom prostredí penziónu s možnosťou využitia vitálneho sveta.

Veríme, že tento dvojdňový výcvik nám pomôže vytvoriť ešte kvalitnejší pracovný tím. 

Martina ĎURIŠINOVÁ
SZŠ, Michalovce

04.03.2015


Živá učebnica v zime

Živá učebnica v Banskej Štiavnici vznikla vďaka nadšeniu a túžbe po inom spôsobe vzdelávania dvoch ľudí z Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie.

Vo februári sa uskutočnil druhý, tentoraz zimný testovací pobyt, na ktorom sa zúčastnilo 16 detí zo ZŠ s MŠ v Cinobani v sprievode dvoch pedagógov. Priebežne sa im venovalo pätnásť lektorov a dobrovoľníkov. Žiaci vyhrali pobyt v súťaži, ktorá prebiehala na facebookovej stránke Živej učebnice, a výhru si chválili: „Toto bola najlepšia akcia, na ktorej som so školou bol. Lepšia ako škola v prírode,“ vyhlásil jeden z alchymistov po štvrtkovej hre.

Pár dní pred príchodom žiakov napadlo veľa snehu a počasie nám tak doprialo krásnu zimnú atmosféru. Žiaci rozdelení do troch dielní sa pod vedením alchymistu, bylinkárky a hudobníčky zdokonaľovali vo vybraných profesiách. Zvyšok času trávili spoločnými intuitívnymi hrami, ktoré priaznivo pôsobia na kolektív aj na každého zvlášť. Po dvoch dňoch prišiel rad na štvrtkovú hru v kulisách historického mesta Banská Štiavnica. Deti rozdelené do menších tímov museli splniť všetky úlohy, aby získali indície na určenie miesta slávnosti. Príbeh veľkej záverečnej hry vychádza z príbehov v knihe Legendy Zlatého mesta od Juraja Červenáka, napísanej podľa historických aj miestopisných reálií Banskej Štiavnice.

„Pre nás je dôležité najmä to, že sa tu na týždeň vytvorí spoločenstvo detí a dospelých, ktorí sa spolu hrajú a navzájom sa učia,“ hovorí Rasťo Lasák za tím lektorov Živej učebnice.

Fotografie a video z akcie nájdete na facebookovej stránke www.facebook.com/zucebnica. Viac informácií o projekte na www.zivaucebnica.org.

Blanka Jirů

04.03.2015


Víťazstvo v nohejbalovom turnaji

NK Zalužice zorganizoval vo februári súťaž v nohejbale žiakov základných škôl. 13. ročníka Slovenského pohára v nohejbale sa zúčastnilo 10 mužstiev, pričom sa  hralo na štyri sety. 

Po celodenných zápasoch, ktoré boli náročné na herný prejav i na kondíciu, sa podarilo nášmu mužstvu ÚTM Trebišov A (S. Borčík, S. Novák, R. Širák) obhájiť víťazstvo. Keďže sme turnaj vyhrali tretí rok za sebou, putovný pohár ostáva na našej škole. Z úspechov našich žiakov sa tešíme a prajeme im ešte mnoho ďalších.

F. ŇARŠANSKÝ a Z. HARTL
Útvar talentovanej mládeže A a B Trebišov na ZŠ, Pribinova ul. 

04.03.2015


Rýchle prsty + múdra hlava = úspech

V 49. ročníku krajskej súťaže Spracovanie informácií na počítačoch sa súťažilo v dvoch disciplínach: písanie na počítači a wordprocessing (profesionálna úprava a spracovanie textu). Vďaka svojim rýchlym prstom sa vo výsledkovej listine na popredných miestach opäť objavili naši žiaci.

V súťažnej disciplíne Wordprocessing obsadil 1. miesto Martin Suran.  4. miesto  zhodne obsadili Dominika Zambojová  a Filip Štancel. Filip tak nadviazal na svoj úspech v súťažnej disciplíne Písanie na počítači, kde skončil na 5. mieste v kraji s výkonom 343,1 čistých úderov za minútu. Výborné umiestnenie vo wordporcessingu mali aj žiačky Monika Hagarová (6. miesto) a Martina Kašparová (skončila siedma). 

