DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Aktuálna anketová otázka: Čo by sa zmenilo v školách, keby tri štvrtiny učiteľov boli muži?

pridané 11.01.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Na túto otázku, teda na odpovede sa veľmi teším. Som zvedavá, ako vnímate pomer učiteľov a učiteliek na svojich školách. V čom vidíte výhody mužského prístupu ku žiakom a v čom majú navrch ženy.

Jedného diskutujúceho odmeníme knihou fotografií Rébusy a príručkou Tvorba a využívanie školských testov v pedagogickej praxi. Okrem toho mu budeme do konca školského roka posielať elektronickú verziu DOBREJ ŠKOLY.  V minulomesačnej ankete vyhrala Vierka Mocáková. 

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100010 komentárov k článku: “Aktuálna anketová otázka: Čo by sa zmenilo v školách, keby tri štvrtiny učiteľov boli muži?”

 1. Vo výchove chýba pohľad na svet očami muža pridal Zuzana Rabčanová, Mgr., 12.01.2011
  Kiežby naše školstvo tak bolestne necítilo absenciu mužov!
  Myslím si, že ak by v slovenskom školstve bolo zastúpenie mužskej populácie vyššie, naše školstvo by nevyzeralo tak, ako vyzerá - pretože mužská logika má naozaj logiku, či sa to nám, ženám, páči alebo nie.
  V našej škole, kde je 400 žiakov, máme jedného riaditeľa a jedného učiteľa! Okrem toho, že je to cítiť v pracovnom kolektíve (čo je naozaj druhoradé), myslím, že sa to odráža na celkovej atmosfére, na duchu školy, na jej napredovaní,...
  Najdôležitejšie je však to, že deti sú ochudobnené o mužský pohľad na svet. Vnímanie mužov je iné, ich prístup je iný, ich riešenia problémov majú inú optiku,... Súčasná škola má pripravovať pre praktický život. Bez mužov?! Aj chlapci potrebujú svoje vzory - mužské vzory. Prefeminizovanie pedagogických kolektívov je obrovský handicap nášho školstva a to nielen vo výchove mladých ľudí, ale aj v jeho samotnom rozvoji - muž sa nemusí báť mať názor - on sa uplatní aj v inej pracovnej sfére a neprekáža mu za prácou cestovať. Žena - udržiavateľka rodinného krbu, radšej nemá názor - potrebuje prácu tam, kde žije, aby sa postarala o rodinu.
  A nové myšlienky, dobré myšlienky, potrebujú odvážlivcov - silných bojovníkov...
  Česť všetkým silným ženám v školstve! Vďakabohu za všetkých mužov, ktorí to ešte v slovenskom školstve a pri aktuálnom ohodnotení práce učiteľa nevzdali!
 2. môj názor pridal Jolana Kubišová, 17.01.2011
  Prvé, čo by sa asi zmenilo, by bolo ohodnotenie učiteľa. Pretože až za týchto iných okolností by do školstva prišlo viac mužov ako žien...
  Podľa mňa najideálnejšie by to bolo 50 na 50.
  A ešte jeden poznatok z cesty: počet učiteľov - mužov je vo Veľkej Británii neporovnateľne vyšší. Ich komunikácia so žiakmi je, podľa mňa, trošku iná od tej, akú majú ženy. Zdá sa mi uvoľnenejšia.
 3. Nielen peniaze zavážia pridal Lenka Kunová, 19.01.2011
  Mnoho mužov nejde do školstva nielen pre nízky plat, ale skôr pre všeobecnú atmosféru bez tvorivosti, bez nápadu, bez odvahy. Fungujú len také veci, pri ktorých stoja schopní ĽUDIA bez ohľadu na pohlavie a keby sa v školstve začalo niečo hýbať, prídu schopní ľudia - aj MUŽI. (Čo platí aj opačne - schopní ľudia to rozhýbu...) Ale dúfam, že sa nikdy nedopracujeme k nejakým "kvótam".:)
 4. Hmmm, pridal Ľuboš Lukáč, 22.01.2011
  Myslel som si, že odpísať na danú otázku mi bude trvať max. 10 sek. . Tak som si tú otázku položil ešte raz a skôr ako som odpísal predstavoval som si v čom by to bolo iné na našej škole. Predpokladám, že veľký rozdiel by nebol. Nevidím ani nejak extra rozdiel v tom či sa jedná o učiteľa alebo učiteľku. Skôr by som to pripisoval osobnosti učiteľa/učiteľky. Ak by bolo viac mužov v školstve, možno by bol väčší zápas "o vedenie školy", ale ináč to vidím rovnaké ako to je teraz. Mňa osobne by účasť vo vedení školy pripravila o to, čo mám najradšej - o učenie. Nestačilo by mi pár hodín týždenne, som spokojný s tým koľko učím teraz. Napokon povedzme si pravdu, nejde tak ani o to či to bude učiteľ alebo učiteľka, ale skôr o schopnosť spolupráce učiteľov medzi sebou, spolupráce a práce so žiakmi a v neposlednom rade aj s vedením školy. Zanedbateľná nie je ani spolupráca s odborom školstva, kultúry a športu v jednotlivých mestách, ak sa učiteľ ocitne v izolácii, nepomôže mu ani jeho vek, ani pohlavie či jeho práca v prospech detí a školy. :)
