Náš najväčší víťaz

pridané 03.09.2018, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Z redakcie sa na celých päť mesiacov „stratil“ náš grafik Julo. V rubrike Zo života redakcie sme písali, že sa vráti. A už je tu!

Bol si vždy plnoštíhle dieťa?

Bol som chudé dieťa. Obézny som bol len posledných 20 rokov. Za posledných trinásť rokov som sa dostal až na neuveriteľných 145 kilogramov.

Ako ti zišlo na um urobiť s tým niečo?

Súhra okolností ma priviedli k tomu, aby som zmenil svoj život. Veľmi som si uvedomoval, že môj otec zomrel pomerne mladý na infarkt, a to ani netrpel nadváhou. Minulé leto zomrel náhle môj dobrý kamarát, myslím tvojho manžela, na nečakaný zdravotný problém. Aj preto som sa rozhodol urobiť niečo so svojím zdravotným stavom. V prvom rade som sa nevládal aktívne hýbať. Mám dve dcéry, jednu malú a jednu už dospelú a nevedel som s nimi držať krok. Už som sa nevládal ani zohnúť, aby som tej mladšej pomohol zaviazať šnúrky na korčuliach. A, hlavne, chcel som im dokázať, že to myslím s chudnutím vážne. Dvadsať rokov som totiž staršej dcére sľuboval, že zhodím.

Bolo to ťažké rozhodnutie?

Bolo ťažké vystúpiť „z pohodlného vlaku“, no povedal som si, že v päťdesiatke to buď urobím teraz, alebo už nikdy.

Spravil si to však neštandardným spôsobom. Prihlásil si sa do reality šou – Najväčší víťaz. Bola táto šou len nahrávkou na smeč v tvojom rozhodovaní?

Chcel som to veľmi zmeniť k lepšiemu, no nevedel som, akým spôsobom, aby mi to neublížilo. Naskytla sa mi príležitosť prihlásiť sa do súťaže, kde sa odborníci postarajú o to, kedy a ako budem cvičiť. Vedel som, že celý proces bude prebiehať pod kontrolou a že sa mi nemôže nič stať. A, nakoniec, nemal som čo stratiť. Bol som veľmi rád, že ma vybrali. Už to ma pozitívne naštartovalo. Myslel som si, že však, že nevydržím cvičiť dlhšie ako tri týždne.

Ale vydržal si.

Zo začiatku to bolo extrémne ťažké. Ale pre mňa bol osobnou výhrou každý zvládnutý deň. A krôčik po krôčiku som sa posúval z týždňa do týždňa ďalej.

Boli tvojou motiváciou aj peniaze?

Vôbec nie. Motiváciou bola zmena zdravotného stavu. Potom prišlo nečakané prekonávanie samého seba. Napríklad: prekonanie strachu z behania. Na strednej škole som mal totiž škaredý úraz pri behu.

Počas šou ste museli byť izolovaní od rodín. Ako si to zvládol?

Ani neviem (smiech). Jednoducho som si zakázal smútiť za rodinou a sústredil som sa len na hlavný cieľ: cvičiť, zdravo jesť a relaxovať. Vlastne sme tam ani nič iné robiť nemohli. Nemali sme televíziu, mobily, internet. Dokonca sme nemohli počúvať ani rádio a ani sa s nikým z hotela alebo zo štábu rozprávať.

A ako to niesla tvoja rodina?

Moje povinnosti prevzala manželka, ktorá to zvládla bravúrne. Dcéram bolo smutno. Dokonca som veľmi chýbal aj svokre.

A tebe okrem rodiny chýbalo ešte niečo?

Túto otázku som dostal už veľakrát, ale pre čitateľov DOBREJ ŠKOLY na ňu odpoviem rád i tebe. Áno, boli ste to vy dve s Barborkou, ktoré ste mi chýbali. A vlastne všetci moji kolegovia a kamaráti.

V čom teda spočíva tajomstvo tvojej dnešnej postavy?

Zásada je, že sa nechudne v posilňovni, ale v kuchyni. Len štvrtina je cvičenie, tri štvrtiny je strava. Ak sa niekto potí, ešte to neznamená, že aj chudne.

Čo teda jesť a čo nejesť?

To, čo ti poviem, ale nikto nechce robiť. Každý chce len nejaké diéty, ktoré sú ale v realite o ničom. Diéty za nikoho neschudnú. Dôležitejšie ako takéto diéty je sledovať si kalorický príjem a výdaj. Sledovať teda kalorickú hodnotu potravín, ktorá je uvedená na každej potravine na jej 100 gramov. Toto je nutné si rozrátať na celý deň v priamom pomere k výdaju. Čiže ak necvičím, čo znamená, že nemám výdaj, nemôžem zjesť veľmi kalorické jedlo.

Je nutné nejaké potraviny vynechať?

V žiadnom prípade. Telo potrebuje všetky stavebné látky – bielkoviny, tuky i sacharidy. Treba však vedieť, čo sú sacharidy a koľko z toho sú cukry. Sacharidy sú prospešné (ryža, zemiaky, celozrnný chlieb). Aj čokoládu si môžeš dať, hoci obsahuje i veľa škodlivého cukru, no malo by to byť doobeda a len v malom množstve (tablička 2,5 x 2,5 cm musí stačiť). Ak cukor nespáliš napríklad pri tréningu, telo si ho uloží do zásoby v podobe tuku. V zásade však ľudské telo skoro vôbec nepotrebuje cukry.  Čiže žiadne sladké malinovky alebo cukríky. A hlavne nie popoludní alebo večer.

Ako má vyzerať tréning, ak sa niekto rozhodne, že sa po dlhšej dobe začne opäť hýbať?

V prvom rade treba navštíviť lekára, či mu zdravotný stav dovoľuje začať cvičiť. Je nutné začať s malými cieľmi – prechádzka, potom rýchla chôdza. Dosiahnutie malých cieľov vás posunie k dosahovaniu tých väčších. Človek s extrémnou nadváhou nemôže začať napríklad s behom, pretože by si mohol nezvratne poškodiť kĺby.

Nebojíš sa jojo efektu?

Nie. Nebojím sa, lebo viem, kvôli čomu som išiel do súťaže. Chcel som prejsť na zdravší životný štýl, a to sa mi podarilo. Naučil som sa, ako si to udržať. Je prirodzené, že absolvovať trojfázový tréning v bežnom živote nie je také jednoduché ako v súťaži.  Ale stravovacie návyky sa dajú zmeniť od základov. A v tom mieniť pokračovať aj naďalej. Som šťastný, že sa mi táto možnosť naskytla a ja som v päťdesiatke schudol 60 kíl.

Muselo sa zmeniť aj niečo v tvojom myslení.

Prišiel som na to, že sa dá kedykoľvek začať s čímkoľvek. Netreba nechať odradiť ani viacerými drobnými neúspechmi, ale postupne zdolávať ďalšie malé prekážky. Človek má byť vďačný a šťastný už len preto, že môže dýchať, lebo to znamená, že môže žiť a žije. Mal by byť vďačný naozaj za každý jeden deň.

Martina SONDEJ HOSŤOVECKÁ

100000 komentárov k článku: “Náš najväčší víťaz”