DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Čo robí Paríž Parížom?

pridané 31.01.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Paríž je mestom módy, svetiel,  parfumu, umelcov a romantiky. Paríž je však aj mestom malebných zákutí a malých romantických múzeí, ktoré čakajú na objavenie.

Na návšteve u Victora Huga

Ak patríte medzi milovníkov múzeí a umenia, vaše kroky budú pravdepodobne smerovať k sklenenej pyramíde Louvru a najväčšej zbierke umeleckých pokladov. Najkrajšie Degasove baleríny a diela impresionistov, však ukrýva stará železničná stanica na brehu Seiny, ktorá dnes hostí Museé d´Orsay. Ak ste dušou romantici, zablúďte však radšej do malých múzeí, ktoré vás ovanú svojou atmosférou a pričaria vám pocit skutočného la vie en rose.

Medzi takéto miesta patrí dom spisovateľa Victora Huga, ktorý stojí na súmernom námestí Place de Vosges v židovskej štvrti Marais. Na dvoch podlažiach sa môžete prechádzať miestnosťami, v ktorých autor žil a tvoril Bedárov či príbeh o Qasimodovi. O ulicu ďalej stojí múzeum dejín Paríža s názvom Carnavalet. V jeho prepracovaných, bezplatných expozíciách môžete vychutnávať všetky podoby mesta od jeho založenia, cez stredovek, obdobie Veľkej francúzskej revolúcie, svetových vojen až po súčasnosť. Za ďalším rohom na vás čaka Musée Cognacq-Jay, múzeum umeleckých predmetov z 18. storočia, ktoré je umiestnené v mestskom paláci Hôtel de Donon. Umelecké predmety mestu odkázal obchodník Ernest Cognacq a jeho manželka Marie-Louise Jaÿ. Jednotlivé miestnosti sú zdobené dreveným obložením a vybavené dobovým nábytkom s rôznymi umeleckými predmetmi, takže vstupom do tohto paláca sa prenesiete v čase. 

Rovnako príjemné je aj Museé de la Vie romantique ukryté na ulici Rue Chaptal pod Montmantrom. V tomto domčeku s príjemným kaviarenským posedením a záhradou nájdete osobné predmety George Sandovej, Friderika Chopina či obrazy holandského maliara Scheffera, ktorý tu istý čas žil. Múzem je bezplatné. Okrem domu Victora Huga môžete nazrieť aj do domu ďalšieho spisovateľa, a to autora Otca Goriota – Honoré de Balzaca. Spisovateľ žil v malebnom domčeku s krásnou záhradou s dychberúcim výhľadom na Eiffelovku v luxusnej štvrti Passy. O čosi ďalej stojí Musée du vin, teda Múzeum vína, v ktorom si vychutnáte degustáciu najlepších francúzskych vín a syrov z okolia Paríža. Neďaleko môžete obdivovať most Birkheim, na ktorom bola, okrem iného, točená dramatická scéna z filmu Inception. 

Ďalším zaujímavým a malebným múzeom výtvarného umenia, s krásnym nádvorím a príjemnou kaviarňou na poschodí je Petit Palais. Stojí neďaleko známej nákupnej ulice Champs Élysées a mosta Alexandra III. Okrem sôch a obrazov vás očarí aj krásny interiér a exteriér tejto budovy. Na druhej strane Seiny sídli Musée Rodin, ktoré uchováva dielo známeho Augusta Rodina a jeho žiačky Camille Claudelovej. Súčasťou múzea je aj záhrada s jazierkom, v ktorej sú roztrúsené Rodinove sochy vrátane slávneho Mysliteľa.

Krásy záhrad a parkov

Z múzeí sa zatúlajte na prechádzku po parkoch a nábreží Seiny. Svoje kroky smerujte na ostrov Saint-Louis. Tento ostrovček učupený v tieni gotickej katedrály Notre Dame ponúka príjemnú prechádzku mimo ruchu áut a ľudí. Vychutnajte si kávu či croissant v niektorej z malých kaviarní a pozorujte okolie. Alebo vyjdite do veže katedrály a obdivujte Paríž z vtáčej perspektívy. 

V Latinskej štvrti za Boulevardom Saint Michel skrývajú svoje tajomstvá Luxemburské záhrady. Sadnite si na niektorú z  voľne roztrúsených stoličiek a pozorujte deti púšťajúce loďky po jazierku pred budovou Senátu. Vychutnajte si zmrzlinu alebo makrónky. Veľmi príjemnou je aj prechádzka popri Seine, pristavte sa pri niektorom z mnohých bukinistov a obdivujte staré noviny, knihy, pohľadnice či skice. 

U Amélie na Montmartri

Po prechádzkach a obdivovaní umeleckých skvostov určite vyhladnete. Francúzska kuchyňa je gurmánska, preto si nenechajte ujsť jej najväčšie špeciality. Mojím obľúbeným miestom je bistro Deaux moulins, v ktorom obsluhovala filmová Amélia z Montmartru. Ochutnajte pravú francúzsku cibuľovú polievku s karamelom, slimáky či husaciu pečienku foie gras a na záver si oslaďte život dezertom crème brûlé či mousse au chocolat. V židovskej štvrti si kúpte falafel, tradičné arabské jedlo podávané v pite, ide o vyprážané rozomleté guľôčky z cíceru a bôbu. Tí odvážnejší si určite pochutia aj na žabích stehienkach.

No a najkrajší výhľad na vás čaká z veže katedrály Sacre Coeur. Najmä ak sa tam dostane skoro ráno. 

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Čo robí Paríž Parížom?”

Your comment