DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Šesť rád politikom

pridané 31.10.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Prijal som pozvanie od INESS, aby som predniesol prednášku na ich Politickej akadémii určenej súčasným a budúcim politikom. Mám hovoriť – ako inak – o školstve a vzde­lávaní. Rozhodol som sa, že do prednášky zaradím aj zoznam niekoľkých „do‘s and dont‘s“, teda odporúčaní, čo by politici v štátnej aj verejnej správe mali a čo naopak nemali robiť, aby súčasnú krízu v školstve aspoň ďalej neprehlbovali. Keďže náš časopis čítajú aj politici, možno nezaškodí uviesť tento wishlist aj tu.

Hoci poradie jednotlivých odporúčaní nie je záväzné, na prvé miesto sa mi tlačí potreba vidieť ďalej ako na koniec svojho funkčného obdobia. Školstvo je vzhľadom na svoju komplexnosť typickou oblasťou, kde sú všetky zmeny behom na dlhé trate. A ak politici nebudú ochotní púšťať sa aj do opatrení, ktorých ovocie zožnú až tí, čo prídu po nich, mnohé dôležité zmeny sa jednoducho neudejú.

Že politici musia viac investovať do vzdelávania je natoľko triviálne, že sa mi to ani nechce písať, ale zoznam by bol bez tejto požiadavky neúplný.

O čosi menej triviálnou je požiadavka, aby politici dôverovali odborníkom, počúvali ich a nemiešali vlastné laické názory do výkonu štátnej či verejnej správy. Ak máte pocit, že sa to nedeje, tak pozorne sledujte, čo sa teraz bude diať s Učiacim sa Slovenskom.

A keď už sme pri tej dôvere, nezaškodilo by, keby politici viac dôverovali ľuďom, ktorých majú tak povediac „pod sebou“ a nerobili priveľa personálnych výmen. 

Ďalej je tu jedna oblasť, v ktorej majú naši politici veľké rezervy, a to je robenie nepopulárnych opatrení. Naše školstvo ich potrebuje celý rad, no politici ich odkladajú a prehadzujú ich jeden na druhého.

No a ešte jedno dôležité odporúčanie na koniec: politici by nemali redukovať funkciu školy na prípravku pracovnej sily. Rôzne lobistické skupiny ich do toho silno tlačia, ale dobrý politik by mal týmto tlakom odolať.

Nechcem toho práve málo, však?

Vladimír Burjan

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Šesť rád politikom ”

Your comment