Mária MEDĽOVÁ
Obchodná akadémia, Prievidza

04.03.2015


Bez bariér a diskriminácie

Imobilní žiaci našej školy dostali krásny darček – bola pre nich nainštalovaná šikmá schodisková plošina, ktorá zabezpečuje bezbariérovosť celého interiéru školy.

Telesne postihnutí žiaci tak získali prístup do všetkých priestorov školy, môžu chodiť na cudzie jazyky do jazykového laboratória, na mediálnu výchovu, blokové vyučovania a prednášky do mediálnej učebne. Získali  prístup do školskej knižnice, špecializovanej učebne biológie, počítačovej učebne s televízorom a tí z prvého stupňa aj do školského klubu detí na 1. poschodí. Mnohí uvideli triedy svojich súrodencov a kamarátov po prvýkrát. Rodičia už nebudú musieť celodenne sprevádzať svoje dieťa počas vyučovania v škole.

To všetko bolo možné vďaka projektu Rovnosť príležitostí na vzdelávanie pre žiakov so zdravotným postihnutím 2014. Realizátor projektu – naša škola, i predkladateľ projektu – Mesto Sabinov týmto podporili integráciu a socializáciu telesne postihnutých žiakov a humánne cítenie a ochotu pomáhať u ich intaktných spolužiakov.

Vytvorili sa tiež podmienky pre vzdelávanie imobilných detí nielen v Sabinove, ale aj v celom našom okrese.

Antónia IĽKIVOVÁ
ZŠ, Ulica 17. novembra, Sabinov

13.02.2015


Otvorená hodina so snehuliakmi a tortou na záver

Náš pán riaditeľ, pani zástupkyňa a ďalší kolegovia sa prišli pozrieť do nášho školského klubu na otvorenú hodinu, na ktorej sme sa spolu s deťmi predstavili ako tvorivý tím.

Deti predviedli svoje šikovné ruky a ja svoju nápaditosť a schopnosť zaujať deti, motivovať ich a udržať ich pozornosť. Deti boli veľmi šikovné a pokojné, práca ich veľmi bavila, čo ma veľmi tešilo. Nešetrila som teda pochvalou a povzbudením. V triede vládla príjemná atmosféra. Deti vyrobili kartónových snehuliakov, ktorých na záver vystavili v zasneženej krajinke, ktorá nám zdobí triedu.

A na záver prišlo malé prekvapenie. Ako odmena na deti čakala torta so snehuliakmi, ktorú som im s láskou upiekla.

Verím, že z otvorenej hodiny mali zážitok všetci zúčastnení. Mojim prirodzeným, ľudským a zároveň profesionálnym prístupom deti nadobúdajú správne učebné návyky a majú chuť sa učiť vždy niečo nové. Otvorenou hodinou sa niečo pre mňa skončilo a zároveň aj začalo. Ukončenie adaptačného vzdelávania  ma posunulo do kategórie samostatný pedagogický zamestnanec aj vďaka mojim skvelým deťom.

Andrea LIPOVSKÁ
ZŠ, Fatranská ulica, Nitra

29.01.2015


Písali sme listy Ježiškovi

Som triednou učiteľkou v 2.D. Malej, ale veľmi šikovnej a dobrosrdečnej triede. Blížil sa čas adventu, predvianočný čas. Tento rok už moji žiačikovia píšu ostošesť, preto som sa rozhodla, že napíšeme a nakreslíme na hodine výtvarnej výchovy listy Ježiškovi.

Ich nadšenie v očiach je ťažko opísať. Za pár minút mali list hotový aj bez mojej pomoci. Sadli, napísali a bolo. Vybrali nožnice a vystrihli predtlačené obálky pre Ježiška, zlepili, napísali adresu Ježiško 999 99 – niektorí od nadšenia aj vľavo hore – a spätnú adresu.

Iskierka v oku stále hrala, tešili sa zo svojho výkonu. Ja som sa presúvala pomedzi lavice a nazerala očkom do ich súkromných listov a, nedalo mi, s ich dovolením som zopár aj odfotila. Pri srdiečku ma hrialo!

Po dopísaní a zalepení listov som sa spýtala, či by si priali niečo aj pre nás – našu triedu. Hneď odpovedali áno, vzali papiere a každý nakreslil tentoraz jeden obrázok. Pozerám, pozerám, bez popisu som celkom nechápala, poprosila som odpoveď na pomocnú otázku a hneď som zvolala: „Ste úžasní!“

Pre našu triedu si želajú: novú tabuľu, farebné dobre píšuce kriedy, špongiu, do družiny rádio, na dvor futbalové bránky, veľké počítadlo a šach.

