O knihách a ľuďoch

pridané 04.04.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Predstavte svojim žiakom plast alebo iný materiál, s ktorým sa stretávajú v bežnom živote a veďte ich k jeho zodpovednej spotrebe. Zabavte sa i s knihami – naučte žiakov čítať s porozumením, nech s čítaním už nikdy nebudú vedieť prestať. Cibriť si kritické myslenie na aktuálnej téme súčasnosti? Skúste tému „migranti" alebo materiály českého učiteľa Michala Kaderku. Pri výchove k tolerancii si zasa pomôžte príbehmi ozajstných ľudí.

www.uletsknihou.sk

Vzťah ku knihám, čitateľská gramotnosť, schopnosť čítať s porozumením, cieľ spraviť zo žiakov celoživotných čitateľov. Témy, pri ktorých sa nenájde nik, kto by pochyboval o ich dôležitosti. Ak ste učiteľ alebo rodič, ktorý sa snaží o rozvoj čitateľských návykov pri vlastných deťoch, určite vás zaujme nový slovenský projekt Úlet s knihou. Okrem recenzií kníh pre deti a mládež ponúka k vybraným titulom aj návrh konkrétnych aktivít. Ďalším projektom, ktorý vám môže pomôcť na ceste k radostnému čítaniu je portál Čítajme si spolu (citajmesispolu.sk).

bit.ly/copotrebujes

Príručka Čo skutočne (s)potrebuješ od organizácie Človek v ohrození slúži ako doplnkový vzdelávací materiál pre učiteľov v školách, ale aj pre potreby neformálneho vzdelávania. Skladá sa z viacerých častí. Úvodná časť – informačný text – približuje fenomén zodpovednej spotreby. V ďalšej sa autori zamerali na vybrané predmety dennej spotreby – plasty, papier, elektroniku a textil. Každý predmet (materiál) obsahuje informačný text a aktivity využiteľné priamo vo vyučovaní, ktoré sú štruktúrované metódou E – U – R (evokácia – uvedomenie – reflexia).

www.nadaciamilanasimecku.sk/omigracii

Téma migrácie sa stala dominantnou v mediálnom a spoločenskom diskurze. Informácie o nej často prinášajú rôzne zovšeobecňovania či dokonca manipulatívne správy. To zvyšuje mieru predsudkov a xenofóbnych postojov v spoločnosti. Funkciou vzdelávania a výchovy v školách je aj reflektovať aktuálne témy. Práve téma migrácie prináša diskusiu, v ktorej je dôležité rozvíjať kompetencie kritického myslenia. Preto som rád, že vznikol projekt, ktorý tému migrácie pokrýva aj vo vyučovaní. Vyskúšajte niektorú z dvanástich výborne spracovaných aktivít, ktoré sú vhodné pre viacero predmetov na základnej a strednej škole.

www.slideshare.net/MichalKaderka

Žijeme v tzv. postfaktuálnej dobe, kde má vymyslená správa pre mnohých väčšiu váhu ako fakty. Informačnú vojnu už otvorene pripúšťa aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí, v cudzine bijú už dávno na poplach. Školy majú učiť pre život, preto je potrebné, aby sa venovali aj tejto dôležitej téme, ktorej podcenenie môže podkopať základy demokracie. Ako na to? Inšpirovať sa môžete prácou českého gymnaziálneho učiteľa Michala Kaderku, ktorého materiály sú dostupné na SlideShare.

onlinezivakniznica.sk

Ako u žiakov rozvíjať toleranciu? Najlepšie cez osobné stretnutia s ľuďmi a ich príbehmi. Nie vždy sa to dá, preto existuje projekt Online živá knižnica, pomocou ktorej ich stretnete aspoň virtuálne. Ľudia v tejto knižnici našli odvahu rozpovedať svoj príbeh a podeliť sa oň s ostatnými. Tým, že ich spoznáte aj vy, sa môžeme spoločne zamyslieť a hľadať riešenia, ako začať spolu hovoriť a zastaviť poukazovanie na rozdiely a predsudky medzi nami.

Autor: Peter Farárik

100000 komentárov k článku: “O knihách a ľuďoch”