DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Krakow – to nie sú iba krowky

pridané 25.10.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Výlet k severným susedom, ktorý nezruinuje vašu peňaženku.

V septembri sme sa s kamarátkami vybrali do Poľska, konkrétne do Krakowa. Náš výlet začal v soľnej bani Wielička, ktorá je od Krakowa vzdialená len 15 kilometrov. Vo Wieličke sa pod zemou nachádza skutočné mesto. Soľná baňa má síce trošku vyššie vstupné (cca 20 eur), ale je to fascinujúce miesto, kde môžete pokojne stráviť celý deň. Naša sprievodkyňa nám predviedla pútavý výklad s poriadnou dávkou humoru. Samozrejme, hneď ako nám oznámila, že steny sú slané a môžeme ich ochutnať, so zvedavosťou sme sa do tejto koštovky pustili. Je zázrak, že nikto z nás si domov neodniesol ako suvenír afty. Nakúpili sme si však poriadnu dávku solí do kúpeľa. 

Pri prechádzaní zákutiami bane sme sa občas cítili ako hrdinovia v knihách o Harrym Potterovi. Strávili sme v nej asi štyri hodiny, no napriek tomu sme podľa slov sprievodkyne videli iba jej jedno percento. Soľné lustre, kaplnky, sochy, schody, zábradlia, jazerá, dokonca aj škriatkov, to všetko skrývajú jej zákutia. Nachádzajú sa tu tiež obchody so suvenírmi, kaviarne, reštaurácia, ale aj kino, v ktorom sme si pozreli dokument o tomto špeciálnom mieste zapísanom aj v zozname UNESCO. V podzemnej reštaurácii sme ochutnali poľské špeciality, ako uhorkovú polievku žurek, bigos či pirohy za smiešne nízke ceny. 

Stretnete aj da Vinciho

Cez portál booking.com sme si v Krakowe našli malý byt situovaný neďaleko železničnej stanice a nákupného centra. Krakow má neveľké historické jadro, ktoré je možné spoznať v priebehu jedného dňa. Všetky pamiatky sú totiž pokope. Deň sme začali raňajkami v srdci mesta, teda na hlavnom námestí, ktoré je zároveň veľkým stredovekým trhoviskom Rynek glowny. Nazreli sme do kostola sv. Barbory aj gotického Mariánskeho kostola, vypočuli si trubača, ktorý tu každú hodinu predvádza hudobné číslo, ako aj legendu o dvoch staviteľoch kostolných veží. Milovníci stredovekej architektúry by nemali obísť ani Maly Rynek, teda malé námestie za chrbtom Mariánskeho kostola, ktoré bolo posiate stánkami s rôznymi miestnymi špecialitami, suvenírmi a výrobkami. Potom sme zamierili uličkami k najstaršej univerzite v strednej Európe. Colegium Maius sídli v pôsobivej historickej budove a každú nepárnu hodinu tu prebieha mini predstavenie veľmi podobné tomu na Pražskom orloji. 

Kávu a koláče sme si vychutnali v cukrárni Harlekin na hlavnom námestí, keďže bedeker nám prezradil, že tu majú tie najlepšie krakowské sladkosti. A bola to pravda. O káve sa to už povedať nedalo. Našou ďalšou zastávkou bol zámok Wawel, ktorý sa týči nad riekou. Keďže vstupné bolo dosť vysoké, rozhodli sme sa obdivovať iba jeho exteriér, katedrálu či draka, ktorý chrlí oheň. V Krakowe môžete vzhliadnuť aj vzácny originál Leonarda da Vinciho – Dámu s hranostajom. Nachádza sa v Múzeu Czartoryjských. 

Poobede sme sa rozhodli pre oddych na výletnej lodi. Plavba po rieke Visla nás až tak neohúrila, ale bola príjemným spestrením dňa. Navečerať sme sa rozhodli v reštaurácii Europejski neďaleko hlavnej tržnice Sukiennice. Gurmánsky zážitok za príjemné ceny sme potom doplnili pivom Warka a Žiwiec vo vedľajšom pube. 

Mesto v meste

Ďalší deň patril židovskej štvrti Kazimierz, kam sme sa odviezli električkou. Začali sme výbornými raňajkami v Moment Cafe, vraj najlepšími v Krakowe, ktoré potešia aj vegánov a bezlepkáčov. Potom sme blúdili uličkami, pozreli si synagógy a skočili na kávu do kaviarne s trošku strašidelnou atmosférou. Taká bola atmosféra celej štvrte. Možno tomu dopomohlo aj sychravé počasie. Poobede naše kroky smerovali do múzea v Schindlerovej továrni. Múzeum má nízke vstupné, no prepracované je geniálne. Večerať sme sa rozhodli v tradičnej židovskej reštaurácii, ktorá ponúka kóšer jedlá. Kóšer je vlastne súbor pravidiel pre rituálnu čistotu jedla v židovskej kuchyni. 

Židovská štvrť ma osobité čaro. Krátke, úzke uličky s nevysokými domami, medzi ktorými dýcha minulosť. Akoby tu zastal čas. 

Miesto, o ktorom sa nehovorí

Výlet sme ukončili návštevou Osvienčimu. Vstupné stojí cca 10 eur, bez sprievodcu je zdarma, avšak iba mimo 10. – 15. hodiny. Na prehliadku Auschwitzu I. a II. si pokojne vyhraďte celý deň. Toto smutné miesto má čo ponúknuť každému, komu nie je minulosť ľahostajná. Je ťažké opísať jeho ťaživú atmosféru. Treba prísť, vidieť a prežiť ju. 

Barbora Babicová

 

 

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Krakow – to nie sú iba krowky”

Your comment