Vieme o všetkom

Živelná a zelená slávnosť

Aj keď bol prítomný samotný minister, bez ohľadu na protokol privítala 9. októbra Mirka Piláriková v piešťanskej Elektrárni najprv zástupcov škôl, teda učiteľov a žiakov, kvôli ktorým sa celá slávnosť konala. Takáto úprimná a neformálna atmosféra pretrvala počas celého odovzdávania cien Živel a certifikátov zelených škôl.

Ako členka poroty, ktorá v lete posudzovala nominácie na spomínanú cenu Živel, som už o víťazoch vedela vopred, napriek tomu bolo pre mňa sledovanie vyhlasovania výsledkov a odovzdávania cien dojímavé. Najmä v prípade Miroslavy Okuliarovej, ktorá aj napriek tomu, že bola našou suverénnou kandidátkou na víťazku v učiteľskej kategórii, zostala úprimne a šťastne prekvapená. (Viac sa o víťazoch ceny Živel dočítate v novembrovej DOBREJ ŠKOLE na strane 23.)

Takmer trojhodinový program plynul rýchlo. Aj zástupcovia sponzorov rečnili krátko a bez papiera, hymnu Zelenej školy prišli zarapovať mladí rapperi zo stredného Slovenska a bol aj breakdance, takže prítomné deti sa určite nenudili. Intelektuálnu noblesu ceremoniálu dodali prednášky Jany Nováčkovej a nášho šéfredaktora Vladimíra Burjana.

Celý čas bolo zrejmé, že koordinátori projektu Zelená škola majú so zapojenými učiteľmi a žiakmi blízke, takmer osobné vzťahy. A že celý ceremoniál dal učiteľov a žiakom to, čoho sa im obyčajne dostáva málo: ocenenie a pocit výnimočnosti za tvorivosť a vlastnú iniciatívu. Ktovie, či si to všimla aj návšteva z ministerstva.

Lenka KUNOVÁ

28.10.2015