DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Vieme o všetkomŽivá literatúra opäť útočíOplatí sa čítať slovenskú literatúru? Na túto otázku si odpovedali študenti stredných a vysokých škôl, ale aj tí, ktorí navštívili v ostatných dňoch niektorú z knižníc kvôli projektu Živý bič: Živá literatúra útočí na čítanky! Už štvrtý rok totiž cestujú spisovatelia po Slovensku a predstavujú vlastnú tvorbu, ako aj diela svojich obľúbených spisovateľov. 

„Cieľom projektu je šíriť povedomie o hodnotnej domácej literárnej tvorbe, či už formou spestrenia učebného programu, alebo besedami pre verejnosť,“ hovorí koordinátorka projektu Jana Ondiková. „Osobné stretnutia so spisovateľmi búrajú stereotypné vnímanie spisovateľa ako neprístupného, čudného človeka. Zároveň efektívnejšie otvárajú cestu k súčasnej tvorbe, ku ktorej majú študenti neraz príliš ďaleko.“ 

Besedy so spisovateľmi na školách či v knižniciach nie sú len o ich tvorbe, ale o literatúre ako takej. Študentov často zaujímajú odpovede na otázky typu, čo je to postmoderna, aké je to byť spisovateľom, či môže byť bestseller hodnotným čítaním alebo ako to je s vulgárnymi slovami v literatúre. „S používaním vulgarizmov v texte je to rovnaké ako s čili,“ odpovedal Tomáš Varga na besede v Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre. „Študenti, máte radi čili? Tak viete, že keď to s ním preženiete, ani len netušíte, ako to jedlo vlastne chutí."

Monika Kompaníková, Peter Balko, Zuska Kepplová, Silvester Lavrík, Ján Litvák, Peter Juščák – to sú mená ďalších autorov, s ktorými sa študenti či návštevníci knižníc mohli v uplynulých dňoch stretnúť. Živý bič zavŕšia besedy s  Lacom Keratom na Gymnáziu vo Vrábľoch, Mareka Vadasa na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Stanislava Rakúsa na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach či Máriusa Kopcsaya na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne. 

Organizátorom projektu Živý bič: Živá literatúra útočí na čítanky! je občianske združenie ars_litera, ktoré je zároveň usporiadateľom literárnej ceny Anasoft litera. Projekt je realizovaný vďaka úzkej spolupráci so zapojenými knižnicami a pedagógmi škôl. Koná sa aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, softvérovej spoločnosti Anasoft, Bratislavského samosprávneho kraja a Ars Bratislavensis.

10.12.2015


K aktualitám

Najnovšie číslo


Najnovšie čísloOdporučte nás riaditeľoviPredplaťte

E-mail: prispevky[at]casopisdobraskola.sk
Telefón: 02/63 81 26 89
Šéfredaktor: RNDr. Vladimír Burjan burjan[at]casopisdobraskola.sk
Sídlo redakcie: DOBRÁ ŠKOLA, Vranovská 2710/6, 851 02 Bratislava-Petržalka
ISSN 1338-8444

© 2019 Nezisková organizácia DOBRÁ ŠKOLA®. Všetky práva vyhradené.