Písanie v dobe informačného pretlaku

pridané 01.12.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Už niekoľkokrát sme v redakcii diskutovali o tom, aké dlhé by mali byť články v DOBREJ ŠKOLE. Naši pravidelní čitatelia vedia, že väčšina textov má rozsah od pol strany do 1,5 strany. Dvojstranové texty sú pomerne zriedkavé a jedine rozhovor občas presiahne na tretiu stranu. Nie je jednoduché nájsť optimum. Menší priestor neumožňuje ísť do hĺbky a hrozí povrchnosť. Dlhšie texty zasa v dnešnej dobe číta čoraz menej ľudí. Spomínam to preto, že na tento problém narážam v poslednej dobe akosi často.

Zažili sme to aj pri dokumente Učiace sa Slovensko, kde sme boli ako autori kritizovaní za jeho priveľký rozsah (finálna verzia má 258 strán). Politici údajne nemôžu čítať viac ako niekoľko desiatok strán. (Naozaj? Ani poslanci z výboru pre vzdelávanie, ktorí majú rozhodovať o smerovaní slovenského školstva na 10 rokov dopredu?)

Keď sme natočili prvú videoupútavku k novému číslu DOBREJ ŠKOLY, kameraman hovorí: „Bolo to fajn, ale je to príliš dlhé. Mali by sme sa zmestiť do troch minút.“

Úspešné a celosvetovo sledované vystúpenia na podujatiach TED a TEDx majú 18 minút. Je to vraj maximálna doba, po ktorú dnešní poslucháči udržia pozornosť.

Pred pár dňami som počul jedného staršieho českého herca smutne konštatovať, že dnes už sa musí divadlo hrať inak ako kedysi. Nemôže byť pomalé, čisto dialogické. S dramatickými pauzami a tichom vraj treba šetriť. Hra musí mať dej a spád, inak pozornosť diváka (najmä mladého) rýchlo ochabne.

Bez mučenia priznám, že aj na sebe pozorujem isté negatívne príznaky informačného pretlaku. Čítam menej kníh ako kedykoľvek v minulosti. Kniha sa pre mňa pomaly ale isto stáva príliš pomalým médiom. A zrejme nie som sám, pretože služby ako Blinkist či Macat zažívajú veľký boom. Čo ponúkajú? Múdri ľudia čítajú „za vás“ významné a vplyvné knihy (non­‑fiction) a pripravujú z nich krátke obsahy, úryvky, citáty, prehľady hlavných myšlienok, zhrnutia argumentov, slabé stránky a pod. Za 20 minút čítania alebo počúvania (existuje aj audioverzia) sa tak dozviete všetko podstatné, čo by ste si z knihy mali odniesť.

Niekedy mám pocit, že budúcnosť patrí najmä tweetom, haiku a videoklipom. Je to úpadok či pokrok? A dočítal vôbec niekto až potiaľto?

Vladimír Burjan

100000 komentárov k článku: “Písanie v dobe informačného pretlaku”