Viac voľnosti a inteligentnej podpory pre školy

pridané 07.01.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Verejná výzva autorov Márie Smrekovej, Martina Kríža, Daniela Bútoru, Pavla Černeka a Petra Smreka je konštruktívnym návrhom na zmeny v školstve, ktoré by školám umožnili školám slobodnejšie a tvorivejše fungovať.

O výzve by sme si radi v podiskutovali s čitateľmi DOBREJ ŠKOLY. Napíšte nám, či sa s výzvou stotožňujete. Možno máte ďalšie dobré návrhy, ktoré by pomohli slovenským dobrým školám.

Celý text výzvy nájdete na stránke Aktívne školy spoluautora výzvy Daniela Bútoru.

100001 komentárov k článku: “Viac voľnosti a inteligentnej podpory pre školy”

1. Vyjadrenie podpory pridal Mgr. Katarína Kočišová, 17.01.2011
    Zaujal ma text Vašej výzvy, lebo aj ja a moji kolegovi už dlhšiu dobu diskutujeme o podobných problémoch a ich možných riešeniach, ktorých sa výzva dotýka. Na svojom vlastnom príklade by som chcela uviesť aspoň jeden problém, ktorý sa týka postavenia učiteľa a jeho kariérneho rastu. Tento problém sa určite netýka len mňa, ale mnohých aktívnych učiteľov, ktorí reformu v školstve na papieri nepotrebovali, aby menili svoj prístup k učeniu. Pracujem v školstve už 32 rokov, učím anglický jazyk, v minulosti som sa zapojila dobrovoľne do tvorby pedagogického čítania, bola som spoluautorkou výzvy s celoslovenským ohlasom Smutná škola po roku 1989, v spolupráci s riaditeľom našej ZŠ som napísala otvorený list ministrovi školstva o našom pohľade na problémy práce s deťmi z marginalizovaných skupín, aktívne som pracovala v odboroch, 10 rokov ako zástupkyňa riaditeľa ZŠ, urobila som si prvú aj druhú atestáciu ešte predtým, ako ju zákon ustanovil, získala som ocenenie Európsky učiteľ jazykov 2006, už tretí rok realizujem projekty internetovej spolupráce škôl eTwinning, za ktoré som získala národná aj európske certifikáty kvality, pri vyučovaní využívam IKT, interaktívnu tabuľu...... Všetko spomínané je podľa Nového školského zákona nepodstatné, lebo to už bolo a musíme sa nanovo pustiť do "zbierania" kreditov, aby naša práca mohla byť finančne ohodnotená. Mnohé akreditované vzdelávacie programy ponúkajú školenia v oblasti, ktorú som ja už absolvovala, alebo sama si naštudovala. Zdá sa mi to nefér, akoby postavené na hlavu. Len aby učiteľ dostal "papier", musí chodiť na školenia, ktoré mu nič nové neprinesú? Tí kolegovia, ktorí neboli v získavaní nových informácií až takí snaživí ako napr. ja teraz pôjdu na školenia za kredity a často počas pracovnej doby.
    Druhý veľký problém, ktorý nás trápi, sa týka kurikula. Súhlasíme s Vami aj v tom, že učivo je nahustené, nie je čas na prácu s učivom, dokonca niekedy ani na jeho rýchle prebratie. Súhlasíme s novým vymedzením základného učiva a poskytnutím priestoru na jeho praktické využitie, na prácu s informáciami s ohľadom na rozvoj tvorivosti a samostatnosti žiakov.