DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Surfujte s nami – december 2016

pridané 07.12.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Decembrové rozžiarené oči nemusia byť u detí nutne spojené s darčekmi pod stromčekom. Stačí, ak im ukážete zaujímavú webstránku. Tých je v tomto čísle neúrekom. Môžete zabaviť i najmenších – škôlkarov alebo vedychtivých zaujať prednáškou z prírodných vied, hravým spôsobom deťom objasniť, čo je nečestné konanie alebo mentálne postihnutým detičkám ukázať, ako ich počítačový svet môže zabaviť i poučiť. 

Na internete nájdete stovky webstránok plné inšpirácií a nápadov na tvorbu aktivít, ktoré deti nielen zabavia, ale aj čosi naučia. Jednou z nich je aj webstránka Američanky Sarah Dees. Mama, ktorá svoje deti vzdeláva doma (homeschooling) je tvorivým gejzírom. Jej nápady sú na webstránke rozdelené do prehľadných kategórií podľa veku detí a tematického zamerania, čo uľahčuje ich vyhľadávanie v bohatom archíve, ktorý poteší všetky učiteľky pracujúce v materských a základných školách, centrách voľného času alebo tvorivých krúžkoch. Podobnou webstránkou je aj www.whatdowedoallday.com

Veda nie je nuda pre vzdelanú elitu. Súčasný svet je založený práve na vede a vedeckom myslení. Ak hľadáte zdroj populárno-náučných článkov, ktoré žiakom a študentom priblížia poznatky z prírodných vied (najmä geológie) zaujímavo a vtipne, určite sa začítajte do In Vivo magazínu. Ak by ste chceli vedu priniesť priamo k žiakom, dobrou správou je, že autori portálu ponúkajú aj náučné prednášky pre deti a mládež. Ich zameranie je široké, stačí si len vybrať.

Podľa najnovšieho vydania svetového rebríčka vnímania korupcie Transparency International skončilo Slovensko na 66. mieste zo 183 hodnotených krajín. Je to piate najhoršie umiestnenie z krajín Európskej únie. S problematikou korupcie je preto dôležité oboznamovať už žiakov a študentov na školách. Pomôcť vám pri tom môže aj metodická príručka, ktorú pripravil Štátny pedagogický ústav v spolupráci s nadáciou Zastavme korupciu. Prakticky zamerané aktivity sa venujú témam ako sú: čo je dobré a čo zlé pre spoločnosť, čo je korupcia, čo je odmena, čo je nečestné konanie a čo je trestný čin, čo je klientelizmus, čo je to verejné obstarávanie alebo čo je pranie špinavých peňazí.

Zaujímavých kvízov nie je nikdy dosť. Objav nespočetného množstva rôznorodo zameraných kvízov na webstránke encyklopédie Britannica preto potešil (hoci ma stál viac ako hodinu času, ktorú som strávil trápením sa nad odpoveďami). Ak chcete prepojiť hodiny angličtiny s prakticky ľubovoľným predmetom a ešte žiakom dopriať aj trochu inteligentnej zábavy a zdravého súťaženia, určite vyskúšajte. 

Ondrej Vrábel, študent gymnázia zo Sobotišťa, naprogramoval pre svoju mentálne postihnutú sesternicu didaktické počítačové hry, ktoré sprístupnil aj verejnosti. Jeho Pinf Hry sú dostupné zadarmo pre viaceré platformy (Windows, Android, iOS). Rozhovor s ním si môžete prečítať na bit.ly/pinfhry, ale aj v DOBREJ ŠKOLE z mája 2016.

Ako sa zmenili miesta zo starých zažltnutých fotografií? Porovnávať ako sa podpísal čas na tvári vám známych námestí, ulíc alebo budov, môžete aj cez online nástroj, pomocou ktorého z nich vytvoríte jeden posuvný (porovnávací) obrázok. Slovenský projekt Pred a po poteší nielen dejepisárov. 

Peter Farárik

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami – december 2016”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post