DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Mesto mostov a kvalitného vína

pridané 03.01.2017, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Porto ponúka viac než portské víno a gurmánske zážitky.

Porto je druhým najväčším mestom Portugalska ležiacim v ústí rieky Douro, po ktorej vinári zvážajú z neďalekých viníc svetoznáme portské na svojich bárkach. Návšteva viníc či pivničiek s ochutnávkou môže byť skvelým zážitkom, no Porto ponúka omnoho viac než tradíciu portského. 

Popri rieke až k oceánu

Centrum mesta nie je veľké, dáva možnosť spoznávať jeho krásy pešky. Ak sa ubytujete v centre, nemusíte použiť iný dopravný prostriedok než metro, ktoré vás do mesta privezie z letiska. Určite však vyskúšajte jazdu historickou električkou. Nastúpte na ňu neďaleko Kostola svätého Františka, v ktorom okrem nádherne zdobeného dreveného interiéru nájdete aj zaujímavé katakomby. Potom vystúpte na pobreží Atlantického oceánu. Okrem promenády a pláží tu na vás čakajú vlny, maják a reštaurácie s čerstvými morskými plodmi.

Portugalská architektúra je typická modrými kachličkami tzv. azulejos, ktoré zdobia domy i kostoly či železničnú stanicu neďaleko Katedrály Sé, ktorá dýcha románskou, gotickou a barokovou atmosférou. Využite kombinovanú vstupenku, ktorá platí aj na výstup do 70 metrov vysokej veže Torre dos Clérigos. Porto budete mať ako na dlani. 

Jednotlivé časti mesta, ktoré delí rieka Douro, spája šesť mostov. Najznámejší z nich je dvojposchodový Most Luisa I. Jeho autorom je Eiffelov kolega Théophile Seyrig. Najlepší výhľad na most i historickú časť Porta Ribeira, ktorá je zapísaná medzi pamiatky UNESCO, budete mať z vyhliadky pred kostolom Mosteiro de Sierra do Pilar. Odtiaľ sa presuňte na nábrežie rieky, ktoré lemujú historické domčeky s kaviarňami a reštauráciami, ako aj pivnicami, v ktorých môžete absolvovať degustáciu. Alebo nastúpte na jednu z mnohých lodiek, ktoré organizujú výlety po rieke. Táto plavba stojí za to, pretože z rieky je skvelý výhľad na všetky mosty i scenériu mesta. 

Portugalská kuchyňa

Okrem pamiatok má čo Porto ponúknuť aj gurmánom. Ochutnajte čerstvú tresku Bacalhau alebo Francesinhu, teda Malú Francúzsku – sendvič so šunkou, klobáskou a syrom poliaty omáčkou z paradajok a piva. Najlepšiu servírujú v Café Santiago. K jedlu si dajte víno, ktoré je lacné a chutí výborne. Určite tiež ochutnajte krémovú zeleninovú polievku, ktorú podávajú takmer v každom podniku. Po výstupe na vežu Torre dos Clérigos, sa zastavte v tapas bare Santo António a ochutnajte kozí syr s medom či sardinky alebo klobásu, ktorú vám upečú priamo pred vašimi očami v malom pekáčiku na otvorenom ohni. V úzkych uličkách nájdete mnoho malých, útulných podnikov s niekoľkými stolíkmi. Okrem výborného jedla, tak zažijete aj skvelú atmosféru, keďže budete kuchárovi vidieť priamo do hrncov. 

Milovníkov kávy poteší, že štýlové kaviarne sú v Porte na každom rohu. Okrem kávy ponúkajú aj lákavé dezerty. Ochutnajte pasteis de nata – sladký vaječný žĺtok v lístkovom ceste či tvarohové koláčiky queijadas alebo sladkú ryžu arroz doce. Navštívte najstaršiu kaviareň Café Progresso alebo najznámejšiu Majestic Café. Najlepšie sendviče ponúka zase útulná A Sandeira do Porto.

Inšpirácia J. K. Rowlingovej

Porto má jedinečnú atmosféru, dokážete sa ním túlať donekonečna. Nečudo, že inšpirovalo aj autorku Harryho Pottera. Konkrétne barokové kníhkupectvo Lello bolo predlohou pri opise Dumbledorovej pracovne. Nádherný, doslova rozprávkový interiér láka k oddychu pri knihe. 

Vedľa trhoviska Bolhão, kde nakúpite čerstvé potraviny, lacné, no kvalitné portské aj nádherné suveníry za nízke ceny, stojí jeden z najpôsobivejších portských kostolov Capela das Almas zdobený modrými azulejos. Azulejos, ktoré často zobrazujú rôzne výjavy z dejín, však zdobia aj obytné domy, takže ich môžete obdivovať všade navôkol. Za návštevu stoja aj ďalšie svätostánky – Kostol svätého Ildefonsa, Kostol svätého Antona či Igreja do Carmo. Sú maličké, architektonicky originálne a dýchajú úplne inou atmosférou než väčšina európskych chrámov. 

Ak máte blízko k modernej architektúre Casa da Música bude správnym miestom, ktoré navštíviť. Môžete absolvovať prehliadku po jej priestoroch, zážitkom však bude vypočuť si nejaký koncert a otestovať tak akustiku tejto jedinečnej koncertnej siene. Alebo sa len zastavte na kávu v miestnej kaviarni. Neďaleko tejto modernej budovy sa rozprestiera aj krásny park Jardins do Palácio de Cristal. Ak vás fascinujú graffiti, Porto ponúka niekoľko pôsobivých kúskov. Okrem iného aj od známeho Hazula. 

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Mesto mostov a kvalitného vína”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post