Mesto futbalu a Gaudího

pridané 05.04.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk
Foto: autor

Katalánska kráska, ktorá má čo ponúknuť športovcom, milovníkom pláží, flamenca, umenia i architektúry

Putovanie po Barcelone sa zvyčajne začína na letisku El Prat, z ktorého sa do centra mesta pohodlne presuniete vlakom za symbolické euro. Vďaka aplikácii Airbnb si nájdete lacné ubytovanie napríklad vo štvrti Eixample neďaleko rušného bulváru La Rambla, ktorý je najznámejšou a najrušnejšou ulicou v meste. Hovorí sa, že kto ju nenavštívil, akoby v Barcelone ani nebol.

Picasso či fontána kúziel

Spoznávanie hlavného mesta Katalánska začnite na námestí Plaza de la Catalunya, odkiaľ sa bulvárom La Rambla dostanete k pláži v časti Barceloneta či do gotickej štvrti Barri. Pri potulkách gotickými uličkami sa osviežte pivom San Miguel a zamierte do Parcu de la Ciutadella s nádhernou kaskádovou fontánou a jazierkom, na ktorom sa dá člnkovať.

Teplo a zvedavosť vás možno zavejú do najstaršej stredovekej kamennej uličky v meste s názvom Montcada, kde sídli Picassovo múzeum (v nedeľu v čase od 15.00 do 17.00 ho môžete navštíviť zadarmo a obdivovať maliarove kubistické obrazy, ako aj maľby z jeho ranej tvorby) či pôsobivý kostol Santa Maria del Mar, v ktorom môžete stráviť poobedňajšiu siestu. Tá je v Španielsku od druhej do piatej.

Od štvrtku do nedele o 21.30, si nenechajte ujsť dvojhodinové hudobno-svetelné divadlo pri fontáne Mágica, teda pri Kúzelnej fontáne pod vrchom Montjuic.

Gaudího čarovný svet

Ráno v Barcelone je tiché a lenivé. Ulice sú prázdne, obchody zatvorené asi preto, že ešte o druhej v noci môžete vidieť rodiny s deťmi, ako si na ulici užívajú nočný život. Vy si však privstane, ráno totiž môžete obdivovať Park Guell a Gaudího magické monumenty bez davu turistov. Vychutnajte si kávu v miestnej kaviarni alebo koncert starého bluesmana či vystúpenie flamenco hudobníkov a tanečníkov. Prechádzajte sa záhradami plnými zelených a hlučných papagájov, navštívte malebné domčeky, v ktorých žili Gaudí aj architekt Guell. Po čarovných chvíľach v rozprávke sa presuňte k symbolu Barcelony, k stále nedokončenej Sagrade Familii.

Luxusný bulvár Paseig de Grácia je výnimočný fascinujúcou architektúrou okolitých budov, no najmä jedinečnými Gaudího domami, ktoré môžete navštíviť – Casa Milá a Casa Batlló sú povinné must-see miesta. Čarovný svet plný malých prekvapení, úžasných tvarov a farieb. Akoby ste vošli do rozprávkového sveta, z ktorého sa vám nebude chcieť vrátiť späť do reality.

Lunapark, pláž a tržnica

Autobusom a lanovkou sa vyvezte na vrch Tibidabo, kde okrem nádherného výhľadu môžete absolvovať veselé jazdy na kolotočoch. Nachádza sa tu lunapark, v ktorom boli točené scény z filmu Woodyho Allena Vicky, Cristina, Barcelona. Najzaujímavejšou atrakciou je replika lietadla, ktoré v roku 1928 prvýkrát letelo z Barcelony do Madridu. Vedľa lunaparku sa týči kostol Najsvätejšieho srdca, z ktorého strechy je úžasný panoramatický výhľad na celé mesto.

Ďalším vrchom s úžasným výhľadom je vrch Montjuic, na ktorom nájdete starú pevnosť Castell, olympijský štadión či botanické záhrady. Z jeho vrchu sa môžete odviezť lanovkou až do prístavu a stráviť poobedie na pláži a vychutnať si paellu negra s morskými plodmi, studenú zeleninovú polievku gaspascho či rôznorodené tapaz a osviežiť sa ovocnou sangriou. Na pláži stretnete domácich ako trávia voľný čas na prechádzke, pri hraní volejbalu či vo víre tanca.

Skutočný španielsky život a ruch však objavíte v tržnici La Boqueria. Nakúpte si morské plody, syry, mäsové výrobky, zeleninu a ovocie od výmyslu sveta –+ všetko čerstvé, voňavé a neuveriteľne chutné.

V Barcelone nájdete mnoho zaujímavých miest. Jedným z nich je Palau de la Musica Catalana – moderný zámok zdobený kaleidoskopickými obrazcami, farebnými mozaikami a sochami. Je to romantické miesto, kde si môžete vypočuť koncert vážnej hudby. V múzeu Joána Miró môžete zase obdivovať moderné diela toho výnimočného španielskeho umelca.

Niekoho fascinuje umenie a architektúra, niekoho šport. Barcelona je pre futbalových fanúšikov známa vďaka legendárnemu tímu FC Barcelona a ich štadiónu Kamp Nou, ktorý je ľahko dostupný metrom a je možné sa naň pozrieť aj mimo zápasu v rámci vstupného do futbalového múzea. Jeho kapacita je okolo 100-tisíc divákov, čo z neho robí najväčší štadión Európy a jedenásty najväčší štadión sveta.

Autor: Barbora Babicová

100000 komentárov k článku: “Mesto futbalu a Gaudího”