DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Mesto hľadajúce svoju identitu

pridané 03.03.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Skopje – harmonická zmes kultúr, náboženstiev, zvykov a jedál.

Keďže Wizzair otvoril minulý rok novú linku Bratislava – Skopje za neodolateľné ceny (okolo 20 eur za spiatočnú letenku), bola by škoda nevyužiť túto ponuku a neurobiť si predĺžený víkend na Balkáne. 

Doprava v hlavnom meste Macedónska je veselá, všade sa trúbi, prípadne kričí, na stopke sa zásadne nestojí ani sa nedodržuje prikázaný smer. Prechádzanie cez priechod je životu nebezpečná vec. Túlavé mačky a psy to však zvládajú s gráciou. Taxíky sú neuveriteľne lacné, rovnako tak jedlo, káva aj alkohol. Všetko chutí famózne. V meste premávajú londýnske doubledeckre, jedna jazda stojí cca 50 centov. Ak však zablúdite, najveselší šoféri na svete vás zvezú na správnu zastávku aj zadarmo. 

Skopje – malé Las Vegas

Z vrchu Vodno je nádherný výhľad. A štvrtý najväčší kríž na svete. Vyveziete sa k nemu modernou lanovkou. 

Hlavné námestie je gýčové ako Las Vegas, plné sôch, pamätníkov, svetiel a architektúry, ktorá sa snaží kopírovať grécku antiku, zároveň však dýcha európskym modernizmom či islamskou architektúrou. Človek má pocit, že sa ocitol medzi kulisami v hollywoodskom štúdiu. Rekonštrukcia námestia s obrovskou sochou Alexandra Veľkého uprostred vyšla už Macedóncov na miliardu eur. Politici však pokračujú v jeho budovaní aj napriek protestom ľudí.

Napriek rozsiahlej modernizácii, ktorá mesto postupne zachvacuje, zachováva si aj kus histórie. Či už v podobe pevnosti Kale, ktorá sa nad mestom týči alebo druhým najväčším bazárom na svete po Istanbule s mnohými obchodíkmi a kaderníctvami akoby vystrihnutými zo starých filmov. V meste okrem niekoľkých mešít natrafíte na množstvo ortodoxných kostolov. Rovnako tiež môžete navštíviť galériu v starých tureckých kúpeľoch či pamätný dom Matky Terezy, ktorá sa tu narodila. Stretnutie rôznych kultúr a náboženstiev cítiť na každom kroku. 

Mesto ponúka aj niekoľkých múzeí, väčšinou bez vstupného. Či už sa rozhodnete navštíviť archeologické múzeum na nábreží rieky v jednej z novopostavených budov alebo múzeum v starej stanici, ktorej časť sa zrútila počas zemetrasenia v roku 1963, nebudete ľutovať.

Dobrodružstvo v kaňone

Ak vás až tak neberú historické pamiatky, vyberte sa na výlet do kaňonu Matka, ktorý je od mesta vzdialený len 30 minút jazdy taxíkom či autobusom. Jazero s priezračnou vodou obklopené horami, ktoré ukrývajú niekoľko jaskýň, malý kostolík a príjemnú reštauráciu so skvelou kuchyňou, je výborným tipom na poldenný výlet. Pravdepodobne tu stretnete Albánca Metyho, ktorý prevádzkuje výlety loďkou, ktoré sú úžasným zážitkom. V letných mesiacoch si môžete urobiť túru ku kláštoru v skalách alebo sa člnkovať v kanoe.

Nezabudnite tiež ochutnať tradičné jedlá Macedóncov – zapekané fazule tavče gravče, skaru, teda mäso grilované na drevenom uhlí, selske meso – akýsi mäsovo-hubový perkelt v hlinenej nádobe či burek, pečivo z tenkého cesta s rôznymi náplňami od špenátu až po čokoládu. 

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Mesto hľadajúce svoju identitu”

Your comment