  Urobíme rozhovor? :)
 5. Súhlas s Ľubošom :D Hmmmm pridal Peter Pallo, 23.01.2011
  Luboš to vystihol úplne dokonale. U nás na ZŠ R. Dilonga máme až 9 chlapov a z toho traja učíme na prvom stupni :). Jedno tu ešte nebolo povedané, prevaha mužov celkovo prinesie iný duch do samotného kolektívu školy. Menej ženských pletiek, vždy to pekne schladíme :), alebo opačne????. Ale teraz to podstatné. Muž a žena idú od nepamäti k sebe. Dokonalosť sama o sebe prichádza práve v tomto zlúčení a potom je to tak aj v školstve. Trošku ženskej duše plus mužskej rozvahy a vzniká veľký priestor na prekročenie hraníc klasiky. Takto zostavené kolektívy pedagógov na školách sú učite produktívnejšie a hlavne kreatívnješie.
 6. Peter, hovoríš mi z duše :) pridal zuzana Rabčanová, 25.01.2011
  Presne Peter, napísal si to perfektne! Na toto som myslela, keď som písala svoj príspevok - rovnováha vo vesmíre - mužský a ženský element... O to viac dôležitý vo výchove. Nehovoriac o kolektíve. Naozaj platí, kde je dobrá nálada medzi učiteľmi, schopnosť komunikovať a spolupracovať - to všetko sa odrazí vo výchove a vzdelávaní v škole.
 7. Asi ste trafili do čierneho ... pridal Biba Zelinová, 26.01.2011
  Ďakujem za všetky nádherné komentáre. V posledných troch autori triafali do samej podstaty fungovania vzťahov všeobecne. Páči sa mi, s akou rozvahou a nadhľadom to vidíte. Keď budeme spoločne takéto názory šíriť, tak to nebude s našim školstvom také zlé.
 8. až tri štvrtiny? pridal Ján Macek, 06.02.2011
  Vieme dobre aké sú rozdiely medzi konaním a zmýšľaním žien a mužov. Stačil by pomer 50:50 a verím tomu, že by stúpla autorita a vážnosť učiteľského stavu. Racionalita, disciplína, nadhľad, premýšľanie v širších súvislostiach, iný pohľad na svet, menej komplikácii, menej emócií, iný spôsob komunikácie. Veľa vecí by sa na škole zmenilo. Zmenila by sa atmosféra na školách, verím tomu, že škola by bola praktickejšia a vyučovanie efektívnejšie.
  Netvrdím to preto, žeby som považoval mužov za lepších ako ženy. Muži a ženy sa navzájom dopĺňajú, korigujú svoje správanie atď.. Je vynikajúce ak muži a ženy spolupracujú. To, že je na našich školách obrovská prevaha žien považujem za zvrátené a škodlivé pre celú spoločnosť. To, že je to tak, je v dôsledku nízkych platov.
 9. Bolo by to fajn pridal Kacena, 30.03.2011
  Ja osobne si myslím, že by to veľmi pomohlo. Môj osobný názor je taký, že muži ako učitelia sú lepší než ženy, pretože majú lepší spôsob výučby. Nejde im totižto len o tvrdú prácu žiakov, ale, samozrejme, aj o zábavu počas vyučovania. Tým myslím, že sa snažia spríjemniť žiakom to tvrdnutie v škole tým, že do toho pridajú trošku humoru a optimistickejšieho šmrncu. A tiež si myslím, že muži majú väčšiu autoritu než ženy, a tým sa táto autorita a humor stáva skvelou kombináciou. Aj keď netvrdím, že ženy nie sú dobrými učiteľkami, no myslím, že mužy sú lepšími :) Aj keď je pravda, že 3/4 je veľa :D Najlepšie tak 50:50, veď treba aj trochu tvrdšej práce:D
 10. Mám jedného!!! pridal Iveta Fraňová, 31.05.2011
  Ale nezáviďte, je to kuchár na 6 mesačnej absolventskej praxi a minulý rok som mala až 4. Ako pôsobil mužský element na ženský kolektív? Humor bol prítomný každý deň, atmosféra výborná. Naše predškoláčky sú doňho zamilované a lepšie jedia a krajšie stolujú. Zrelé kolegyne v ňom našli radcu k počítačom, a tie mladšie akosi viac žiaria. Komunikácia medzi učiteľkami sa zlepšila. Rodičia sú nadšení a deti im ho predstavujú " To je náš kuchár". Minulý rok som mala na absolventskej praxi chlapca v pozícii učiteľa MŠ a keby som mala voľné miesto hneď ho zamestnám. Zmenil celú triedu, hry boli celkom iné, taký prístup k rodičom som ešte nevidela. Záver : tak ako polievka potrebuje korenie a soľ, aj naše školstvo potrebuje ženy aj mužov, všetko primerane.

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.