Inšpirujte sa

Festival fyzikálnych filmov

Zábavné pokusy, fascinujúce fenomény, tajuplné osobnosti fyziky, je na deťoch akú tému si zvolia. Môžu vysvetliť prečo je obloha modrá alebo sa zahrať na Nikolu Teslu a Edisona... Fantázii sa medze nekladú.

Nezisková organizácia P-MAT spolu s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave rozbieha nový projekt s názvom Festival fyzikálnych filmov. Je to súťaž v tvorbe krátkych amatérskych filmov o fyzike, fyzikoch, fyzikároch alebo jednoducho filmov z fyzikálneho prostredia.

O čo vlastne ide?
Na festival prijímame všetky hrané, animované alebo dokumentárne filmy v dĺžke trvania 1 až 15 minút. Filmy by mali byť nápadité a vtipné a aspoň trochu poučné. Najlepšie filmy vyberie odborná porota a premietneme ich v rámci záverečného filmového festivalu, ktorý plánujeme uskutočniť v máji v Bratislave. Vyvrcholením festivalu bude slávnostné ocenenie víťazov. Prihlásenie sa do súťaže ako aj vstup na festival je bezplatný.

Po festivale budú všetky súťažné videá voľne dostupné na internete, aby sa dali zdieľať a používať. Veríme, že filmy vytvorené žiakmi budú ostatným žiakom zrozumiteľnejšie než tradičný obsah vyučovania fyziky, a práve preto má tento projekt potenciál osloviť široké spektrum divákov.

Kto môže súťažiť?
Zapojiť sa môžu všetci študenti základných a stredných škôl, a to v tímoch alebo ako jednotlivci. Tvorivý kolektív nie je viazaný na príslušnosť ku škole, a preto sa môžu zapojiť aj členovia centier voľného času, krúžkov, ale aj jednotlivci.

Filmy je potrebné poslať do 30.4.2013 na adresu našej organizácie.

Všetky podstatné informácie, priebežné novinky a zaujímavosti je možné nájsť na www.fyzikalnefilmy.sk a www.facebook.com/fyzikalnefilmy.

Fyzika sa často v očiach žiakov ale aj dospelých redukuje na ťažké vzorce alebo na nudných vedcov v bielych plášťoch. My ale vieme, že to tak nie je. Objavte svet veľkých príbehov a fascinujúcich objavov prostredníctvom filmu.

Dana RETOVÁ
P-MAT, n. o.