DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Reformy nemôžu stáť na ministroch

pridané 31.08.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Pred pár týždňami si J. Daniška na portáli postoj.sk verejne položil otázku: Dokedy bude Burjan radiť Plavčanovi? Zjavne ho trápili obavy o moju osobnú a mravnú integritu, pretože napísal: „Ale teraz mi nejde o Plavčana. Ide o viac, o slušných ľudí, ktorí priamo pre neho robia. Napríklad Vladimír Burjan, ktorý je jeho poradcom. … Ako pochopiť, že Burjan zostáva Plavčanovým poradcom aj potom, čo predvádza tento minister posledné dni a týždne? Plavčan má byť odvolaný a ľudia, ktorí majú záujem na zlepšení vzdelávania na Slovensku, na to musia upozorňovať ako prví. Pán Burjan, neviem, ako dopadli vaše reformné plány, obávam sa, že neslávne, ale teraz ide o viac. O základnú integritu, myslím vašu integritu. Plavčanovi totiž možno poradiť jedinú vec, demisiu. A na to funkciu poradcu nepotrebujete.“ 

Keďže otázka zaznela verejne, rád by som na ňu aj verejne odpovedal: Svoju formálnu spoluprácu s ministerstvom školstva ukončím v deň, kedy odovzdáme finálnu verziu dokumentu Učiace sa Slovensko, pretože vtedy budem považovať svoju misiu za splnenú. Bude to niekedy začiatkom septembra. Rozhodol som sa tak už na jar, dávno pred vypuknutím všetkých káuz. Z môjho pohľadu by bolo nezodpovedné zanechať ročnú prácu nedokončenú, resp. prenechať svoj diel práce ostatným spoluautorom dokumentu, ktorí toho majú v týchto dňoch tiež veľa (každý zapracovávame stovky pripomienok). Ja od rozrobených prác neutekám, osobitne nie, keď ich považujem za dôležité a zmysluplné. Rôzne politické kauzy sú iba pena dní (čím ich nechcem bagatelizovať), naproti tomu dokument Učiace sa Slovensko tu bude ešte aj v čase, keď už si nikto nebude vedieť spomenúť na mená bývalých ministrov.

Ja ani ostatní spoluautori nie sme zamestnancami ministerstva školstva, iba na základe dohody o vykonaní práce píšeme po večeroch a víkendoch jeden dokument. A nepísali sme ho pre ministra Plavčana, ale (odpustite trochu patetickosti) pre túto krajinu. Preto som napriek kauze s eurofondmi zvážil, že dokončenie tejto práce je dôležitejšie ako nejaké okázalé gestá. A to aj za cenu, že ma za to kadekto bude kritizovať.

Odkedy Peter Plavčan oznámil, že vo funkcii ministra končí, dostávam denne otázky, čo teraz bude s Učiacim sa Slovenskom. Chcem veriť, že sa ho táto personálna výmena príliš nedotkne. Zatiaľ stále nešlo o dokument ministra Plavčana či ministerstva školstva, ale o text šiestich nezávislých expertov. Očakávam, že nový minister prevezme štafetu a predloží Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania do vlády, ktorá by ho mala následne posunúť do parlamentu. Tam sa ešte veci môžu skomplikovať, to však hrozilo aj predtým a zmena ministra na to nemá vplyv.

Prajem vám úspešný štart do nového školského roka. A pamätajte, že bez ohľadu na ďalší osud nášho dokumentu, vy môžete byť Učiacou sa školou. Hneď od zajtra.

Vladimír Burjan

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Reformy nemôžu stáť na ministroch”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post