No nie sú to úžasné deti?

Ďakujem, že ich mám. Som šťastná triedna učiteľka, naozaj!

Dana ŠVECOVÁ
Spojená škola, Tilgnerova ul., Bratislava

04.12.2014


Netradičná návšteva v kníhkupectve

Návšteva kníhkupectva je vždy krásny zážitok a pastva pre oči. Tentoraz sme však nešli na štandardnú návštevu, počas ktorej by žiaci nakupovali, ale na predstavovanie rôznych kníh a čítanie rozprávky.

Žiaci 2.C zavítali do kníhkupectva Martinus v Centro Nitra. Pri príchode ich hneď upútali knihy, ktoré boli poukladané do tvaru vianočného stromčeka. Obsluhujúci personál nás postupne oboznámil s celou plochou kníhkupectva a ukázal deťom knihy rôznych žánrov. Najviac upútali veľké encyklopédie.

Interakcia medzi deťmi a personálom nabrala na obrátkach, keď sme sa počas prehliadky dostali k detským knihám. Pani Zuzka sa pomocnými otázkami dostala ku knihe, ktorú deťom predstavila a prečítala a nevtieravým spôsobom vyzvala deti, aby si ju dočítali samy. Zuzku aj spolužiakov pozorne počúvali a na konci príbehu o všetkom štebotali. Za odmenu dostali záložky.

Aj týmto spôsobom, sa ako vychovávateľka snažím rozvíjať u detí čitateľskú gramotnosť a rozhľad. Chcem im ukázať aj inú formu zábavy ako na internet. V mojom záujme je zmeniť ich postoj „musím čítať“ na „čítam rád a chcem čítať“.

Andrea LIPOVSKÁ
ZŠ, Fatranská ul., Nitra

25.11.2014


Obsadili sme parlament

Cieľom nášho bratislavského výletu bola Bibliotéka a divadelné predstavenie v SND, zastavili sme sa však predtým aj v Národnej rade.

Pred sochou J. M. Hurbana nás očakával pracovník oddelenia styku s verejnosťou, pán Adamčík. Na začiatok nám porozprával o štátnych symboloch Slovenskej republiky vo vstupných priestoroch a histórii parlamentu. Potom nasledovali chodbové priestory NR so vzácnymi olejomaľbami od slovenského akademického maliara Albína Brunovského a tiež debata o tom, ako novinári na týchto chodbách spovedajú či „grilujú“ našich poslancov.

Najlepšie bolo v rokovacej miestnosti. Keďže nebolo zasadnutie, pošťastilo sa nám byť aj tam. Rozprávali sme sa o tom, ktorý poslanec má akú funkciu, kto riadi schôdzu parlamentu. Nakoniec sme si urobili veľkú spoločnú fotku v kreslách poslancov. Sadnúť si do poslaneckých kresiel bolo zaujímavé. Denis bol na chvíľu prezidentom, Marek premiérom, Mišo predsedom parlamentu, my iba poslankyňami.

Presunuli sme sa na Bibliotéku. Veľa rôznych kníh, autorov a hlavne veľa vydavateľstiev. Niektorí rýchlo prebehli okolo a čakali, iní sa dokázali zašiť medzi knihami na celé dve hodiny. Skoro všetci sme si kúpili zopár kníh za dobré ceny. Potom predstavenie v SND a herci – wau – Koleník a Bárta! Vrátili sme sa o jednej ráno. Výlet bol skvelý.

Martina STREČANSKÁ, 1.A a Terézia JEŠKOVÁ, 2.A
Obchodná akadémia, Prievidza

25.11.2014


Najnovšie číslo


Najnovšie čísloOdporučte nás riaditeľoviPredplaťte

E-mail: prispevky[at]casopisdobraskola.sk
Telefón: 02/63 81 26 89
Šéfredaktor: RNDr. Vladimír Burjan burjan[at]casopisdobraskola.sk
Sídlo redakcie: DOBRÁ ŠKOLA, Vranovská 2710/6, 851 02 Bratislava-Petržalka
ISSN 1338-8444

© 2019 Nezisková organizácia DOBRÁ ŠKOLA®. Všetky práva vyhradené.