Nazerať na veci z nadhľadu

pridané 18.05.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Vysvetliť deťom vzťah medzi príčinou a následkom môžete prostredníctvom vzťahových sietí. Ako prepojiť vyučovanie so skutočným svetom na základe globálnych tém? Pomôže vám európsky projekt S.A.M.E. WORLD. Ešte ste nepočuli o digitálnom glóbuse? Virtuálne prehliadky a 3D povrch Zeme – aj o tom je najnovšia verzia Google Earth. Prierez históriou bude zaujímavejší aj vďaka internetovej televízii Stream. Robiť vlastné rozhodnutia a osvojenie si občianskej participácie zas naučí žiakov príručka Čiary na mape.

ncase.me/loopy

Rozvíjate u žiakov kritické myslenie, chápanie súvislostí a vyvodzovanie záverov (Čo sa stane ak...)? Ak áno, možno poznáte vzťahové siete, ktoré zobrazujú reťazec príčin a následkov. Známe sú najmä z ekológie (potravné vzťahy), v súčasnosti sa však využívajú aj v ekonómii, plánovaní a mnohých ďalších oblastiach života. Z vlastných skúseností môžem ich využitie vo vyučovaní len odporučiť. A teraz aj cez aplikáciu (webstránku) LOOPY. Jej ovládanie je jednoduché, tvorba diagramov intuitívna. A výsledok vyzerá výborne! Môj pokus o vizualizáciu príčin a následkov rozširovania púští v oblasti Sahelu si môžete pozrieť na bit.ly/saheloopyhttp://bit.ly/sahelloopy.

bit.ly/sameworld

Vyučovanie by malo byť prepojené s reálnym svetom. Ak učíte geografiu, občiansku náuku, etickú výchovu alebo dejepis, je vhodné venovať sa aj globálnym témam. Medzi kvalitné zdroje, ktoré ponúkajú návrhy konkrétnych vzdelávacích aktivít pre školské využitie sa zaraďuje aj portál európskeho projektu S.A.M.E. WORLD. Jeho obsah je rozdelený do troch tematických okruhov - Environmentálna spravodlivosť, Zmena klímy a Environmentálna migrácia. Spolu viac ako 35 vzdelávacích aktivít rozvíja širokú škálu kompetencií. Každá aktivita obsahuje anotáciu, podrobný metodický opis, prípadne materiály na stiahnutie. A všetko je to aj v slovenčine.

google.com/intl/sk/earth

Digitálny glóbus Google Earth je legendou, ktorú by nepoznal len málokto. Viete však, že jeho najnovšia verzia sa od pôvodného programu v mnohom odlišuje? Funguje priamo v internetovom prehliadači, oproti Google Maps sa môže pochváliť rýchlym načítaním máp a takmer dokonalým zobrazením 3D povrchu Zeme. Pribudli nové virtuálne prehliadky a prepojenie s Wikipediou. Cestovanie po svete z pohodlia domova nebolo ešte nikdy jednoduchšie!

www.slavne-dny.cz

V minulom vydaní Surfujte s nami sme si predstavili projekt TASR www.vtedy.sk, ktorý sprostredkúva udalosti moderných slovenských dejín pre ten-ktorý dátum (deň v kalendári). Rovnaký cieľ majú aj Slávne dni internetovej televízie Stream. Takmer pre každý deň v roku tam nájdete krátke video, ktoré približuje vybranú historickú udalosť. A čo je na tom celom najlepšie? K niektorým videám sú k dispozícii aj metodické materiály pre učiteľov a pracovné listy pre žiakov.

bit.ly/ciarynamape

Najmladší obyvatelia miest a obcí, hoci najmä oni budú znášať dôsledky dnešných rozhodnutí, majú iba málo praktických možností, ako tieto rozhodnutia ovplyvniť. Staňte sa so žiakmi aktívnymi účastníkmi rozhodovania o živote a budúcnosti miesta, v ktorom žijú. Príručka Čiary na mape od organizácie Slatinka obsahuje opis viacerých aktivít, pomocou ktorých sa naučia nielen občianskej participácii, ale aj množstvu praktických zručností.

100000 komentárov k článku: “Nazerať na veci z nadhľadu”