DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Vieme o všetkomLeto v CERN-e na HST 2015Už sedemnásty rok usporadúva Európska organizácia pre jadrový výskum – CERN vzdelávacie podujatie High School Teacher Programme pre stredoškolských učiteľov fyziky z celého sveta. Počas troch júlových týždňov majú učitelia možnosť nahliadnuť do sveta modernej fyziky, a to priamo v stredisku CERN-u pod vedením jeho používateľov a zamestnancov. 

Zaujímavý program

Tento rok sem prišlo okolo 50 učiteľov z viac ako 30 rôznych krajín sveta. Ponuka celého programu je určená najmä učiteľom z členských krajín CERN-u (teda aj Slovenska) a krajín, ktoré sú pozorovateľmi tejto organizácie. Títo účastníci majú možnosť nechať si uhradiť náklady na pobyt od organizátora. 

Bohatý program pozostáva z prednášok, návštev výskumných centier, diskusií, praktických aktivít v skupinách, workshopov aj spoločensko-kultúrnych aktivít. Pozornosť je zameraná na modernú časticovú fyziku, ktorá u nás, žiaľ, stále ostáva marginálnou súčasťou štandardov. Učitelia majú možnosť získať kvalitný teoretický základ priamo z prvej ruky od popredných vedeckých odborníkov. 

Výborná príležitosť pre učiteľov fyziky

Prednášky sa striedali s praktickými činnosťami, v ktorých si fyzikári vyskúšali rolu žiakov a bádateľov realizujúcich jednoduché experimenty aplikovateľné v školskej praxi. Väčšina týchto praktických stretnutí sa odohrávala v novom zariadení Cernu S’Cool LAB, ktoré je výborným miestom pre školskú exkurziu. Na stránke CERN-u si môžete dohodnúť návštevu, na ktorej domáci lektori zrealizujú s vašimi žiakmi rôzne experimenty. Podnetné boli aj exkurzie do výskumných centier, a to aj na miesta, ktoré bývajú pre bežných turistov zatvorené.

Podujatie HST je vynikajúcou vzdelávacou akciou, ktorú by si stredoškolskí učitelia fyziky nemali nechať ujsť. Počas troch týždňov zažijete intenzívny kontakt s modernou fyzikou a budete mať príležitosť spoznať kolegov z rôznych kútov sveta. Komunikačným jazykom je angličtina. Pre prihlásenie je potrebné zaslanie životopisu a vyplnenie prihlasovacieho formulára. Prihlasovanie pre rok 2016 začne začiatkom decembra. 

Pre viac informácií sledujte stránku hst.web.cern.ch

Marek BALÁŽOVIČ

Gymnázium Ľ. Štúra, Zvolen

09.09.2015


K aktualitám

Najnovšie číslo


Najnovšie čísloOdporučte nás riaditeľoviPredplaťte

E-mail: prispevky[at]casopisdobraskola.sk
Telefón: 02/63 81 26 89
Šéfredaktor: RNDr. Vladimír Burjan burjan[at]casopisdobraskola.sk
Sídlo redakcie: DOBRÁ ŠKOLA, Vranovská 2710/6, 851 02 Bratislava-Petržalka
ISSN 1338-8444

© 2019 Nezisková organizácia DOBRÁ ŠKOLA®. Všetky práva vyhradené.