Vieme o všetkom

Živá učebnica v zime

Živá učebnica v Banskej Štiavnici vznikla vďaka nadšeniu a túžbe po inom spôsobe vzdelávania dvoch ľudí z Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie.

Vo februári sa uskutočnil druhý, tentoraz zimný testovací pobyt, na ktorom sa zúčastnilo 16 detí zo ZŠ s MŠ v Cinobani v sprievode dvoch pedagógov. Priebežne sa im venovalo pätnásť lektorov a dobrovoľníkov. Žiaci vyhrali pobyt v súťaži, ktorá prebiehala na facebookovej stránke Živej učebnice, a výhru si chválili: „Toto bola najlepšia akcia, na ktorej som so školou bol. Lepšia ako škola v prírode,“ vyhlásil jeden z alchymistov po štvrtkovej hre.

Pár dní pred príchodom žiakov napadlo veľa snehu a počasie nám tak doprialo krásnu zimnú atmosféru. Žiaci rozdelení do troch dielní sa pod vedením alchymistu, bylinkárky a hudobníčky zdokonaľovali vo vybraných profesiách. Zvyšok času trávili spoločnými intuitívnymi hrami, ktoré priaznivo pôsobia na kolektív aj na každého zvlášť. Po dvoch dňoch prišiel rad na štvrtkovú hru v kulisách historického mesta Banská Štiavnica. Deti rozdelené do menších tímov museli splniť všetky úlohy, aby získali indície na určenie miesta slávnosti. Príbeh veľkej záverečnej hry vychádza z príbehov v knihe Legendy Zlatého mesta od Juraja Červenáka, napísanej podľa historických aj miestopisných reálií Banskej Štiavnice.

„Pre nás je dôležité najmä to, že sa tu na týždeň vytvorí spoločenstvo detí a dospelých, ktorí sa spolu hrajú a navzájom sa učia,“ hovorí Rasťo Lasák za tím lektorov Živej učebnice.

Fotografie a video z akcie nájdete na facebookovej stránke www.facebook.com/zucebnica. Viac informácií o projekte na www.zivaucebnica.org.

Blanka Jirů

04.03.2015