Vieme o všetkom

Aj učitelia sa radi hrajú

Pojem konferencia označuje niečo také vážne a dôstojné, že u niektorých jedincov môže spôsobiť chuť podriemať si. Na 1. konferencii Slovenskej komory angličtinárov však na niečo také nebol čas. V programe bolo toho toľko zaujímavého, že nebolo možné stihnúť všetko, čo človek chcel. Uvediem teda aspoň pár príkladov pre lepšiu predstavu.

Medzinárodní prednášajúci boli múdri a vtipní zároveň a ponúkli veľa inšpirácie z vlastnej praxe. Ak ste si vždy mysleli, že najlepším učiteľom cudzieho jazyka je rodený hovoriaci, Peter Medgyes by vás vyviedol z omylu už v úvodnej prednáške. Non-natives totiž obyčajne vedia viac o systéme jazyka, lepšie rozumejú svojim žiakom, keď­že sami raz prešli rovnakú cestu ako oni.

Komplexy z vlastnej slovenskej angličtiny dostali isté trhliny aj po prednáške Louela Rossa Calleju, v ktorej sa ukázalo, že sa často snažíme byť pápežskejší ako pápež a že medzi bielou bezchybnou angličtinou a čiernymi chybami je množstvo (teraz módnych) odtieňov šedej.

Program bol rozdelený do paralelne prebiehajúcich sekcií, najviac príspevkov sa týkalo využitia drámy, aktivít pre najmenších žiakov alebo učenia tínedžerov a dospelých, takže si každý učiteľ mohol vybrať to, čo potreboval.

Od maďarskej edupreneurky Barbi Bujtás sme sa napríklad dozvedeli, ako pri malých žiakoch využiť ich záľubu v počítačovej hre Minecraft a vtipné bolo aj porovnávanie citosloviec zvieracích zvukov v angličtine a slovenčine. Akčné boli najmä workshopy v sekcii dráma, pričom scénky v angličtine nie sú len zábavným zabíjaním hodiny – žiaci sú počas nich schopní hovoriť celkom spontánne a v relatívne prirodzenom kontexte. A konečne sa tu mohli trochu zahrať aj učitelia. V jednom momente dokonca celá Moyzesova sieň Filozofickej fakulty UK s veľkou chuťou napodobňovala rukami čeľuste nebezpečných žralokov.

Pozrite si fotogalériu z prvého a z druhého dňa konferencie.

Lenka KUNOVÁ

Foto: Ondrej Koščík / Ondrejko.photo