DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Otvorený list ministrovi školstva

pridané 12.10.2010, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Autor listu: Juraj DROPPA, zakladateľ základnej školy

Vážený pán minister,

chcel som počkať na uplynutie sto dní od Vášho nástupu do funkcie, ale takáto príležitosť sa už nemusí opakovať.

Ani Vy ste asi netušili, čo všetko odhalí návrh ekonomických expertov zakázať prácu dôchodcov vo verejnej správe. Už niekoľko dní čítam na prvých stránkach novín, čo tento návrh spôsobí na školách. Všetci bijú na poplach, že na školách nebude mať kto učiť. Z logiky veci vyplýva, že na našich školách učí tak veľa dôchodcov, že bez nich sa celý školský systém zrúti. Neviem, ako pre Vás, ale pre mňa je to strašná predstava: desaťročné deti, ktoré začnú naplno žiť svoj život o desať rokov, pripravujú na život učitelia starší ako šesťdesiat rokov. Deti budúcnosti dnes pripravujú na život učitelia minulosti. Ospravedlňujem sa všetkým duchom mladým penzistom – určite takí sú.

Nie je pravda, že mladí učitelia nie sú. Operovať s údajom, že na úradoch práce je zaevidovaných podstatne menej mladých učiteľov ako pracujúcich učiteľov dôchodcov, je zavádzanie verejnosti. Mladí učitelia sa po skončení školy snažia nájsť uplatnenie v odbore, ale na školách im văčšinou oznámia, že pre nich nemajú miesto. Podľa údajov z médií minimálne v 6 747 prípadoch je to preto, že tam učia dôchodcovia. Len málo mladých učiteľov sa však zaeviduje na úrade práce. Nájdu si prácu v inom odbore alebo odídu do zahraničia.

Školstvo je jedno z mála odvetví, kde zákaz práce dôchodcov mohol priniesť viacero pozitív. Po prvé: mohli ste konečne dať vyššie platy začínajúcim učiteľom. Asi Vám netreba pripomínať, že učitelia sú stále odmeňovaní nie podľa kvality svojej práce, ale podľa svojho veku. Na tomto starom socialistickom systéme nič nezmenil ani zákon o pedagogických zamestnancoch. Učiteľ dôchodca teda zarába približne o 140 € viac ako absolvent. Ak by prešiel zákaz práce dôchodcov, mohli tieto zdroje ostať v rezorte školstva a použiť sa na vyššie platy pre začínajúcich učiteľov.

V jednom zo svojich prvých rozhovorov pre médiá po nástupe do funkcie ste dostali otázku, ako hodnotíte fakt, že mladý začínajúci učiteľ nemôže mať vyšší plat ako jeho starší kolega, aj keď odvádza viac a kvalitnejšej práce. Odpovedali ste, že zákon to neumožňuje. Možno ste si ani Vy, ani redaktorka, ktorá Vám kládla otázky, neuvedomili, že ste v pozícii, v ktorej to môžete zmeniť. Otázka, ktorá mala nasledovať bezprostredne po Vašej odpovedi, prichádza až teraz: pán minister, chcete to zmeniť? Toto ale nie je rečnícka otázka. Prosím jednoslovnú odpoveď – áno alebo nie.

Po druhé: mohli ste konečne začať už niekoľko rokov spomínanú obsahovú reformu. Veľa sa už popísalo o tom, že skutočnú reformu môžu priniesť len samotní učitelia na školách. S kým chcete, pán minister, robiť obsahovú reformu? S dôchodcami?

Pri všetkej úcte k šedinám starších učiteľov si nemyslím, že toto je skupina učiteľov, ktorá bude presadzovať moderné zmeny. Ich nezastupiteľná úloha je v odovzdávaní skúseností mladším kolegom, ale na zmenu potrebujete mladých ľudí, nezaťažených systémom, ktorý chcete zmeniť. Chcete?

          V Banskej Bystrici 12. 9. 2010, Juraj DROPPA, zakladateľ základnej školy

DOBRÁ ŠKOLA 2, október 2010

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Jeden komentár k článku: “Otvorený list ministrovi školstva”

  1. Bravo pridal Zuzana, 04.06.2011
    List je OK, chcela by som čítať odpoveď pána ministra, ak vôbec nejaká bola. Myslím si, že on má stredné a hlavne odborné školstvo ako sa hovorí "v paži".

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.