DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Surfujte s nami – november 2016

pridané 25.10.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Viesť žiakov k tomu, aby rozumeli peniazom, nemôže byť nikdy na škodu pre ich budúcnosť. Rovnako ako diskutovať o problémoch a nazerať na ne z rôznych strán, hlavne ak ide o aktuálnu tému, akou je napríklad migrácia. Chcete vedieť, ako by mala vyzerať učebnica budúcnosti alebo sa trošku pohrať s typmi písma či hravo precvičiť so žiakmi zlomky? Ste na správnej strane!

Rozumieť financiám a dokázať spravovať rodinný rozpočet sú schopnosti, ktoré škola dostatočne nerozvíja, i keď by ich mala pokrývať v rámci finančnej gramotnosti. Ak hľadáte praktické aktivity, ktoré žiakom priblížia svet peňazí, skúste to s českým e-learningovým programom FinGR Play. Hráč v nej má na starosti finančný život vybranej rodiny. Desať hracích kôl pokrýva rôzne každodenné situácie, pričom hráč získava spätnú väzbu, pomocou ktorej sa dozvie dopady svojich finančných rozhodnutí. 

Webstránka je zameraná na precvičovanie zlomkov. Obsahuje rôznorodé úlohy od poznávania zlomkov, cez ich vzájomné porovnávanie, až po násobenie alebo sčítavanie. Aplikácia prispôsobuje náročnosť úloh podľa schopností hráča. Precvičovanie prebieha interaktívnou hravou formou, odpovede sú vyhodnocované okamžite aj s ukážkou správneho riešenia. 

lidevpohybu.eu

Školy by sa mali venovať aj aktuálnym témam, ktoré majú potenciál rozdeľovať spoločnosť. V súčasnosti je takouto horúcou témou migrácia a utečenecká vlna smerujúca do Európy. V spojitosti s ňou zažíva európska spoločnosť množstvo iracionality, výbuchy predsudkov, návrat stereotypov, xenofóbie a, bohužiaľ, až príliš často nenávisť. Umožniť žiakom lepšie pochopiť problematiku migrácie a utečencov, viesť s nimi konštruktívnu diskusiu a spoločne hľadať odpovede na neľahké otázky, vám pomôže český portál Lidé v pohybu. Okrem kompletne spracovanej metodiky obsahuje aj návrhy vzdelávacích aktivít pre rôzne vyučovacie predmety. 

Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne vytvorila online laboratórium, v ktorom nájdete množstvo vzdelávacích textov a aktivít pre žiakov základných aj stredných škôl. Graficky zaujímavo spracované bádateľsky orientované publikácie sú dostupné vo formáte pdf. Samostatne pre prírodovedné a technické vedy. Učebnice budúcnosti by mali vyzerať práve takto.

Máte už dosť nudných a otrepaných fontov (typov písma) a chcete svoje webstránky, prezentácie, plagáty alebo pracovné listy oživiť niečím novým? Vyskúšajte databázu fontov od Google, ktorú je radosť nielen prezerať, ale aj prakticky využívať. Jednotlivé fonty si môžete nainštalovať do počítača a následne využívať v akomkoľvek programe. Ako Slovákov nás poteší, že väčšina fontov obsahuje aj nami používané diakritické znamienka. Projekt nájde uplatnenie aj v rámci informatickej výchovy. 

Peter Farárik

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami – november 2016”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post