DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Rumunska sa netreba báť

pridané 16.05.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Než som vyrazila na výlet do Bukurešti prečítala som si niekoľko článkov a blogov. Jeden z nich hovoril o hlavnom meste Rumunska ako o najškaredšom meste Európy. Ďalší mal nadpis Víkend v depresívnej Bukurešti. Neviem, kde ich autori boli, no určite to nebola Bukurešť, ktorú som navštívila ja. Áno, je v nej komunistická výstavba, ktorá mestu, v minulosti sa pýšiacemu prívlastkom Paríž východu, veľmi uškodila. No nie je o nič horšia než tá bratislavská.

Väčšina historických budov je zrekonštruovaná, ulice sú tiché a relatívne čisté. Medzi panelákmi sa objavujú malé, ortodoxné kostolíky, v ktorých je radosť chvíľu posedieť. Bukurešť má neuveriteľné množstvo zelene a nádherných parkov s jazierkami. Tu máme Rumunom skutočne čo závidieť. Priamo v jednom z nich sa nachádza aj Múzeum rumunskej dediny. Ide o skanzen, v ktorom sú vidiecke domčeky prevažne z 19. storočia.

Reštaurácie sú útulné, živá ľudová hudba a národné tance im dodávajú úžasnú atmosféru. Okrem toho má Bukurešť najkrajšiu kaviareň, akú som kedy navštívila. Volá sa Acuarela a pri popíjaní kávy či limonády si v nej môžete maľovať vodovými farbami. Cestovanie Uberom vás vyjde neuveriteľne lacno (jedna jazda cca 1 - 2 eurá).  Napriek tomu, že toto hlavné mesto má dva milióny obyvateľov, stačí, že odbočíte zo 4-prúdovej cesty a o dve ulice sa cítite ako na dedine. Hlavnou atrakciou je Palác palácov, ktorý je pamiatkou na tvrdý Ceausescov režim, práve v ňom mal tento diktátor svoje sídlo.

Mesto Brašov a Drakulov hrad

Hlavná stanica v Bukurešti má veľa spoločného s tou našou v Bratislave. Vlaky tiež. Cesta do Brašova, jedného z najkrajších miest Rumunska, však ubehla rýchlo (cca 2 a pol hodiny). Mestá a dedinky sú chudobné, no pohoria krásne. S taxikármi v Brašove treba odušu vyjednávať, no nakoniec sme sa úspešne dostali na hrad Bran, na návštevu Vlada Tepesa, teda Drakulu. Síce v aute bez bezpečnostných pásov, pri obiehaní cez plnú čiaru aj sprava. Táto návšteva nenabúra váš rozpočet, vstupné stojí len 3,5 eur. 

Hrad opradený legendou o Drakulovi je krásny a tajomný, s tajnými schodiskami a zákutiami. V podhradí sme navštívili trhy a presunuli sa späť do Brašova, aby sme spoznali jeho malebné historické centrum. Príjemné túlanie sa uličkami, gotická Čierna katedrála, kostol svätého Mikuláša, radnica, aj jedna z najužších uličiek v Európe Strada sforii, krásny výhľad z miestnej pevnosti. Brašov, Bran aj Bukurešť nás dostali.

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Rumunska sa netreba báť”

Your comment