Vieme o všetkom

Svet potrebuje všestranných učiteľov

Britská expertka Varinder Lehk školám odporúča investovať do kontinuálneho vzdelávania. Jazykové školy a centrá by mali do svojej praxe zaviesť systém kontinuálneho vzdelávania učiteľov. Iba tak budú schopné poskytovať svojim študentom kvalitnú a plnohodnotnú výučbu. Myslí si to britská lektorka a expertka na vzdelávanie Varinder Lehk, ktorá 9. a 10. júna 2017 vystúpi v Bratislave na konferencii pre učiteľov angličtiny ELT FORUM (www.eltforum.sk).

Varinder Lehk, ktorá sa v akademickej oblasti pohybuje už vyše 25 rokov, hovorí, že prvým krokom k zadefinovaniu vzdelávacieho programu pre učiteľov je identifikácia ich potrieb. Za najefektívnejšie spôsoby považuje individuálne pohovory a observácie, pričom druhé z nich môže realizovať buď tréner učiteľa, ako aj jeho kolegovia.

„V rôznych fázach profesijného života by mal každý učiteľ vyskúšať niečo nové, vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Možností je veľa. Mohol by sa zapojiť do vedeckého výskumu, prihlásiť sa s prezentáciou na domácu alebo medzinárodnú konferenciu, vyskúšať učiť vyšší jazykový stupeň alebo triedy zložené zo žiakov so špeciálnymi potrebami,“ hovorí Varinda Lekh, ktorá za dobrých učiteľov považuje tých, pre ktorých je učenie vášňou.

Najlepšie možnosti uplatniť sa vo svete majú podľa nej všestranne zameraní a flexibilní učitelia, ktorých individuálny rozvojový program zahŕňa širokú a rôznorodú škálu pedagogických aktivít a zručností. Dobrý učiteľ by mal mať podľa britskej expertky päť základných osobnostných čŕt: trpezlivosť, kreativitu, schopnosť prinášať inovácie, odvahu riskovať, ako aj otvorené zmýšľanie.

Ďalšími kľúčovými spíkrami na tohtoročnom siedmom ročníku konferencii ELT FORUM bude pedagóg a tréner Thomas Jones, ako aj uznávaný Duncan Foord, autor kníh Developing teacher a From English Teacher to Learner Coach. Aktualizovaný zoznam spíkrov, ako aj rôzne zaujímavosti nájdete na facebookovej stránke Eltforum.sk.

ELT FORUM sa koná aj tento rok na Ekonomickej Univerzite. Organizátorom je Asociácia jazykových škôl SR. Mediálnymi partnermi sú časopisy DOBRÁ ŠKOLA, Friendship a The Slovak Spectator.

24.03.2017

K aktualitám