Netradičné vyučovacie metódy na Slovensku vyhodnotia aj experti z USA

pridané 13.04.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Aj na Slovensku už existuje mnoho organizácií, ktoré sa venujú výnimočným projektom v rámci vzdelávania. Vďaka nim existujú školy, kam deti chodia rady a kde sa na vyučovanie tešia. Ich učitelia sa totiž rozhodli nahradiť klasické formy vyučovania, urobiť zmeny zdola, nečakať na reformy a hľadať možnosti, ako môžu sami zmeniť to, čo sa dá.

Jednou z organizácií, ktoré si všímajú netradičné a inovatívne formy vzdelávania, je aj Nadácia Pontis. Práve tá sa rozhodla nájsť a oceniť školy a mimovládne organizácie, ktoré využívajú pri výučbe moderné vzdelávacie postupy. Vyhlásila preto Cenu Generácia 3.0.

„Tí, ktorým nie je ľahostajné, akým spôsobom sa naše deti učia, si zaslúžia spoločenské uznanie. Preto sme sa rozhodli oceniť ich a verejne im poďakovať,“ hovorí výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak.

Do prvého ročníka Ceny Generácia 3.0 sa prihlásilo 53 projektov, z ktorých 33 je z mimovládnych organizácií, 11 zo základných škôl, 7 zo stredných škôl a 2 z vysokých škôl. Do finále postúpilo 15 projektov, z ktorých nakoniec vzídu traja víťazi. Tých spoznáme 3. mája v bratislavskom Zážitkovom centre vedy Aurelium. Víťaz získa aj finančnú podporu, a to až do výšky 10 000 eur.

Projekty prešli sitom

Postupujúce projekty museli prejsť výberom, pri ktorom sa zohľadňovalo niekoľko kritérií.  Dôraz sa kládol najmä na potenciálnu účinnosť, škálovateľnosť, realizovateľnosť, finančnú efektívnosť, rovnosť šancí a širokú prístupnosť.

„Pri výbere projektov sme zohľadňovali ich zameranie, možnosti ďalšieho šírenia, ale aj inovatívnosť, aby sa naplnil cieľ Nadácie Pontis – oceniť tých, ktorí formujú vedomosti, zručnosti a postoje potrebné pre život v 21. storočí,“ hovorí Jana Kontúrová, riaditeľka ZŠ v Bošanoch a členka Poradnej rady programu Generácia 3.0.

Odborníci sa zhodujú, že nasledujúce dve dekády budú dôležité vzhľadom na prevratné technologické a spoločenské zmeny, ktoré sa zrejme udejú. A preto treba včas myslieť na inovatívne postupy a už teraz ich implementovať do vzdelávacieho procesu. „Je dôležité, aby sa takéto prístupy dostali k čo najviac deťom a žiakom a ovplyvnili tak generáciu 3.0, teda mladých ľudí, ktorí vstúpia do pracovného života o päť či desať rokov –,“ vysvetľuje Jana Kontúrová.

Na predstavení Ceny Generácie 3.0, ktoré sa uskutočnilo 11. apríla v Bratislave, bol prítomný aj veľvyslanec USA na Slovensku pán J. E. Adam Sterling. Podľa neho je tento projekt investíciou do budúcnosti Slovenska.

Pomoc z USA

„Veľvyslanectvo USA s hrdosťou poskytlo Nadácii Pontis grant, vďaka ktorému prídu na Slovensko americkí odborníci na meranie dopadu. Aj ich vedomosti prispejú k tomu, že Nadácia Pontis a jej partneri budú môcť rozpoznať najsľubnejšie vzdelávacie projekty,“ povedal veľvyslanec Sterling. Ďalej zdôraznil, aké sú jednotlivé zručnosti dôležité a nevyhnutné pre rozvoj Slovenska.

„Vzdelávanie  nie je iba nástrojom na posilnenie ekonomiky, ale aj nástrojom na posilnenie demokracie. Je to niečo, čo chráni aj pred extrémizmom,“ uviedol vo svojom príhovore Sterling.

A k čomu poslúži výsledná expertíza zahraničných odborníkov v spolupráci s tými zo Slovenska? „Našou ambíciou je, aby sa vybrané vzdelávacie prístupy postupne šírili aj na ďalšie školy. Preto ich prínos najskôr overíme na malých vzorkách a až následne pomôžeme ich tvorcom zavádzať ich aj do ďalších škôl či iných vzdelávacích zariadení,“ vysvetlila situáciu Lenka Surotchak.

Ruka v ruke s ministerstvom

Nadácia Pontis však nevylučuje ani spoluprácu s ministerstvom školstva. „My chceme pomôcť, ministerstvo je mozog. Ponúkneme spoluprácu aj ministerstvu,“ tvrdí programový manažér Nadácie Pontis Norbert Maur, ktorý je zodpovedný aj za program Generácia 3.0. Maur teda nevylúčil, že by nejakým spôsobom prispeli týmto projektom aj do pripravovanej reformy.

Projekty, ktoré sa dostali do finále nájdete TU.

Autor: Martina Baumann

100000 komentárov k článku: “Netradičné vyučovacie metódy na Slovensku vyhodnotia aj experti z USA”